Vhodné zařízení akvária pro Bojovnici Pestrou

Bojovnice Pestrá, úžasná, nenáročná rybka. Má také svoje potřeby. Tak to jednoduše shrnu tak aby každý věděl jak jí zařídit vhodné ubytování. To co není vhodné se dočtete už ve spoustě jiných článků, jejichž jsem autorem.

1.)Vhodné akvárium. Podle zdrojů na internetu jste jistě zmatení. Podle mě nejmenší vhodné akvárium pro betu má 20l které udává výrobce. Takže reálný objem tak 15-17l. Ovšem je to akvárium pouze pro jednoho samce a nějaké ty šneky nebo krevetky, pro žádné další ryby!
Ideálně také maximálně 30-35cm vysoké, opět proto že beta není zdatný plavec a potřebuje se snadno dostat k hladině pro kyslík.

A krycí sklo nebo kryt. To je životně důležité pro betu!

2.)Filtrace, to že vám v obchodě nakecají, že není potřeba už víme. Také víme, že je to lež. Do takto malého akvária je vhodný závěsný filtr, neubere vám totiž skoro žádný objem vody v akváriu. Nebo další velmi vhodný a často využívaný pro betu je bublifuk. Hlavní je aby filtr nevytvářel příliš silný proud vody, který by rybu zbytečně vysiloval.

3.)Dno, do malého akvária ideálně hodně porézní dno, například stavební materiál liapor. Či nějaký aktivní substrát od dennerle (černý). Jde o to, že porézní dno=ubytování bakterií=vyšší stabilita ekosystému.

4.)Rostliny. Beta bude ráda za každou živou rostlinu, která přispěje ekosystému akvária. Já k betě doporučuji rostliny přirozené jejímu biotopu (Asie). Takže rostliny rodu hygrophilla(mokřanky), limnophila (bahnatky) a rostliny rodu cryptocoryne (hnědovky). Při výběru vhodných rostlin, především těch zelených jsou všechny nenáročné na světlo a rostou jako z vody. Vše jsou to rychlerostoucí rostliny, které jsou v malém akváriu potřeba. Rychlý růst=rychlé odčerpávání živin (odpdadu) z vodního sloupce a dna=stabilní a zdravé akvárium. Nezapomeňte na plovoucí rostliny, které beta a zejména beťák potřebuje jako prostor a stavební prvek pro vytvoření a upevnění pěnového hnízda. A také stíní akvárium, beta v přírodě nemá moc silné světlo ve vodě. A tak je vhodné jí dopřát něco podobného.

5.)Světlo. Stačí úplně obyčejná stolní zářivková lampička. Či modernější LED lampička, která se upevní na okraj akvária.

6.)Drobnosti.  Do akvária je vhodné přihodit olšové šištičky, uvolňují třísloviny (barví vodu) ale také ji desinfikují a předchází plísním! Také například listy mandlovníku mořského, účinek stejný jako šištičky, jen si je v čechách nenasbíráte ve volné přírodě a zadarmo.

7.)Topítko. Beta potřebuje 25°C. Takže topítko je potřeba.

No a to je asi vše, nezbytný základ pro vytvoření vhodného životního prostoru pro betu.

Jedno takové správně zařízené akvárium pro betu najdete tady. http://rybicky.net/nadrze/21754  Vím, smrdí to samochválou, taky je moje. Ale v popisu nádrže najdete použité rostliny, dno osvětlení atd.

h.polysperma

Moje oblíbená rostlina, kterou dávám snad do každého akvária. Hygrophila polysperma/mokřanka mnohosemená. Roste velmi rychle, dobře vypadá. A při silnějším osvětlení jsou listy do oranžova a rostlina má tendenci se plazit a tvořit keř.

3 nejprodávanější druhy filtrů do Vašeho akvária v ČR

Jeden myslel na “h.polysperma

  • 18.9.2018 (19:39)
    Trvalý odkaz

    cryptocoryne (hnědovky) – myslel jsem, že hnědovky jsou spíš „microsorium“.

    Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: