Ryby

Bojovnice pestrá, aneb mýty a kecy z obchodů

  Známe to všichni, bojovnice pestrá velice pěkná ryba dostupná ve všemožných barvách a variacích ploutví. Nejeden akvarista měl bojovnici jako svou první ID-10065965rybu. Proč taky ne, když  obchodníci tvrdí, že jí k životu stačí jen trocha vody, krmení a super zázračné vodičky.

Přejděme ale k tomu co vám nakecají ve zverimexu aby vám tuhle nádhernou rybku prodali a ještě z vás vymámily další tisícovku za zbytečnosti.

Mýtus 1.) Bojovnice nepotřebuje vzduchování. Ano to je fakt Bojovnice pestrá nepotřebuje vzduchování, je to totiž labyrintka a tak se v intervalech 2-30minut  plave nadechnout vzduchu na hladinu.

Mýtus 2.) Název ryby je betta bojovnice. To je slátanina blbých prodejců a ještě blbějších kupců, kteří jim věří každé slovo. Název ryby je Betta Splendens, tedy Bojovnice Pestrá je to překlad z latiny.

Mýtus 3.) Žije ve velmi malém množství vody, často tvrdí šlápota člověka. To je nesmysl, bojovnice pestré žijí v Asii v rýžových polích a slepých ramenech řek. Nevím jak vám ale mě rýžové pole které má rozlohu přes 100 hektarů jako šlápota nepřipadá. Ano je tam nízký vodní sloupec (do 30cm), ale to je tak vše.

Mýtus 4.) Bojovnice nepotřebuje filtr. To je samozřejmě nesmysl. Bojovnice potřebuje filtr jako každá akvarijní ryba. Filtr vám v akváriu zajišťuje fungující ekosystém, rozkládání jedovatých látek na ty méně jedovaté atd. Samozřejmě bojovnice není zrovna dobrý plavec, takže potřebuje filtr, který nebude v akváriu vytvářet silný proud. Ideální je bublifukový filtr, nebo závěsný filtr u kterého se dá průtok přiškrtit, aby se ryba zbytečně nevysilovala pohybem po akváriu. Bojovnice pestrá není od přírody dobrý plavec. K čemu by jí to taky bylo, když žije ve stojaté vodě mezi rýží která je navíc kaskádově uspořádaná. Z toho vyplývá, že bojovnice je velmi dobrý skokan.

Mýtus 5.) Bojovnice pestrá nepotřebuje krycí sklo. To je nesmysl, plave se nadechnout kyslíku, pokud je vzduch nad hladinou příliš studený ryba onemocní. Přesněji nastydne jí labyrint. A taky vám může z toho akvária vyskočit.

Mýtus 6.) Bojovnice pestrá nepotřebuje velké akvárium, protože není dobrý plavec. Opět další nesmysl, každý živočich má nějaké nároky na prostor. Ale podle prodejců je bettárium o obsahu vody ani ne dva litry plně dostačující.

Mýtus 7.) K tomu bettáriu potřebujete ještě tuhle a tamhlentu vodičku na úpravu vody. Stačí to tam nakapat a rybku můžete hned dát do akvária. Opět nesmysl a důmyslný způsob jak z lidí dostat další bakšiš. Tyhle vodičky nefungují. Některé z nich obsahují aktivní uhlí a živnou půdu pro nitrifikační bakterie. To je sice hezké, ale aktivní uhlí funguje jen pár hodin, dokud se nenasytí chemickými sloučeninami. Ale když bakterie nemají v bettáriu dno ani filtr tak se jaksi bakterie nemají kde usídlit.

Mýtus 8.) Betta nepotřebuje topení. To je nesmysl, ryba je z Asie, kde je docela vedro a dusno. Teplota vody pro betu je ideálně 25°C. I když budete mít doma stabilně 25°C v akváriu to bude kolem 23°C. Takže topítko je potřeba!

Mýtus 9.) Beta nepotřebuje rostliny. No to je ovšem hámotina. Rostliny pomáhají udržet fungující ekosystém akvária. Navíc Bojovnice zbožňuje houští rostlin. Dost často odpočívá položená na listech rostlin. Ono jí to dá celkem zabrat, tahat za sebou ty závoje, kvůli kterým jste si ji koupily.

Mýtus 10.) Dva samci v jednom akváriu nemohou být ale dvě samice ano. Ani ty dvě samice nemohou být samy v akváriu. Vždy bude jedna dominantnější a tu druhou dříve nebo později uštve. Když už se dávají dvě samice tak do minimálně 50l velkého akvária s jedním samcem. V takovém akváriu už mají dostatek prostoru na to, aby se před silnějším jedincem schovali a nezabily se.

Mýtus 11.) Rybičku krmte každý den takovým množstvím, které sní. To je taky blbost. Bojovnice jsou schopné se neskutečně přežrat. Krmit můžete třeba každý den, ale střídmě. Jakmile se ryba zakulacuje, je přežraná a půst 3-5 dní ji vůbec neuškodí.

Mýtus 12.) To je samička. Chyba! 9z10ti samic ze zverimexu jsou samci. Je to tím že oni podavači ve zverimexech mají naučeno, že jakmile bojovnice má krátké ploutve je to samice. Ve většině případů je to samec. Konkrétně vyšlechtěný plakat (krátkoploutvý samec). Šlechtí je hlavně v thajsku pro zápasy kde se sází na to která ryba přežije souboj v nádobě odpovídající většímu bettáriu. Při výběru samičky se podívejte mezi prsní ploutve, měla by tam být malá bílá perlička. Samice mají také jiný tvar hlavy a zbarvení, ale to laik není schopen rozlišit.

