Ryby

Rybky vhodné k Bojovnici Pestré

Tak na základě mého předešlého článku a jeho komentářů k němu. Jsem se rozhodl vytvořit takový jednoduchý seznam ryb, které budou vhodnými společníky k bojovnici pestré.

Když si vygooglíme nějaký popis k bojovnici pestré. A prokoušeme se spoustou blábolů. Zjistíme, že bojovnice je vlastně klidná a relativně mírumilovná rybka. Bohužel to také není stoprocentní. Zrovna samečci ale i samičky bojovnic jsou osobnosti, stejně tak jako lidé. A tak některý sameček nechá spoustu ryb, které by k němu neměly vůbec přijít naprosto bez povšimnutí, ale jeho nástupce je během pár dní co se v novém bydlišti rozkouká, bez milosti ubije.

K bojovnici je vhodná spousta, zejména menších ryb. Základní pravidlo zní, ryby, které s ní budou v nádrži by neměly mít dlouhé a hodně barevné ploutve. Většinu jich totiž oškubou (vidí v nich konkurenci). Je tedy vhodné se vyhnout pavím očkům, zejména samečkům, kteří mají dlouhé a docela pestře zbarvené ploutve. Ale není to stoprocentní, je to o osobnosti, jeden beťák je může ignorovat a další je v tom lepším případě oškube, v tom horším zabije.

Výběr ryb vhodných k bojovnici je tak trochu problém a tak abych popsal univerzální návod, budu počítat s tím že máte doma alespoň 50ti litrové akvárium. Do menšího je společnost k betě hodně sporná a spíš bych se přikláněl ke krevetkám. U těch je ale dost možné že se budou velmi pomalu množit, protože mladé bojovnice prostě zbaští (jsou tak akorát do pusy a perfektní zdroj živého krmení). Určitě nechá bez povšimnutí nejrůznější šneky.

Ryby vhodné k bojovnici pestré

Jsou to zejména razbory a razborky, například rasbora klínová, razborky barmské, bornejské, galaxy, kalimantanské, mikro, thajské, trpasličí. Vše jsou to malé a velice vzhledově atraktivní rybky, které s bojovnicí budou vycházet bez problému. Pak taky Razobry perleťové, lysé, rangonské, skvrnoocasé.

Razbora skvrnoocasá
Razbora skvrnoocasá

Pak také třeba Axelrodie amazonské, brazilské, kolumbijské.

Vhodní spolubydlící budou také třeba čichavci, jsou to též labyrintky a ze stejného povodí. Ale už je podmínka většího akvária, kvůli vytvoření vlastních teritorií.

Také třeba Dánia, pruhované, tečkované, malabarské, maynamarské, perlové.

Dánio perlové
Dánio perlové

Další zajímaví spolubydlící jsou Drobnoústky Beckfordovi, Espheo, jednopruhé, lesklé, pruhované, purpurové, štíhlé, trpasličí, třípruhé, žlutopásé.

Drobnoústka trpasličí
Drobnoústka trpasličí

Fantom černý, červený, žlutý

Kardinálka čínská, vietnamská

Kardinálka čínská
Kardinálka čínská

Neonka, černá, červená, diamantová, modrá, obecná, zelená, zlatá

Pancéříček, v podstatě všichni tohoto druhu a další krunýřovci.

Pnacéřníček panda
Pnacéřníček panda

Sekvaci, sevelie

Tetry, Bleherova, briliantová, císařská, citronová, červená, červenohlavá, červenoústá, dvouskvrnná, křivopruhá, skvrnitá a další tohoto durhu. Pozor na dlouhoploutvé a závojové formy! Ty raději ne.

Tetra červenoústá
Tetra červenohlavá

Pozor na všechny druhy parmiček, většina z nich jsou potvory, které by naopak šikanovaly betu!

Také záleží jakou máte představu o akváriu. Pokud chcete mít prostě společenské akvárium, které bude zejména pro potěchu oka, můžete kombinovat všechny možné druhy, hlavní je aby měly stejné nároky na teplotu vody. Pokud si chcete hrát jen na biotop Asie, vybírejte asijské rybky.

To nejlepší krmení pro Bojovnici

24 komentářů: „Rybky vhodné k Bojovnici Pestré

  • Mohl bych se zeptat jestli muze byt k bojovnici pestre i parmička?

    Reagovat
  • Dobrý den, mám akvárko asi 55 litrů a v něm tetry (červenoloutvé, sísařské.., hodí se k nim bojovnivce? Popřípadě 1 či více? Děkuji za odpověď.

    Reagovat
    • Betta pouze jedna. Dva samci by mohli udělat celkem velkou neplechu.. Hlavně mezi s sebou. Do takovéhoto akvária muzu doporučit uz i samici se samcem. Samičky sice nejsou tak pestré a výrazné, ale aspoň bude mit samec o zabavu postaráno. Pro samici doporučuji hodne místa, kam se bude moci uschovat, popřípadě vice rostlin. Samičky muzou byt i dvě, ať nenahani jen jednu a neni z toho unavená. Jen se muze stat, ze se samičky poperou mezi sebou (nestává se často). Jinak k bojovnici muzu doporucit paví očka. Me se osobně líbí a je spousta barevných druhů. Zatim nebyl problem mezi pavím očkem a Bertou.

      Reagovat
  • Dobrý den, mohl bych do stolitrového akvaria se skalary s vice než 5 cm a asi 5 ancitrusy o kolo 3 cm ,mohl bych přidat jestě samce a 2-3 samice bojovnice??

    Reagovat
    • Záleží na povaze, hlavně skalár.
      I když třeba jsou v klidu, v období tření jsou dost teritoriální a mohly by betty umlátit, oškubat nebo něco podobného.
      Taky skaláry potřebují aspoň 50cm vodního sloupce a 150l akvárium se považuje jako vhodné minimum pro jeden pár. Což pro bettu není zrovna ideální pokud akvárium není plné kytek aby se mohla válet někde na půli cesty k hladině.
      Celkově to není zrovna ideální kombinace. Skaláry a ancistrusové jsou z oblasti Amazonie, Betta z Asie. Jsou tu rozdíly v nárocích na hodnoty vody i teplotu. I když bettám nevadí teploty nad 28°C, které jsou pro skaláry ideální, zkracuje jim to život.

      Reagovat
  • Dobrý večer,
    pořídila jsem si samečka Betty a dnes jsem k němu přidala 3 samice. V akváriu mám 4 velké a rozrostlé rostliny, ukryty z kamenů. Akvárium má 96l a všechno co by mělo mít. Bettak samičky ale stále prohání. Nemůže je nějakým způsobem uhnat?
    Děkuji

    Reagovat
    • Zdravím,
      asi máte akvárium málo zarostlé.
      Na 96l akva jsou 4 rostliny zatraceně málo. Ať už jsou to echinodory nebo kryptokoryny. Pro betty je potřeba hlavně houští stonkových rostlin a třeba vallisnerie. Aby se samice nebo samec když nemají náladu, měly kam schovat. Jinak ano, mohou se uhnat. Jak samec může uhnat nějakou samici tak i naopak. Taky je tu stálé riziko že nějaké samici přeskočí a začne být zlá na všechny okolo. To že samec samičky stále prohání je tím že na ně pořád vidí, nemají šanci se zašít někam kde je přehlédne.

      Reagovat
  • Dobrý den chtěl bych se zebtat mam bojovnici 2 dny je to samec a mam 20l akvárium a mužu k tomu koupit samicku nebo ne

    Reagovat
    • Zdravím,
      No pokud je chcete množit. Můžete samičku koupit. Ale musíte pro ní mít i druhé akvárium kam ji po tření dáte. Jinak ji samec umlátí. Pokud chcete chovat společně samce se samicí tak v minimálně 50l velkém a zarostlém akváriu jednoho samce a dvě až tři samice.

      Reagovat
  • Dobrý den,

    mám samečka bojovnice a ráda bych k němu pořídila pár dalších rybek (opravdu klidně jen 2-3ks). Mám ale 12l akvárium, je vhodné do něj pořizovat další rybky, případně jaký druh byste doporučil?

    Děkuji

    Reagovat
    • Zdravím,
      Do 12l akvária už nic nedávejte. Žádná ryba už se tam nevejde.

      Všechny malé rybky, které jdou k bojovnici jsou hejnové, takže minimálně 6-8 kousků. Vezměte si že 12 l vám tvrdí výrobce. Po tom co si to změříte a spočítáte, dostanete se na 11 l. Odečtěte tloušťku skel a máte 9 l. Odečtěte výšku dna a hladiny od horního okraje a máte sotva 7 litrů. To je i na jednu bettu zatraceně málo prostoru. K bettě společnost (ryby) do minimálně 30l velkého akvária a tam budete mít hodně svázané ruce s výběrem. Pokud chcete mermomocí víc ryb. Kupte si alespoň 50 l velké akvárium.

