Bojovnice pestrá, aneb mýty a kecy z obchodů
Známe to všichni, bojovnice pestrá velice pěkná ryba dostupná ve všemožných barvách a variacích ploutví. Nejeden akvarista měl bojovnici jako svou první rybu. Proč taky ne, když obchodníci tvrdí, že jí k životu stačí jen trocha vody, krmení a super zázračné vodičky.
Přejděme ale k tomu co vám nakecají ve zverimexu aby vám tuhle nádhernou rybku prodali a ještě z vás vymámily další tisícovku za zbytečnosti.
Mýtus 1.) Bojovnice nepotřebuje vzduchování. Ano to je fakt Bojovnice pestrá nepotřebuje vzduchování, je to totiž labyrintka a tak se v intervalech 2-30minut plave nadechnout vzduchu na hladinu.
Mýtus 2.) Název ryby je betta bojovnice. To je slátanina blbých prodejců a ještě blbějších kupců, kteří jim věří každé slovo. Název ryby je Betta Splendens, tedy Bojovnice Pestrá je to překlad z latiny.
Mýtus 3.) Žije ve velmi malém množství vody, často tvrdí šlápota člověka. To je nesmysl, bojovnice pestré žijí v Asii v rýžových polích a slepých ramenech řek. Nevím jak vám ale mě rýžové pole které má rozlohu přes 100 hektarů jako šlápota nepřipadá. Ano je tam nízký vodní sloupec (do 30cm), ale to je tak vše.
Mýtus 4.) Bojovnice nepotřebuje filtr. To je samozřejmě nesmysl. Bojovnice potřebuje filtr jako každá akvarijní ryba. Filtr vám v akváriu zajišťuje fungující ekosystém, rozkládání jedovatých látek na ty méně jedovaté atd. Samozřejmě bojovnice není zrovna dobrý plavec, takže potřebuje filtr, který nebude v akváriu vytvářet silný proud. Ideální je bublifukový filtr, nebo závěsný filtr u kterého se dá průtok přiškrtit, aby se ryba zbytečně nevysilovala pohybem po akváriu. Bojovnice pestrá není od přírody dobrý plavec. K čemu by jí to taky bylo, když žije ve stojaté vodě mezi rýží která je navíc kaskádově uspořádaná. Z toho vyplývá, že bojovnice je velmi dobrý skokan.
Mýtus 5.) Bojovnice pestrá nepotřebuje krycí sklo. To je nesmysl, plave se nadechnout kyslíku, pokud je vzduch nad hladinou příliš studený ryba onemocní. Přesněji nastydne jí labyrint. A taky vám může z toho akvária vyskočit.
Mýtus 6.) Bojovnice pestrá nepotřebuje velké akvárium, protože není dobrý plavec. Opět další nesmysl, každý živočich má nějaké nároky na prostor. Ale podle prodejců je bettárium o obsahu vody ani ne dva litry plně dostačující.
Mýtus 7.) K tomu bettáriu potřebujete ještě tuhle a tamhlentu vodičku na úpravu vody. Stačí to tam nakapat a rybku můžete hned dát do akvária. Opět nesmysl a důmyslný způsob jak z lidí dostat další bakšiš. Tyhle vodičky nefungují. Některé z nich obsahují aktivní uhlí a živnou půdu pro nitrifikační bakterie. To je sice hezké, ale aktivní uhlí funguje jen pár hodin, dokud se nenasytí chemickými sloučeninami. Ale když bakterie nemají v bettáriu dno ani filtr tak se jaksi bakterie nemají kde usídlit.
Mýtus 8.) Betta nepotřebuje topení. To je nesmysl, ryba je z Asie, kde je docela vedro a dusno. Teplota vody pro betu je ideálně 25°C. I když budete mít doma stabilně 25°C v akváriu to bude kolem 23°C. Takže topítko je potřeba!
Mýtus 9.) Beta nepotřebuje rostliny. No to je ovšem hámotina. Rostliny pomáhají udržet fungující ekosystém akvária. Navíc Bojovnice zbožňuje houští rostlin. Dost často odpočívá položená na listech rostlin. Ono jí to dá celkem zabrat, tahat za sebou ty závoje, kvůli kterým jste si ji koupily.