Mýtus 13.) Beta může být v kulatém akváriu. To sice ano do kulatého akvária můžete dát jakoukoliv rybu. Ale objem onoho kulatého akvária musí být minimálně dvojnásobný oproti hranatému. Protože kulaté akvárium má velmi malou plochu dna a stejně tak malou plochu vodní hladiny, přes kterou probíhá výměna plynů. A taky je tu několik dalších problémů. Jak uchytit filtr, topítko, jak tam osázet rostliny, jak tam nalepit pozadí (tapetu).

Teorie na závěr

 Když to vezmu kolem a kolem, prodejce na takovém neznalém zákazníkovi, který si od něj nechá poradit, něco vydělá. Ale sečteme si to. Ryba 120, bettárium 400, „dno“ do bettária 80,-, vodičky bez kterých to nejde 200-300, krmení 100,-. To znamená, že prodejce na neznalém zákazníkovi vydělá 900-1000,-. Samozřejmě zákazník za pár měsíců přijde pro novou rybičku, protože ta předešlá pojde.

Moje otázka je proč to sakra dělají? Když se na to podívám z hlediska obchodu, je to velmi malý zisk.

Když vám na rybu rovnou prodá 30 – 40l akva, to je dejme tomu 400,-, k tomu nějaký ten filtr to jsou další 400,-, dno 100-200,-, rostliny 200 – 300,-, a nějaké odpovídající světlo 700 – 2000,-. To je pro obchodníka potencionální zisk 1800-3300,-. No a když už budete mít větší akvárium tak za měsíc určitě nepřijdete jako začátečník jen pro jednu rybu.

A pak si mi může někdo stěžovat jak obchod s akvaristikou má problém vydělat peníze aby vůbec pokryl zaměstnancům výplaty, daně a nákup zboží.

Pokud najdete v textu jakoukoliv chybu ať už gramatickou nebo technickou, dejte mi to prosím vědět,  abych ji co nejdříve opravil.

Autor: Ondřej Kozárik

Pokud hledáte akvárium, zde máte výběr aktuálně nejprodávanějších akvárií v ČR:

78 komentářů: „Bojovnice pestrá, aneb mýty a kecy z obchodů

  • zdravím, potřeboval bych nějaké bližší informace k mýtu č. 12 (samec/samice) – samice mají také jiný tvar hlavy a zbarvení – konkrétněji ??? – mám v akva 4 samice (1 je dost velká), když jsem koupil v zoo obchodě krásného samce (crowntail), tak byl 5 den ráno na dně mrtvý, nyní tam je druhý (zatím 6 dní), čekám zda vydrží ???

    Reagovat
  • zdravím, potřeboval bych nějaké bližší informace k mýtu č. 12 (samec/samice) – samice mají také jiný tvar hlavy a zbarvení – konkrétněji ???

    Reagovat
  • Dobrý den, chtěla bych si založit akvárium. Jsem začátečník, „chovám“ teď jednu bettu (sameček) v malém akvárku, ale jelikož jsem se u Vás dočetla, že to pro ni absolutně není vhodné, ráda bych jí zlepšila podmínky a pořídila pořádné akvárko. Vyhlédla jsem si 112 litrové akvárium (které hodlám dle rad na vašem webu zařídit) Protože už na rady ve zverimexech nedám, ráda bych věděla, jestli k mému samečkovi mohu přidat ještě jednoho, za podmínek, že jim akvárko nechám zarůst a dodržím další rady, které jsem si u Vás přečetla v různých článcích. A zda k nim případně do tohohle akvárka mohu přidat nějaké ty razborky nebo dánia. Děkuji za odpověď.

    Reagovat
    • Dobrý den,
      112 l akvárium už je parádní prostor. Samečka sice přidat do takového akvária můžete, pokud bude akvárium pořádně zarostlé a členité aby se samečci moc často nepotkaly. Ale pořád tu bude šance že když se setkají, tak se porvou a nemusí to dopadnout dobře ani pro jednoho z nich. Spíš bych do takového akvária klidně přidal 3 samičky. Další ryby už bych se nebál přidat pořádné hejno razborek, třeba galaxy nebo razbory klínoskvrnné (30-40 ks)-ty se pohybují hlavně ve středu vodního sloupce, na dno třeba hejno pancéřníčků trpasličích, taky větší počet, klidně 10-15 ks. Můžete přidat i třeba dánia pruhovaná, ta se zase pohybují spíš u hladiny, takže budete mít pořád na co koukat. Všechno jsou to hejnové ryby a nejvíc přirozeně se chovají v početnějších hejnech svého druhu. Eventuálně je tu možnost dát do akvária páreček nebo skupinku (1samec+2-3samice) čichavců třeba perleťových. To jsou větší ryby a asi se neubráníte pořídit nějakou větší rybu, v takovém akváriu vypadají malé ryby ještě menší než ve skutečnosti.