      Reagovat
      • Moc děkuji za rychlou odpověď. Ve zverimexu mi k bettě doporučili jen a pouze sumečka nebo šneky. O filtru nebo topení nepadlo ani slovo. Chtěla jsem se proto zeptat, jaký filtr zvolit, jak poznám, který by pro něj byl vhodný?
        A dál bych Vás ještě poprosila, jaké živé rostliny byste mi doporučil do akvária. Mám nějaké umělé ale připadají mi moc tvrdé a ostré.

        Reagovat
    • Tady na webu najdete i další články. Jeden co vám nakecaj v obchodech, další jak zařídit akvárium pro bojovnici. A další seriál o zakládání akvária. Doporučuji všechny pročíst. I komentáře pod nimi. Najdete tam asi většinu toho co vás zajímá. Pokud přeci jen ještě něco budete chtít vědět, stačí napsat.

      Reagovat
  • Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám smečka bojovnice a 2l akvarko. Chci si ještě koupit jednu bojovnici ale nevím kolik můžu do toho 2l akvárka dát ještě ryb, a nevím jestli spíš samici nebo samce. A kdyby jszete mi nedoporučili bojovnici, tak které ryby ?Budu moc ráda když mi poradíte. Díky. 😉

    Reagovat
    • Zdravím, do 2l „akvária“ nepatří žádný živý tvor. To už je týrání. Přečtěte si články které tu na stránkách jsou. A pak položte dotaz hodný dospělého člověka.

      Reagovat
  • Dobrý den, chtěla bych si koupit bojovnici, ale píšete tady, že k ní nejsou vhodné žádné druhy parmiček. Platí to i na černopruhé? Mám dvě.
    Děkuji

    Reagovat
    • Dobrý den,
      ano platí to pro úplně všechny parmičky. Parmičky ikdyž černopruhé jsou pořád dost aktivní a svým způsobem i agresivní ryby. To že pošťuchují jenom sebe neznamená že se občas nepustí i to jiných, byť třeba omylem. A řešit pak potrhaného beťáka aby se mu nezaplísnily ploutve a měl klid na zahojení je skoro nemožné.
      Jestli jste si je pořídila jen kvůli likvidaci řasy, fungovat to nebude. Řasu baští jen jako velmi mladé ryby a ještě k tomu musí být opravdu hladové.

      Reagovat
      • Parmičky jsem si pořídila před dvěma lety skutečně kvůli řase. Ať na tom měly zásluhu nebo ne, řasa zmizela. Je pravda, že jedna parmička je dominantnější a tu druhou každou chvíli nahání, ale nikdy jsem si nevšimla, že by se ohnala po jakékoliv jiné rybičce. Ale máte pravdu, riskovat to nebudu. Děkuji Vám za radu, buď bettu oželím, nebo založím nové akvárium.

        Reagovat
  • Dobry den,
    mame 54 l akvarium s bojovnikem.
    Hodi se k sobe neonky a rozbary popr rozborky a hlavne v jakem poctu ?
    Hlavne s vhodnym poctem tapu, mam obavy, ze mi v obchode prodaji nevhodny pocet ryb.

    Reagovat
    • Zdravím,
      Neonky do malého akvária nepatří. Alespoň ne ty klasické které máte na mysli. Do takhle malého akvária jedině neonky modré. Klasické neonky patří do minimálně 80cm dlouhého akvária, jinak nejsou spokojené a nepředvedou se v plné kráse.
      Razbory a razborky určitě nebudou špatná volba, dost záleží jaké zvolíte. Počty nejsou takový problém. Jsou to hejnové rybky, berte minimálně 8 kousků od jednoho druhu. Pokud chcete přikoupit jen jeden druh, klidně kupte už početnější hejno kolem 15 kousků.

      Reagovat
  • Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jestli když bojovník okusuje ocásky pavím očkům, nebude
    to samé dělat i čichavec perleťový, protože má taky delší ploutve, ale ty bojovnice
    to mají asi vrozené.
    Díky

    Reagovat
    • Paví očka s bojovnicí jsou dost často špatní spolubydlící. S čichavci nebývá problém, pokud není moc malé akvárium aby docházelo k potyčkám o teritorium.

      Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..