Seriál - Ondrovo akvárium

Založení šestihranného akvária

Rozhodl jsem se tak nějak zdokumentovat jak založit šestihranné akvárium. Návod je aplikovatelný na jakékoliv akvárium. Tohle je spíš návod jak využít ne zrovna velký prostor v takovém atypickém akváriu. Také v závěru najdete tabulku kompletních cen a množství všeho co bylo potřeba koupit. Aby, jste získali představu, kolik asi tak stojí založení jednoho takového akvária. Od pořízení skla, až po kompletní zařízení technikou, rostlinstvem a živočichy.

 Článek je plánovaný na etapy. A tohle je ta první, nákup, založení, zařízení, osázení, napuštění. Průběžně budu přidávat další články kde se rozepíšu o všech řasách které se průběžně v akváriu objeví. Je totiž dost nepravděpodobné že by se v novém akváriu řasa neobjevila alespoň jedna.

Už při pořizování tohoto akvária jsem věděl, že do něj chci kořen, který bude dost dlouhý na to, aby procházel celou výškou akvária a ideálně trochu sahal ven. Kořen se mi zadařilo sehnat v akvaristice u nás ve městě. Taky už jsem si předem vybral, jaké ryby do akvária půjdou. Tak to totiž má být! Musíte předem vědět, jaké ryby do akvária budete pořizovat. Protože každá ryba má nějaké nároky na prostor, teplotu a další společníky k ní.

rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz

 

Podložka

Akvárium je třeba podložit něčím pevným ale pružným. Například obyčejný kuličkový polystyren 1 cm tlustý. Nebo uříznout starou karimatku podle tvaru akvária. V mém případě je v levé části pod akváriem extrudovaný 3 cm polystyren, který dorovnává rozdíl mezi pracovní deskou stolu a skříní pod ním. A pod celým akváriem je oříznutá stará karimatka, na každé straně o 0,5 cm větší než akvárium.

 

Tapeta

Hned po dovezení akvária domů jsem zavítal do papírnictví a koupil metr samolepící černé folie. Kterou jsem nalepil na tři stěny, které jsem si určil jako zadní. Folii jsem lepil takzvaně na mokro. Napustil jsem si 0,5l vlažné vody do odměrky, zakápl malinkou kapkou jaru a lehce promíchal. Tak aby jar nezačal tvořit ve vodě pěnu. Pak jsem do jarové vody namočil houbičku na nádobí. A namočil s ní sklo, po celé ploše. Připravil jsem si folii v o něco větším rozměru než tabulka skla. Sundal papír chránící lepící vrstvu folie. A folii položil na namočené sklo. Pak jsem od středu starou kreditní kartou vyháněl vodu. Po vytlačení vody do posledních kapiček, jsem zařízl ostrým odlamovacím nožem hrany folie na skle. Přední tři stěny jsem polepil černou 5cm tlustou páskou (elektrikářskou). Z vnitřní strany akvária sice nějaké ty bublinky budou vidět. Ale za pár dní po odpaření zbytků vody zmizí.

 

Kořen

Jelikož jsem chtěl, aby kořen neplaval a pěkně držel na mnou určeném místě. Tak jsem část, která se dotýká dna, přilepil akvaristickým silikonem. A v okolí jsem kořen zapřel o kousky polystyrenu. Aby lepidlo zatuhlo a kořen drželo tak jak jsem si představoval. Kořen bylo třeba opatlat silikonem „dokola“. Protože dle výrobce silikon nedrží moc dobře na surovém dřevu.

Kořen jsem koupil v místní akvaristice. Můžete použít i kořen z přírody, ale neměl by to být z jedovatého stromu, nebo ze stromu s měkkým dřevem. Nevydržel by v akváriu dlouho. Ideální je v období vypouštění přehrad si k nějaké udělat výlet s rýčem a pilou na dřevo. Jo a ještě gumáky s sebou a tatrovku, budete si tam připadat jak v cukrárně. Kořen z přírody je nejlepší očistit drátěným kartáčem od měkkých částí dřeva, které by zahnívaly. Výhoda kořenu z přehrady je že už nebude plavat, protože je nacucaný vodou. Takový kořen doporučuji vyvařit, upéct, nebo vykoupat ve slabě růžovém roztoku hypermanganu aby, jste si něco nedotáhly do akvária.

rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz

Příprava dna
Okolí kořenu, kde jsem chtěl vytvořit vyšší vrstvu dna. Jsem si ohraničil rozstříhanou PET lahví.

Na dno jsem si koupil:
Lávovou drť frakce 8/16 mm
světle hnědé flexiobklady (křemičitý písek frakce 0,8-1,6 mm)
Hnojivo do dna osmocote a NPK kapsle

Vzal jsem lávovou drť. Nasypal ji asi do poloviny kýble. A několikrát napustil vodou a promíchal (doporučuji vařečku, klacek nebo cokoliv jiného, drť je pěkně hrubá). Tak aby v lávě nebylo moc prachu, který by kalil vodu po rozvíření dna.

Poté jsem drť po hrstech začal přidávat do akvária. Nejdříve jsem si podsypal oblast kořenu a rukama drť v okolí k sobě přitlačil, aby držela. Poté jsem přidával lávovou drť po celém akváriu. Větší množství poblíž kořenu, menší v předních částech oddělených kousky PET lahve. Po dosypání dostatečného množství, dle mých představ. Jsem odstranil kousky PET lahve. A rukou dotvořil svah. A na drť poházel obsah 7 kapslí hnojiva osmocote a 3 kapslí NPK hnojiva. Kapsle jsou určeny pro přidání hnojiva k rostlinám v již fungujícím akváriu. Proto jsem obsah z nich vysypával.

Poté jsem rozdělal pytel s křemičitým štěrkem. A postupně nasypal písek po celém obvodu akvária, už tak nějak do podoby svahu. Poté jsem rukou dotvořil tvar svahu.

 V akváriu je záměrně vytvořen opravdu velký svah. Přední část má 5 cm vysokou vrstvu dna (láva + stěrk). A v zadní části je 15 cm vysoká vrstva dna v nejvyšším místě. Svah se v akváriu dělá kvůli jeho optickému prohloubení. A také je pak snazší údržba, většina detritu spadá k přední části akvária, odkud jde snadno odsát odkalovačem. A také díky podkladu jako lávová drť, časem troška písku ubude. Propadá se do mezírek mezi lávovou drtí, při odkalování, sázení rostlin atd.

 Ideální zrnitost dna aby v něm hezky rostly kytky a nezahnívaly v něm zbytky potravy a to ostatní je mezi 1-4 mm. Běžně dostupný křemičitý písek se dá sehnat právě v zrnitostech 0,8-1,6 mm; 1-2 mm; 2-4 mm. Všechny tyto zrnitosti jsou použitelné. Ale pokud chcete kobercové, nebo jiné jemné rostlinky, které se musí dnem prodrat, aby narostly více do prostoru, volte jemnější variantu.

rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz

 Dále technika

Topítko volím raději značkové (Sera, Tetra, Eheim, JBL), hlavně proto že horší značky jako Resun, Blau a další mě pěkně vypekly. Po nějaké době začaly probíjet (brněla mě ruka, když jsem se hrabal v akváriu), nebo rovnou vybouchly či se jinak poškodilo pouzdro. Dražší, značková topítka jsou kvalitněji provedená, mají ochranu proti běhu na sucho a relativně spolehlivý termostat. Zvolil jsem tedy topítko Tetra HT s výkonem 25 W. Výkon topítka by měl být 0,5-1 W na 1l vody v akváriu. V případě slabšího topítka bude trvat hodně dlouho dosažení požadované teploty. Topítko se nastavuje jednoduše, nahoře pootočením kolíčku na požadovanou teplotu. Topítko by mělo být umístěno poblíž filtrace, aby se zajistilo proudění vody kolem něj a rovnoměrné ohřátí akvária. Většinu topítek je třeba si „zkalibrovat“. Provádí se tak že nastavíte požadovanou teplotu a za pomocí dvou teploměrů zjistíte jak moc topítko spolehlivě spíná teplotu. Výrobce má toleranci +- 1°C, některá topítka mají i víc a je třeba si to odzkoušet na samostatném, prázdném akváriu, kde je topítko jediný zdroj tepla.