      Reagovat
      • Moc děkuji za cenné rady, ještě se zeptám…možná hloupě…když si přidám k samečkovi nějakou tu samičku (což by se mi líbilo, protože betty miluju), jak zabráním tomu, aby vyváděli mladé? Potřebují k tomu nějaké speciální podmínky? Případně dá se potom nějak „zbavit“ vajíček? Jde mi o to, že za prvé nejsem zkušená v odchovu mladých rybek a také si neumím představit odbyt pro mladé. Děkuji

        Reagovat
  • Dobrý den,
    pořídila jsem pro syna (5 let), který miluje pozorování rybek malé 30l akvárium. Vzhledem k jednodušší údržbě atd. jsem koupila pár umělých rostlinek a chci tam dát i nějakou živou. Akvárko má zatím jen filtr. Topítko nemá. S čím si úplně nevím rady je, KOLIK (3, 4, 5?) a hlavně JAKÝCH RYBEK (co nejvíc barevné a nenáročné) dát do takto malého akvária?? Nejlépe nějaké odolné rybky, které vydrží pokojovou teplotu 🙂 Taťka má doma léta 200l akvárium, ve kterém nikdy netopil a skvěle se mu daří všechny rybky, tak věřím, že i pro malé akva něco existuje. Jde o to, aby se rybky na malémn prostoru snesly 🙂 Moc děkuji.

    Reagovat
    • Dobrý den, nejvhodnější by nejspíš byly některé druhy Pavých oček. Ty umělé rostlinky hoďte do plastu 😉

      Reagovat
      • Umělé rostlinky vyházet a dát živé. Betta zbožňuje hustý porost rostlin.
        Paví očka nejsou nejlepší volba do malého akvária. Jako všechny živorodky dost kadí a zatěžují ekosystém akvária, který vám s plastovými kytkami rozhodně nefunguje jak by měl.
        Doporučil bych 6-8 například razborek trpasličích nebo bornejských, jsou to sytě barevné a velmi akční rybky které akvárium oživí. Eventuálně třeba neonky modré, tetry ohnivé.

        Reagovat
  • Dobry den,
    chtela bych dceri koupit jednu bettu a vybiram akvarium. Je podle vas nektere z techto vhodne? Dekuji moc za radu
    https://akvaria.heureka.cz/diversa-akvarijni-set-startup-40-vypoukly-25-l/specifikace/#section
    https://www.akvamex.cz/akvarijni-set-diversa-30-led-expert-splash/
    http://www.akva-tera.cz/akvaristika/akvaristika/akvaria-a-akvarijni-sety/akvarijni-sety-a-komplety/blau/26523-blau-kit-cubic-komplet-13l.html
    https://www.akvamex.cz/nano-set-diversa-led-20/

    Reagovat
  • Zdravím. Díky za tenhle článek, opravdu mi hodně pomohl!
    Bohužel jsem padla na kus masa prodavačům zverimexu, koupila si malé akvárko a chudáka bojovnici k tomu. Po týdnu jsem ho vyměnila za větší, kam jsem dala i dekoraci hvězdice a faraona s dírami, kterými si může rybka proplouvat. Přišlo mi to jako dobrá hračička, když rostliny budou až za 7-14 dní.
    Osvětlení mám zatím jen improvizované. Akvárko je v poličce a světlo (resp. ledkové pásky) je nalepené na poličce nad ním zespoda. Rozsvěcím ale jen, když jsem doma. Lepidlo ledek už nelepí a lepenka není úplně spolehlivá. 🙂 Do týdne chci sehnat normální světlo, aby Šmorůvek (jak svému bojovníkovi potrhle říkám) mohl v klidu plavat a vidět si dát než na konec nosu.
    Je tu ale jeden problém. Šmorůvek je pořád zalezlý buˇza faraonem, nebo přímo v něm. Jsem ráda, že se mu líbí, ale vždy, když přijdu domů, je zalezlý a moc neplave… A když se odváží ven, jenom tak lenoší na písku. Někdy trvá i několik minut, než si po celém dni dojde pro jídlo, i když ho nasypu přímo před něj. Je to normální? Také se mi zdá, že když na něj mluvím a jsem u akvárka, schovává se… Vím, že to se zvířaty moc nemusím, ale rybička mi už přijde trochu moc. Je vůbec možné, aby mě rybička neměla ráda?
    Nedávno jsem koupila bratrovi samici bojovnice a ta krásně plavala a byla taková plná enegie. Šmorůvek se mi zdá nějaký špatný… myslím, že byste mohl vědět, oč jde a jak to vyřešit. 🙂
    Děkuji moc, Andrea.

    Reagovat
    • Dobrý den,
      omlouvám se za opožděnou reakci, ale nějak v poslední době nestíhám.
      Ani se nedivím že je ryba pořád u dna. V takovém prostě se nemůže cítit dobře. Rostliny neplní jen estetickou funkci ale i akváriu pomáhají odbourávat toxické látky z odpadu.
      To že sai občas nedojde pro jídlo prostě znamená že nemá hlad. Ryby nemusí jíst každý den, ani několikrát za den. Já sám krmím velmi nepravidelně, občas každý den, občas celý víkend ryby nedostanou nažrat. A všechny žijou, nejsou pohublé a jsou akční. Hladová ryba = zdravá ryba!
      Příčinou toho že polehává může být i mírná otrava NO látkami které se v akváriu běžně vyskytují. Ale ve fungujícím akváriu je odbourá filtr a rostliny. Taky může být příčina absence topítka. Ryby jsou studenokrevné a tak se jejich fyzická aktivita přímo odvíjí od teploty.
      Není možné že by vás ryba neměla ráda. Ale spíš nemá ráda prostředí ve kterém je.

      Reagovat
  • dobry den mam dotaz mam 1x zbrojnik lamparci samec a 2x zbrojnika pospolity samice + samec muzou byt spolu v akvu 120l ?

    Reagovat
    • Když bude akvárium dost zarostlé aby se v případě potřeby měly kam schovat, tak můžou být spolu. Ale dost záleží na charakteru ryb, je možné že si i tak nesednou a půjdou po sobě. Chce to vyzkoušet.

      Reagovat
  • Ahoj,
    Potřeboval bych poradit, jsem začátečník a nevím si rady s výměnou vody v akváriu. Jak často mám vodu vyměnit (mám filtr) ,
    Kam můžu umístit rybku mezi dobou čištění, kolik vody
    mám vyměnit,… Dále by mě zajímalo jestli mohu na noc vypínat
    filtr a topení. Děkuji za odpověď. 😀

    Reagovat
    • Jej rybky nechte v akvarku 🙂 Vymenuji se max 2/3 vody, takze porad budou mit ryby kde a v cem plavat 🙂 Taky jsem zacatecnik, ale filtr na noc nevypinam. Co jsem se docetla, tak sviceni je dobry pro kytky, ale zhorsuje rasy – takze svitit tak, aby kytky rostly ale ne zase tolik, aby rostly rasy….mame nastaveny sviceni od 8 do 8…snad je to tak spravne 🙂 Hodne zdaru.

      Reagovat
    • Filtr rozhodně nevypínat. Nikdy! Jestli je hlučný kup si nějaký který takový hluk nedělá. Topítko taky nevypínej. Má termostat a vypne se samo při dosažení nastavené teploty.

      Reagovat
  • Ahoj 🙂 Moc děkuji za článek, mám dotaz ohledně Betty a osazenstva zaběhlého akva. Máme 56l a v něm 2 samice gupek a jednoho samce, 5 teter neonek a 3 ancitrusy (1x samice 2x samec). Řeknu to upřímně, gupky pořád rodí a my už nevíme co s potěrem. Jednu dávku jsme nechali odrůst (máme tedy 5 dalších gupek asi měsíšních miminek), ale víc ryb už naše akva prostě nesnese, nechceme mít přerybněno 😮 Je možné dát do takového akva jednoho Betťáka, aby to přírodní cestou trošku redukoval? Nebo se mu nebude dařit dobře, případně nám požere i větší ryby? Kdysi jsme měli skaláry a to vždycky bylo chvíli 5 kusů a za chvilku jedna tlustá…to bych zase nechtěla 😀 Ale na ten potěr by Betta mohla stačit?? Díky moc 🙂

    Reagovat
    • Ahoj,
      Betta mladé možná žrát bude a možná taky ne, je to dost individuální a nejisté. Raději bych všechny gupky odlovil a rozdal. Jinak na neonky i na ancistrusy máte akvárium příliš malé. Neonky potřebují alespoň 80cm dlouhé akvárium a ancistrus, jeden potřebuje 100l vody. Přitom takové akvárium by bylo vhodné pro jednoho beťáka, dvě samice k němu a nějaké razborky.

      Reagovat
      • Nemáme komu darovat, a když si představím, že každý měsíc bude 20 nových…pochybuju, že bych našla někoho, kdo by je chtěl :-/ Jinak akvárko jsme takto dostali (zachránili před vylitím do WC i s rybami…rybky jsme nevybírali a teď se postupně snažíme jim vytvořit jakž takž prostředí s tím, co je…) Jeden ancitrus – holka – je poměrně velký, cca 14cm – to chápu, že je jí akva malý. Ale ti dva hoši jsou ještě mladí a celkem malí 🙂 Dokonce to, že je jeden z nich kluk, jsme poznali až teď, teprve mu začali růst fousky. Neonek je jen 5 a jsou maličký, takže nemyslím, že by trpěly nedostatkem prostoru. Gupky jsou mnohem větší. A teď už jich máme plné akva :-/ Fakt nevím, co s nimi a přerybněno mít nechceme. Dají se někde nabídnout, je o to zájem? Moc díky za čas i odpovědi, jsem začátečník a tápu 🙂

        Reagovat
        • No, nejlépe se zbavit živorodek úplně, protože rodit mladé budou pořád, taky dost kadí a nejsou zrovna vhodné pro akvárko, které by bylo s minimální údržbou. Zkusil bych je v různých FB skupinách nabídnout za odvoz, čokošku nebo tak podobně. Eventuálně by je možná mohl chtít někdo na zkrmení k želvě.
          Tím, že ancistruse budete držet v menším akváriu než by měl mít, ho takzvaně „podrazíte“. Ryba nikdy nedoroste svých rozměrů a zakrní. Nadále to způsobí i deformaci vnitřních orgánů a zkrácení života o víc jak polovinu.
          5 Neonek je málo, jsou to hejnové ryby a hejno není 5 kousků, ale minimálně 10. A potřebují delší akvárium nehledě na jejich počet. Jsou to velmi zdatní plavci a pokud nebudou mít možnost se proplavat, ztloustnou. A pro ryby je obezita škodlivější než pro člověka.

          Reagovat
  • Naprosto skvělý článek! Velmi mě pobavil a poučil 🙂

    Reagovat
  • Dobrý den, děkuji za Vaše stránky. Prosím Vás, co to znamená, když Betta roztahuje žábra abnormálně. Máme ji měsíc, denně si s ní povídáme a dnes nám po dvou dnech čištění vody připadá, že se chová trochu jinak, tj. má trošku trhavé pohyby a nezvykle hodně rozhauje žábra. Působí to jako by se připravovala k boji. Akvárko ani Bettu jsme nikdy před tím neměli, tak nemáme zkušenost. Má me ji ve 32 l akvárku spolu s Krunýřovcem a 4 Tetrami červenoústými.
    Děkuji za radu.