Mýtus 10.) Dva samci v jednom akváriu nemohou být ale dvě samice ano. Ani ty dvě samice nemohou být samy v akváriu. Vždy bude jedna dominantnější a tu druhou dříve nebo později uštve. Když už se dávají dvě samice tak do minimálně 50l velkého akvária s jedním samcem. V takovém akváriu už mají dostatek prostoru na to, aby se před silnějším jedincem schovali a nezabily se.
Mýtus 11.) Rybičku krmte každý den takovým množstvím, které sní. To je taky blbost. Bojovnice jsou schopné se neskutečně přežrat. Krmit můžete třeba každý den, ale střídmě. Jakmile se ryba zakulacuje, je přežraná a půst 3-5 dní ji vůbec neuškodí.
Mýtus 12.) To je samička. Chyba! 9z10ti samic ze zverimexu jsou samci. Je to tím že oni podavači ve zverimexech mají naučeno, že jakmile bojovnice má krátké ploutve je to samice. Ve většině případů je to samec. Konkrétně vyšlechtěný plakat (krátkoploutvý samec). Šlechtí je hlavně v thajsku pro zápasy kde se sází na to která ryba přežije souboj v nádobě odpovídající většímu bettáriu. Při výběru samičky se podívejte mezi prsní ploutve, měla by tam být malá bílá perlička. Samice mají také jiný tvar hlavy a zbarvení, ale to laik není schopen rozlišit.
Mýtus 13.) Beta může být v kulatém akváriu. To sice ano do kulatého akvária můžete dát jakoukoliv rybu. Ale objem onoho kulatého akvária musí být minimálně dvojnásobný oproti hranatému. Protože kulaté akvárium má velmi malou plochu dna a stejně tak malou plochu vodní hladiny, přes kterou probíhá výměna plynů. A taky je tu několik dalších problémů. Jak uchytit filtr, topítko, jak tam osázet rostliny, jak tam nalepit pozadí (tapetu).
Teorie na závěr
Když to vezmu kolem a kolem, prodejce na takovém neznalém zákazníkovi, který si od něj nechá poradit, něco vydělá. Ale sečteme si to. Ryba 120, bettárium 400, „dno“ do bettária 80,-, vodičky bez kterých to nejde 200-300, krmení 100,-. To znamená, že prodejce na neznalém zákazníkovi vydělá 900-1000,-. Samozřejmě zákazník za pár měsíců přijde pro novou rybičku, protože ta předešlá pojde.
Moje otázka je proč to sakra dělají? Když se na to podívám z hlediska obchodu, je to velmi malý zisk.
Když vám na rybu rovnou prodá 30 – 40l akva, to je dejme tomu 400,-, k tomu nějaký ten filtr to jsou další 400,-, dno 100-200,-, rostliny 200 – 300,-, a nějaké odpovídající světlo 700 – 2000,-. To je pro obchodníka potencionální zisk 1800-3300,-. No a když už budete mít větší akvárium tak za měsíc určitě nepřijdete jako začátečník jen pro jednu rybu.
A pak si mi může někdo stěžovat jak obchod s akvaristikou má problém vydělat peníze aby vůbec pokryl zaměstnancům výplaty, daně a nákup zboží.
Pokud najdete v textu jakoukoliv chybu ať už gramatickou nebo technickou, dejte mi to prosím vědět, abych ji co nejdříve opravil.
Autor: Ondřej Kozárik
Pokud hledáte akvárium, zde máte výběr aktuálně nejprodávanějších akvárií v ČR:
Víťo, díky za článek. Nicméně jsem měla dojem, že ten článek píše zapčklej šedesátník, takovej ten „nenávidím muslimy a ty šmejdy prodejce“ 😀 .. Kulaté akvárium není vhodné pro žádnou rybu, jelikož bez rohů je to pro to zvíře na zbláznění. Dnes jsem si koupila tuhle rybku do společenského akvária 56 litrů. Když to bude dělat neplechu, koupím pro ní menší a hezky jí ho vybavím.
Docela hezký, leč bohužel pro laika který Vám bude věřit každé písmenko silně zavádějící.