 Filtrace Super Aquatic LB-301. Závěsný filtr s čerpadlem o výkonu 350l/h. Po rozbalení filtru jsem zjistil, že výrobce nepočítá s použitím do vyšších akvárií. Přidaná skládací několikadílná sací trubka je vhodná tak do 20 cm vysokého akvária. Našel jsem tedy doma zbytek trubky od vnějšího filtru a upravil ji tak aby šla nasunout na stávající trubku filtru, konec uzavřel a provrtal otvory na sání. Na sací trubku jsem přikoupil biomolitanový válec. Který bude sloužit jako předfiltr, aby se do filtrace nedostaly hrubé nečistoty a zároveň ochrana krevetek, které v akváriu budou také. Do filtrace jsem přikoupil lepší materiál pro biologickou filtraci. Seachem matrix 250 ml. Do filtru se vešla jen polovina balení v síťovaném sáčku vlastní výroby. A ztenčil jsem malý kvádřík biomolitanu, který tam byl od výrobce a vyplňoval sotva polovinu filtru. Filtr jsem si předem nechal 3 týdny zaběhnout ve fungujícím velkém akváriu. Filtr jsem si podložil kouskem odříznutého molitanu, který tam byl od výroby. Molitanem jsem podložil hranu akvária kde je filtr zavěšen. Podložení je úmyslné, omezuje vibrace filtru, tyhle závěsné filtry mají po nějaké době provozu tendenci vibrovat. To podle čeho vybírat filtr a co do něj dát najdete v mém dalším článku, filtrace.

rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz
rybicky.wity.cz

Světlo Chihiros E-301S. Já jsem ho koupil z eBay. Tady v Čechách se prodává Chihiros, s odpovídající přirážkou. Výrobce je úplně stejný. Světlo má spotřebu 18 W při plném výkonu a 1800 lm svítivost. Barva světla se pohybuje kolem 7000K (polední bílá). Součástí balení je i regulace výkonu na přívodním kabelu v několika stupních, takže se dá výkon světla přizpůsobit potřebám rostlin v akváriu. A co je hlavní. Jako stojan má 4 dráty zastrčené do tělesa světla a na druhé straně držák na hranu akvária a otvor pro onen drát. Pro mě ideální, protože akvárium nemá standartní rozměr 30 cm , ale 31 cm. Takže s jiným stojanem bych ho na akvárium neumístil. Také budu moci upravit držák na hranu skla. A každý drát uchytit na jednu stěnu akvária. Takže místo na 2, bude světlo připevněno na 4 stěnách. Holt v atypickém akváriu je třeba dost improvizovat, co se týče světla a jeho připevnění. O jeho úpravu se podělím v dalším článku, až mi ho pošta doveze.

 

Založení, sázení rostlin

Tak rostliny z pěstírny dorazily. Mohl jsem se tedy vrhnout na zaplnění akvária rostlinkami a následně vodou.

Rostliny jsem vybalil z krabice, vybalil z mokrých novin, ve kterých byly zabalené, aby přežily cestu. Postupně jak jsem rostliny vybaloval, jsem je hned odkládal do kýble s vodou, aby neoschly. Když jsem měl všechny rostliny v kýblu, mohl jsem je postupně začít vyndávat z košíčků s vatou. Rostliny je nutné vyndat z košíku a odstranit veškerou vatu! Jedná se o skelnou vatu a ta po delší době ve vodě hnije! Stačí rostlinu z vaty vymotat otáčením dokola. Poté co je většina vaty pryč, je na čase do ruky vzít pinzetu a vytahat zbylé kusy vaty. Poté rostlinám zakrátit kořeny o 2/3 i víc. Rostlina si stejně vytvoří v akváriu nové a ty původní zemřou. Protože drtivá většina akvarijních rostlin je pěstována emerzně (ve skleníku). A po zasazení do akvária musí rostlina zahodit emerzní listy a vytvořit si submerzní (pro život pod vodou). Některé rostliny jsou také v košíku dost natlačené, takže je třeba si je rozdělit na menší části, které budete sázet. Rostliny se pak snáze uchytí a vyplní plochu dna. Sázení je ideální pinzetou. Chvilku sice trvá, než dostanete do ruky ten grif, ale pak je to krásná práce. Rostliny jsem vybíral za pomoci atlasu na rybicky.net. Stačí si překliknout na pokročilé vyhledávání a nastavit si parametry, výška rostliny, teplota atd. Vysoké rostliny samozřejmě patří do zadní části akvária, nízké zase do té přední. Tak aby si navzájem nestínily a bylo přes ně vidět i na další rostliny. Také se v atlasu dočtete jak náročná je rostlina na světlo, hnojiva a CO2, z jakého biotopu pochází a vše co je potřeba vědět.