    Reagovat
    • Dobrý den,
      Žábry většinou roztahuje když se vidí v zrcátku, nebo vidí soupeře a chce bojovat. Ale trhavé pohyby k tomu nepatří. Jak jste čistily vodu? Může to být klidně i znak otravy z výměny velkého množství vody, rozvíření bordelu ve dně atd. U betty je třeba měnit maximálně 1/3 vody. Nemají rády velké šoky co se týče hodnot a teploty vody.

      Do 32l akvária maximálně jednu bettu a hejno razborek bornejských(8-12), nebo ještě lépe razborky skvrnoocasé. Akvárium je na ryby co tam máte moc malé. Krunýřovec, v podstatě jakýkoliv = minimálně 50l akvárium. Tetra červenoústá = minimálně 6 kousků a minimálně 50 litrů velké akvárium.

      Reagovat
    • Dobrý den, děkuji moc za odpověď a rady. Zrcátko nemáme. Vodu jsme čistili výměnou cca 1/3 vody z akvárka (příště si dáme pozor na výměnu max 1/3, dle Vaší rady) a použili den odstátou vodu + 2 ml akvaristické tekutiny pro desinfekci. Zjistila jsem, že se nám rozmnožili šneci a uhnívá několik listů, dle vašich rad z dalších stránek jsem vše odstranila a odebrala listy u hladiny. Co se týče návrhu rybek vhodných do společenství s Bettou – Tetru červenoústou nám doporučili ve Zverimexu s tím, že zářivější rybky by Bettu dráždily – opravdu by tak reagovala? Potom bychom meli volit spíš razborky skvrnoocasé. Zatím jsme přikoupili 4 další Tetry, bohužel 2 Tetry uhynuly do 2. dne přitom se jednalo o větší jedince. Betta je z nám neznámého důvodu napadala – že by to pro ni byla konkurence kvůli velikosti? Teter je tedy nyní 6 (tedy minimum) a zdá se, že se život v akvárku začal stabylizovat, takže na změnu za razobrky zatím neuvažujeme, ale budu si to pamatovat. Ještě jednou děkuji.

      Reagovat
  • Mám dotaz ohledně útoků samce Bety na samici. Samice je to 100% perličku mezi prsními ploutvemi má. Musel sem ji oddělit, jinak by ji nejspíš zabil. Jsou v nádrži 35l hodně rostlin i úkrytů. Dokáže mi někdo poradit jak je udržet v jedné nádrži. Děkuji za odpověď.

    Reagovat
    • Zdravím. V 35l nádrži nemáte šanci je udržet v klidu, je na to moc malá. Když už chcete mít samce i samici pohromadě, tak v minimálně 50l velkém akváriu, které je hustě zarostlé aby se slabší jedinec mohl schovat. A minimálně 2 samice na jednoho samce! Co máte všichni s tou společností? Název bojovnice vám nenapovídá že to není zrovna přátelská ryba?

      Reagovat
      • Díky za radu, bohužel jsem se nikde nedočetl, že samec je útočný i k samici.

        Reagovat
  • Super článek! Jsem moc ráda, že jsem ho našla ještě než půjdeme rybku a vybavení kupovat. Teď alespoň vím co a jak když už jsem ji dceři slíbila a doufám, že se jí u nás bude dařit. A ve zveráku jim to pěkně vytmavím…. 🙂 🙂

    Reagovat
  • Dobrý den, především jsem moc ráda, že jsem narazila při hledání informací na tyto stránky. A hlavně jsem hrozně ráda za informace, z kterých jsem ale dost smutná. Bohužel jsem se nechala ovlivnit vícero prodejců z různých zverimexů, kde jsem byla. A po jejich ujištění, že je tato rybka vhodná sama do malého akvárka, bez nutnosti filtrů apod. věcí, s tím, že provoz a investice bude velmi malá, jsem rybku slíbila synovi na konci první třídy. Syn je autista, opravdu se snaží a velmi těžko by se mu dalo vysvětlit, proč by rybku nemohl mít. Zároveň jsem s dětmi sama a finančně na tom dost bídně. Můžete doporučit nějaký druh tvorečka, pokud to není přímo Beta, do akvárka, který by měl co nejmenší nároky, jak po finanční, tak po stránce chovatelské? Jde o to, že časově jsem dost vytížená a starost bude samozřejmě na mě. Přiznám se, že akvaristika je pro mě úplná neznámá a teď mě dost mrzí, že jsem nehledala nejdříve před slibem informace i jinde, než v obchodech :-(. Začnu louskat dostupné informace…

    Reagovat
    • Dobrý den,
      chápu že když už jste to synovi slíbila, budete to muset dodržet.
      Nicméně akvárium jde zařídit i za pár šupů. Mrkněte na bazoš, tam se dají koupit akvária i za pár korun. Zkuste projít i bazary ve vašem okolí, občas se tam najde spousta věcí za úsměvné ceny. Na Facebooku zkuste v různých akva skupinách poptat techniku a rostliny. Určitě se najdou tací kteří vám je darují, když vysvětlíte v jaké jste situaci. Dno si můžete donést třeba z potoka, tam je křemičitý písek skoro všude.
      Držím vám palce. A jsem rád že jste si zjistila i informace z jiného zdroje než jen od ulhaných prodavačů. Věřím že to zvládnete, akvaristé si navzájem pomáhají když je potřeba.