1- správně, je to labyrintka tudíž nepotřebuje vzduchování, pouze v případě že je s bettou v akva i jiný druh,
2- betta splendens je latinský název … pod jménem betta bojovnice je známá už desítky let právě z důvodu že v Asii byli a jsou používáni samečci k pobavení při vzájemných soubojích …takže o blbosti prodejců a kupijících je nemístné takto hovořit, zkuste to říci nekterému z chovatelů na výstavě a pak dejte do „placu“ jak jste dopadl 🙂
3- nevím jestli jste někdy viděl osobně pěstování rýže, ale pak by jste nikdy nemohl napsat že má rozlohu přes 100 hektarů nevím jestli máte představu o té velikosti, rýžová pole jsou tvořena z několika desítek malých políček, která jsou místní rolníci schopni obdělat v zavislosti na druhu a stavu rýže. To co popisujete jsou možná komerční pole která zajišťuje technika a tam opravdu bettu nenajdete. A vzhledem k tomu že v hlubší vodě by rýže shnila akva o hladině 15 – 20 cm je jí bližší něž 60l .
4- pokud chovatel není lempl a poctivě se o bettu stará tak filtr nepotřebuje …ostatně taky, kde v rýžovém poli plném bahna,zetlelých rostlin, výkalů hosp.zvířat a stojaté vodě takový filtr najdete?
5- s dostatečnou výškou hladiny vody od okraje akva nevidím důvod proč by měla být „utemovaná“ nějakým víkem, možná jen z důvodu napadání prachu a jiných nečistot, pokud máte akvarium v místnosti s pokojovou teplotou …proč by měla nastydnout? s tím souvisí i odpověď na bod č. 8 … správně , pochází z Asie, kde se střídá teplota ve dne s teplotou v noci v docela velkém rozmezí teplot, takže nemyslím že by jim rolníci na večer vodu ohřívali. Je to jen pro její komfort nikoliv podmínka, klidně se ji bude dařit v pokojové teplotě. Právě zde se opět odrážejí nedostatky v podobě velkého akvaria které rychleji „vychladne“ než malé které si ostatně i díky osvětlení udrží svojí teplotu déle. Vyjímkou je pokud chcete bettu chovat i k rozmnožování, pak jí musíte podmínky upravit
Už se nebudu dále rozepisovat, protože mám dojem že jste nahodil téma o kterém si myslíte že můžete poučovat starší a zkušenější chovatele. Ostatně vaše „vodičky“ existují již dlouhou řadu let a věřte že fungují 🙂 některé druhy akva ryb bez nich je velmi těžké odchovávat a musíte jen vědět kde a co koupit. Stejně tak jako vlastní důvod chovu betty. Každý její chovatel chce mít největšího a nejbarevnějšího samce s krasnými ploutvemi. A toho opravdu v nepřiměřeně velkém akvariu nedosáhnete. Tolik k tomu proč se vám prodavač nesnaží prodat jedno velké akvarium, které nikdy nevyužije, ale potřebuje třeba 10 malých. Proč? Protože samci musí být odděleně 🙂
Jinak držím palce s dalšími příspěvky a blogy, jen prosím méně urážení a více polemiky a informovanosti, protože spousta čtenářů se může Vámi inspirovat a pak se může divit že jim betta ve 120l akvariu chcípne nebo neroste a má mdlé barvy 🙂
Všechno tohle jsem při práci ve zverimexu říkala, pořád a pořád dokola. Problém je, že když řeknete člověku, který si jde koupit malý dopněk do domácnosti, že potřebuje optimálně 20l, tak to rozhodně nepřijme. Pokud má člověk koupené již kulaté akvarium a vy mu mile řeknete, že je to pro rybu nevhodné, tak je to už jedno, protože je to už koupené a prostě se to zkusí. Byla jsem ráda, když jsem je ukecala na 8l akvárko, tmavý písek a anubius na kořeni. A to jsem padla potom vyčerpáním. Takže ano prodavači jsou neinformovaní, ale i sebelíp informovaný prodavač prostě prodá (ačkoliv nechce) více nevhodných setů pro betu než těch vhodných. A je to tak, protože logicky zajímající akvarista jde přímo do akvaristika a už předběžně ví, co je potřeba. Běžný neakvarista nic neví, jde do obecného zverimexu, kde logicky nemůže být každý odborníkem na všechny zvířata a tak každému jde něco lépe. A jde do krámu s tim, že ryba je levná a nenáročná záležitost. Takže sečteno a podtženo…. pořád běhá po zemi víc hloupých a zatvrzelých lidí, kteří rybu pořizují bez rozmyslu a nebo s přístupem „ale jdete, já jsem to takhle viděl ve filmu…“ než neinformovaných prodavačů.
Supr xlánek,díky ti za něj.Pořídila jsem už druhou bojovnici a do roka mi každá z nich umřela.Ve zvěrimexu to opravdu tak chodí.Budu se při dalším nákupu řídit tvou radou 🙂