Seriál - Ondrovo akvárium

První měsíc od založení šestihranného akvária

Tak, další článek je tu jak jsem slíbil. A průbežně jsem popisoval a fotil změny v akváriu. Ryby zatím nemám, nebyl čas je sehnat.

 Středa 26.4.2017
Tak akvárium má týden za sebou. Provedl jsem první výměnu ¼ vody. A lehce srovnal dno v místech, kde propadalo do lávy. Posunul jsem řasokoule v akváriu na jiné místo a otočil je. Musí se otáčet, jinak se časem rozpadnou!

Svítím zatím stolní lampičkou, světlo stále nedorazilo. Svítím 6hodin denně. Rostliny hezky rostou a řasa zatím nikde. Abych akvárium trošku biologicky zatížil. Přihodil jsem 4 levatky (šneky) z jiného akvária do tohohle.

Kořen zatím v pořádku, časem se na něm objeví bílý „šlem“. Není třeba plašit. Stačí při další týdenní výměně vody ho co nejvíc odsát hadicí. Časem zmizí sám. Až se objeví, zkusím spočítat, jak dlouho trvá, než zmizí.

Každý týden pořizuji fotky, bude to taková časosběrná galerie průběhu založení akvária. Mohl bych do něj už dát i rybky, filtr jsem měsíc zabíhal ve větším akváriu. Ale rybky jsem zatím nesehnal a nikam nespěchám, chci přidat rybky, až se akvárium trochu zaplní rostlinami. Asi tak za měsíc.

Po prvním týdnu
Po prvním týdnu

 Pátek 28.4.2017
Hurá, dorazilo světlo z eBay. Rozbalil jsem ho, vyzkoušel a vrhnul se na úpravu držáků na hrany akvária. Jednoduše jsem si změřil polovinu délky držáku a ruční pilkou na železo ho rozřízl. Poté jsem říznuté strany začistil smirkovým papírem, aby to trochu vypadalo. Světlo jsem umístil 10cm nad hranu akvária a zatím ho pustil na cca 75% výkonu. Pokud to bude málo, mohu výkon ještě přidat, eventuálně dát světlo blíž k hladině. Svítím zatím jen 6 hodin denně.

Obsah balení
Obsah balení
Úprava držáků na sklo
Úprava držáků na sklo

 Neděle 30.4.2017
Objevila se mastná hladina. Ta je u nově založených akvárek běžná. Způsobuje ji organický odpad. Který v akváriu je, rostliny shazují emerzní listy (schopné žít nad vodou) a rostou jim nové submerzní (pro život pod vodou). Pouštím filtr na vyšší výkon aby víc rozhýbal hladinu.

Mastná hladina
Mastná hladina
Mastná hladina
Mastná hladina

Středa 3.5.2017
Výměna 1/3 vody, zastřihnutí rostlin, pootočení koulí. Mastná hladina se už roztrhala na menší části a na hladině už není jeden velký mastný flek.

Pátek 5.5.2017
Mastná hladina je pryč, rostliny pomalu rostou. Svítím už 8 hodin denně. Budu přidávat postupně až na 11-12hodin, pokud nebude růst řasa. U nových akvárií v prvních dvou týdnech nemá smysl dlouho svítit. Rostliny ještě nestihnou světlo zpracovat a zbytečně by rostly řasy. Začínal jsem na 6 hodinách a postupně po týdnu přidávám.

Středa 17.5.2017
Tak už je to měsíc co akvárko běží. Kytky zatím rostou pomalu, ale snaží se. Na sklech se začíná objevovat řasa. Zatím ji nechávám osudu. Akvárko ještě minimálně měsíc budou trápit různé řasy. Které se objeví a pak zase zmizí.

A takhle to vypadá po měsíci
A takhle to vypadá po měsíci
A tohle je můj koutek kde mám menší akvária a koule
A tohle je můj koutek kde mám menší akvária a koule

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..