Také jednu rostlinu jsem si koupil pěstovanou metodou in-vitro. V poslední době se tato metoda těší obrovské popularitě. Protože rostliny jsou vypěstovány přímo v kelímku, ve kterém k vám dorazí. Jsou pěstovány z vlastního genofondu dané firmy. A nehrozí že by jste si s nimi do akvária zatáhly nějaké šneky. Další plus je, že rostliny už jsou submerzní a po zasazení v akváriu do pár dní zakoření a rostou dál. Tyhle rostliny jsou pěstovány ve výživném gelu, který stejně jako vatu u emerzních rostlin je třeba do posledního zbytku z rostlin odstranit, nejlépe pod proudem vody.

 

 

Sázení

Je relativně jednoduchá věc. Prostě jen uchytíte rostlinu do pinzety a zapíchnete ji do dna akvária, tak hluboko jak vám to půjde. Poté povolíte stisk pinzety a kmitavým pohybem ze strany na stranu pinzetu pomalu vytáhneme ze dna. Poté prsty lehce přitlačíme dno v okolí, kde jsme rejdily pinzetou. A nakonec rostlinku lehce povytáhneme ze substrátu, aby tam nebyla celá, ale pozor ne moc! Jinak vám po napuštění vody vyplave. Rostliny sázíme od těch nejnižších po ty nejvyšší. A od nejnižší části dna, po tu nejvyšší. A protože sázení chvilku trvá, je potřeba během sázení akvárium a rostliny v něm rosit aby neuschly.

A jednu rostlinu Microsorum Pteropus (Hnědovka křídlatá). Jsem nesázel, ale připevnil na kořen. Tato rostlina se totiž nesází do dna, uhnila by v něm. Stejně tak všechny rostliny rodu anubias a další rodu microsorum. Pro připevnění této rostliny jsem zvolil v dnešní době již velmi oblíbenou metodu. A to lepení vteřinovým lepidlem. Nekupoval jsem žádné speciální, předražené lepidlo, údajně určené na lepení rostlin v akváriu, koupil jsem běžné vteřinové lepidlo od místního vietnamce ve večerce za 5,-. Povím vám totiž jedno malé tajemství. Vteřinové lepidlo, kromě toho že lepí perfektně rostliny na kořeny, kameny a podobné materiály. Lepí taky perfektně prsty a vůbec kůži celkově. Protože původní účel vteřinového lepidla byl: Náhrada šití v lékárničkách příslušníků armády v terénu. Mám osobně odzkoušeno lepení takovým lepidlem i ve fungujícím akváriu kde jsou ryby a krevetky. A bez jediné újmy na životech obyvatel. Akorát malý tip, pro lepení pod vodou kupte gelové lepidlo, lépe se s ním pracuje a tolik se nezapatláte.

 

 

Napuštění

Po přilepení a osázení rostlin jsem do akvárka připevnil topítko a začal akvárium napouštět vodou. Napouštím vždy z kýble, který postavím nad skříň nad akváriem a hadicí rovnou do akvária. Akorát na konec hadice, který je v akváriu dávám kousek filtračního molitanu. Když poteče voda přes něj, tlak se rozloží a voda vám nerozhrabe celé pečlivě připravené dno.