      Reagovat
      • Děkuji za rychlou odezvu. Ač bazarů využívám celkem často, nějak mě to v momentální překvapenosti ze získaných informací nenapadlo :-D. Děkuji za typy, určitě kouknu a zkusím se spojit, sehnat i nějakého akvaristu v okolí. Musím říct, že iluze o obšírnosti vědomostí prodavačů takových obchodů jsem samozřejmě nečekala, ovšem spoléhala jsem, že aspoň v základech ty vědomosti mít musí :-(. Velké zklamání. Jinak se chci zeptat, typ rybky jsem vybrala dobře? Jedna rybka, samotář nenáročná na chov, nebo je ještě nějaký jiný druh rybičky, který by byl třeba vhodnější? Moc děkuji :-).

        Reagovat
        • No napadají mě ještě halančíci, ale ty potřebují živé krmení. Do malých akvárií ideálně tu bettu. Když bude mít správné podmínky, nevyžaduje moc péče.

          Reagovat
        • Já mám filtr který bych vám moha darovat, hodí se do akva 10-30l, dá se mu přiškrtit průtok, dále mám dno, které bych mohla také darovat a určitě bych našla i nějakou rostlinku 🙂 Koukněte na FB skupina Akvárium bez starostí, tam určitě seženete vše co budete potřebovat, pokud byste chtěla tak budu prodávat kompletní akvarium i s rybami (Endlerky, ancistrus) 54l v Praze i se dnem a filtrem no prostě zaběhlé akvárium, pořídila jsem si větší 🙂

          Reagovat
          • Moc děkuji za nabídku, bohužel do Prahy se nedostanu. Nicméně věřím, že do vysvědčení se mi podaří někde na bazárku, nebo nějaké skupince sehnat potřebné. Ještě jednou děkuji 🙂

  • Hezký den, sdělila jsem akvárko, tak jsem si do něj pořídila betu. Držím se vašich rad a zatím se mu daří dobře. Jediné, co mi chybí, je filtr. Mám akvárko 20l, doporučil byste mi nějaký vhodný filtr? BVe zveráku mě chtěli prodat nějaký s šíleným výkonem, tak jsem je odmítla. píšete, že by nemělo vytvářet protiproud…. Moc díky, Eva

    Reagovat
  • myslíte že se betta snese s čichavcem modrým?díky moc

    Reagovat
  • Dobrý den, koupila jsem si Betu. Jako doplněk do bytu. Po přečtení Vašeho článku jsem jí koupila komplet akvárko 120 l. Přidali jsme 4 samice Bety, 10 neonek a 10 parmiček. Chtěla bych přidat ještě nějaké rybky. Co doporučujete? Po mé krátké zkušenosti se zverimexy a jejich „kompetentními“ prodavači si vůbec nejsem jistá, koho Bety snesou. Informace se liší zcela zásadně. A nejucelenější info jsem našla až u Vás. Poradíte mi, prosím?
    Díky Jana

    Reagovat
  • Pingback: Jak dlouho žije Betta - Bojovnice pestrá ? - Rybičky - Wity

  • Dobrý den,
    reaguji na Vaši prosbu, že pokud objevíme nějakou chybu ve Vašem článku, máme se ozvat. Tak se ozývám. Slovo „vyplívá“, které se objevuje ve Vašem textu, je špatně. Správně je „vyplývá“, odvozeno od slova „plynout“, což je vyjmenované slovo.

    Reagovat
  • Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mam asi 4 dny bojovnici. Mam ho v hranatem akváriu (4l), prodavacka ve zveralu mi rekla, ze to je pro nej super velke a ze to opravdu staci. Kdyz jsem se ptala, jestli nepotřebuje žádné doplňky (topitko, filtr atd.) řekla mi, že ne a taky jsem dostala pripravek na upravu vody. No po dvou dnech voda byla totalne kalna. Po přečtení článku si pripadam jako idiot a naprosty tyran. Topitko jsem koupila vcera. Navic jsem az po dvou dnech zjistila, ze akvarko je uvnitr ze vsech stran jako zrcadlo, myslela jsem, ze je jen z jedne a tu jsem zakryla umelou dekoraci a umelou rostlinou. Poradite mi prosím? Staci mu tohle akvarko? Jak je mam casto cistit a jak. Jestli a pripadne jaky mu mam koupit filtr atd. Posledni co bych chtela je, ze se bude mit spatne. 🙁 Nikde jsem se to nedocetla, tohle byl první poradny článek.

    Reagovat
    • Dobrý den, přečtěte si prosím článek o Vhodném zařízení pro tuto rybu, naleznete ho taktéž na anšem webu.

      Reagovat
    • Dobrý den,
      mám bettu v kulatém (13litrů) akvárku, bez topítka, bez filtru, na dně mám kamínky od moře, kořen a na hladině plovoucí rostliny. Akvárko čistím každý týden. K tomu tam mám dvě ampulárie. Bettě se daří velmi dobře i bez všech těch věcí co jsou zde vyjmenovány. Horní kryt na akvárku nemám, rostliny jsou natolik husté, že betta nevyskočí. Od dvou šneků už mám dvě snůšky. Čím víc se o to budete starat tím hůř.

      Reagovat
      • Tato stránka je zaměřena na lidi, kteří chtějí svým mazlíčkům dopřát to nejlepší podle jejich genetických nároků. A ne pro lidi, kteří si myslí že příroda bude skákat jak oni pískají.
        Kulaté akvárium je špatné celkově, právě kvůli tomu že tam nejde dát technika a je velmi malá plocha hladiny. To že v něm ryba zblbne je kec.
        Filtr je potřeba pro stabilní akvárium. Filtr nemusí být v akváriu nad 100l které má dost rostlin a málo ryb aby to ekosystém akvária zvládl.
        Ampulárie jsou šneci kteří vyvtvoří v akváriu největší množství odpadu a tím zatěžují ekosystém. Doporučuje se jedna na minimálně 50l akvárium.
        Kamínky od moře nemusí být vždy špatné, ale mohou obsahovat vápenec. A pokud je z takových kamenů celé dno, nelíbí se to rostlinám a zvyšuje to tvrdost vody. Pár takových kamenů na dekoraci v akva nevadí, ale celé dno už je problém.
        Horní kryt není jen kvůli tomu že by betta vyskočila. Ale kvůli teplotě nadechovaného vzduchu. Jak se dýchá vám když je venku chladněji než doma?
        Ampulárky se rozmnoží všude je to plevel.
        Jestli chcete zastávat postoj ignoranta a člověka bez citu ke zvířatům. Pak prosím. Ale moc vás prosím, nepište ty bludy sem kde lidi hledají radu jak to má být správně podle přírody! A ne podle vašeho úmyslu! Příroda nikdy nebude skákat jak člověk píská. Akvárium je žijící ekosystém, který i když je stvořen člověkem. Funguje přesně podle přírodních zákonů a ty člověk neobelstí nikdy!

        Reagovat
  • Dobrý den můžete mi prosím poradit?Rádi bychom pro starou babičku pořídily malé akvarium a měla jsem na mysli do něj rybičku bojovnici.Dejte prosím rady a na co si dát pozor a co vše je třeba mít aby chvilku rybička vydržela.Děkuji

    Reagovat
    • Tak předně. Malé akvárium=velké problémy. Malá akvária (pod 50l) se dost dlouho stabilizují, třeba i tři měsíce než začnou fungovat tak nějak bez řas. To pro starého člověka není zrovna vhodné, vyžaduje to obden měniit část vody, odsávat řasy atd.
      Pokud chcete akvárium které nebude vyžadovat moc péče, kupte aspoň 100l akvárium s dostatečně velkým filtrem a naperte do něj rostlin co to půjde. Takové akvárium vydrží třeba i dva měsíce bez výměny vody, stačí jen dolévat co se odpaří. Samozřejmě nejdřív se musí skoro měsíc nechat zaběhnout než do něj přidjou ryby.

      Reagovat
  • Dobrý den chci se zeptat. Máme Bettu a sežere co vidí. I když dostane svoje kuličky žere i krmení pro neonky a teď má pěkně nafouklé tělo hned za hlavičkou. bojím se, aby to nebyla vodnatelnost. Ale u toho jak žere bych to tipla, že je přežraná. Můžete mi nějak poradit? Zatím jsem jí šoupla do 3l betárka a nedávám jí najíst…díky za odpověď Jana

    Reagovat
    • Dobrý den, nemusí se výhradně jednat o vodnatelnost. Občas se rybička prostě přežere. Krmení v ní nabobtná a ona je pak nafouklá. Nelze to takto ale přesně říci. Nejlepší by bylo kdyby jste k nám do poradny vložila dotaz i s fotografií.

      Reagovat
  • Dobrý den,
    jsem naprostý začátečních v chování rybek, ale jako první jsem si vybrala Betty ( kluka a holku)
    Ze začátku se hodně nesnášeli a já z nich byla zoufalá, ale teď pokaždé když je nakrmím se o sebe třou, jenže já nepoznám, kdy se mám chystat na malé rybky a kdy ne. Prosím poraďte.

    Reagovat
    • Dobrý den, o dotazu víme 🙂 snažíme se zajistit odborníka přes Betty, aby jste měla tu nejlepší odpověď 🙂

      Reagovat
    • Dobrý den,
      pokusím se odpovědět. Ale z toho málo informací by bylo snažší to vyvěštit.
      První co mě napadá jak velké mají akvárium?
      Mají úkryty?
      Víte že samec a samice se k sobe z důvodu tření dávají jen dočasně jinak se chovají odděleně?
      Pokud spolu totiž ryby budou trvale v jednom akváriu, je větší pravděpodobnost že se umlátí než aby se množily. Pokud už se jim tedy podaří vytřít, stejně by musely obě ryby pryč, nejdřív samice a o den později samec.
      Rituál tření poznáte bez problémů. Nejdřív se bude samec před samicí naparovat a budou se točit dokola pod celou hladinou akvária. Pokud samice bude svolná nastaví se samci z boku a hlavou šikmo vzhůru.

      Reagovat
  • mohla bych mít dotaz? poradili by jste mi prosím? máme nyní počítám několik desítek malých miniaturních betiček… vse probehlo ok, po několikátém pokusu se nám podařilo, včas odchytit samce i samičku – oba jikry pojídali (samec nic nevracel ? jen polykal). po několika dnech se vylíhly malé betičky… topíme az na 30 stupnů, máme jemné vzduchovátko, krmíme takovou tekutou hnědou vodičkou… nicméně udajně jsou dost citliví na kvalitu a cistotu vody… no ta kde jsou nyní už nějaký ten den se kazí čím dál tím více, jak mám tuto vodu vyčistit bez toho abychom o rybátka přišli? poradíte mi prosím? existuje nějaký jemý filt? někde jsem četla ze by se dalo hadičkou opatrně posbírat nečistoty na dně… je to ok?