Když už bylo akvárium z většiny plné vody. Vytáhl jsem filtr z druhého akvária, kde jsem ho zajížděl a přidělal na akvárko a rovnou spustil, aby nevymřely bakterie, které jsem si tam pracně vytvořil právě zaběhnutím filtru ve funkčním akváriu.

 

 

A tady nakonec tabulka kolik co stálo. A bylo použito při zakládání akvárka. Je tam zahrnuto jen vše, co jsem pořizoval i kde. Na provoz a údržbu akvária budete potřebovat ještě pár dalších věcí. A to: kýbl na výměny vody, k němu hadici, odkalovač, pinzetu na sázení rostlin, nůžky na jejich zastřihování.

Akvárium 31l Šestihran Diversa z vyprodeje24.cz 390,-
Filtrace Super Aquatic LB-301 z rostlinna-akvaria.cz 169,-
Filtrační náplň Seachem matrix 250ml z rostlinna-akvaria.cz 165,-
Topítko Tetra HT 25 W z rostlinna-akvaria.cz 327,-
Lávová drť 8-16mm 25l OBI, menší balení nebylo 139,-
Štěrk 0,8-1,2mm 5kg Světle hnědé flexiobklady z rostlinna-akvaria.cz 149,-
Teploměr do akvária Aqua Nova z rostlinna-akvaria.cz 25,-
LED Světlo 18W Chihiros E-301S, se stmívačem a drátěné nohy z eBay 1 280,-
Kořen Místní profizoo prodejna 282,-
Akvarijní silikon Lukopren 50ml, na přilepení kořenu z místní drogerie 39,-
Biomolitanový válec Na sací trubku filtru, předfiltr z profiplants.cz 26,-
Microsorum pteropus Z profiplants.cz 99,-
Pogostemon helferi In-vitro z profiplants.cz 99,-
Hygrophila pinnatifida Z profiplants.cz 99,-
Eleocharis vivipara Z aqua-daho.cz 36,80,-
Vallisneria asiatica Z aqua-daho.cz 57,50,-
Rotala russila Z aqua-daho.cz 36,80,-
Cladophora aegagropila Řasokoule 2ks z aqua-daho.cz 2×46,-
Spínací hodiny na světlo Digitální 250,-
Vteřinové lepidlo Pro přilepení microsoria na kořen z místní drogerie 2×5,-
Samolepící folie černá 1metr z místního papírnictví 56,-
To dělá celkově Jen kompletní zařízení akvária 3 827,-

5 komentářů: „Založení šestihranného akvária

 • Děkuji za odpověď, tak já se tedy mrknu v Hornbachu, snad ho tam budou mít 😁

  Reagovat
 • Myslím že s ním nebude žádný problém, pořádně ho vezmu přes síto aby tam zůstaly ty „největší kamínky“ a pak ho převařím, ostré hrany nemá.

  Reagovat
  • Omlouvám se za opožděnou reakci.
   Tenhle štěrk rozhodně nepoužívejte. Jedná se o běžný stavební štěrk, který zaprvé bude plný vápence. A zadruhé je ostrý. Protože se jedná o drť, nikoliv o křemičitý písek. Pokud chcete co nejlevnější variantu tak třeba v hornbachu se dá koupit plavený říční písek asi za 130 korun 25 kg. Že je ostrý poznáte snadno. Nasypejte ho do kýble, v tak 10 cm výšce a zabořte do něj ruku. Písek vhodný do akvária vám umožní bez sebemenší námahy sáhnout až na dno. Štěrk rozhodně ne, někde se zarazíte a na pocit bude ostrý.

   Reagovat
 • Ahojky, potřebovala bych poradit, mám doma tenhle štěrk, ale na ostatních stránkách mi říkají že ho nemám použit ale pořád nechápu co je s ním špatně já si myslím že je to normální křemičitý písek který bych jinak musela koupit. Co myslíte vy​, mám si radši nějaký koupit? Když tak prosím o tip, v sobotu jedu do Hornbachu.

  Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..