    Reagovat
    • Doporučuji odsát nečistoty hadičkou na vzduchování ke které si přilepíte špejli (aby se nekroutila) nebo přes normální hadici přetáhnout třeba síťku na lovení ryb. Někdo používá u krevetek na hadici síťku pro chemickou kotvu aby neodsál prcky.

      Reagovat
  • Moje Betta poslední dobou nechce moc žrát brouzdala jsem po Internetu proč a všem co nežere taky neplave. Moje Betta plave furt a kouká na mně . Našla jsem stránku kde nějaká holka psala ze ji taky nežere a po chvíli ji chcípla. Můj žere jen když před nej dam na tuzce zradlo ale jinak sám ne. Prosím poraďte je to moje nejmilejší Betta a nechci aby chcipnul !!

    Reagovat
    • Je tam spousta proměnných. Jak vypadá jeho akvárium? Jak probíhá údržba? Jak často krmíte? Čím krmíte? Jak je starý?

      Reagovat
  • Super článek moc jste mi pomohli mám 1 Bettu samce v kulatem akváriu cca 7l uz ho mám delší dobu a pořad žije tak myslim ze bude v poho . Chtěli jsme i samičku ale všichni tvrdí ze by se sežrali. Když vidím ve zverimexu Bettu v Bettáriu hned mi jich je lilto? Naší Bettě se daří fajn, když jdu kolem akvária hned plave u skla a kouká na mně . Zajímala by mne jedna věc… nemáme pro nej žádný úkryt ale schovává se za čerpadlo takže nevim jestli to nějak moc nevadí. Budu rada když odpovíte na tu otázku se samičku někdy mi ho je totiž líto že je tam sám , a taky mám moc rada ryby tak bych chtěla malý ? Kouknete se na obrázky našeho akvária stačí když napíšete Tetra akvárium kulaté a uz to tam bude . Děkuju za rady z článku spousty věcí jsem nevěděla a se vším souhlasím . Dekuju !

    Reagovat
    • Kulaté akvárium je pro ryby nevhodné, pokud nemá 30litrů a víc. Ryby nezajímá objem, ale plocha dna a hladiny přes kterou probíhá výměna plynů.
      Samičku v žádném případě, zabili by se. Sameček a samička se k sobě dávají jen na množení. A nebo do minimálně 50l velkého hustě zarostlého akvária jeden sameček a dvě samičky.
      Úkryt není nutný, stačí dostatečné houští rostlin ve kterých si může lehnout.
      Jemu rozhodně není líto že je tam sám, jsou to samotáři a obecně nesnášenlivé ryby vůči ostatním, natož v tak malém prostoru!
      Pokud mu chcete koupit „kamaráda“ je tu i článek o rybách vhodných k bojovnici. Ale to mu rovnou kupte alespoň padesáti litrové akvárium.
      Do tohohle prcka jedině rostlinky a šneky, kdyby mělo o pár litrů víc mohly by tam být samotné krevetky.
      Nekupujte betty ze zverimexů! A už vůbec ne z kelímků, jen tím podpoříte tenhle nechutný byznys! Kupujte jedině od chovatelů. Ryby jsou levnější, zdravé a vždy jsou mladší! Chovatel vám prodá beťáka po 2-3měsících života, zverimex prodává půlroční a i mnohem starší kousky!
      Betta žije maximálně 3 roky. I u mě při perfektní péči a vhodném akváriu žila jen dva roky a dva měsíce, kupoval jsem třímesíční.

      Reagovat
      • Díky za odpověď a větší akvárium si nemuzu dovolit ale rostliny tam má a kupovali jsme ho z nějaké akvaristiky kde nám to doporučil znamej který tam ryby dováží . Mněli je ve velkém akváriu ( teda alespoň toho našeho ) no a samičku teda ne , a myslim ze ten nas je taky nějak 2-3 měsíce starej protože uz docela vyrostl

        Reagovat
        • Jaký rostliny by jste mi doporučily pro bojovnici prosím ?

          Reagovat
          • Rostliny, do takhle malé koule, něco drobného aby to opticky působilo lépe.
            Napadá mě rotala rotundifolia(indica) – kolovka rotundifolia (indická)>má drobné lístky ,roste celkem rychle a vrcholky blíž ke světlu jdou do oranžové až růžové barvy, jinak světle zelená.
            Pak třeba Limnophila sessiliflora – Bahnatka bezstopečná – velmi nenáročná rostlina, rychle roste, má malý kořenový systém – většinu živin bere z vody.
            No a to by asi do tak malého akvária stačilo, zarostou ho dostatečně, pak stačí jen občas zastřihnout a ony se rozvětví a rostou dál. A nějakou plovoucí na hladinu, třeba okřehek to je nezmar který velmi rychle porůstá hladinu a z vody odstraňuje dusíkaté látky.

  • Díky moc, pro začátečníka velmi užitečný článek. Spoustu rad a návodů na internetu (prodejnách) mi selským rozumem přišlo jako „ujeté“ (velikost a vybavení akvária – bettária), i Vaše Teorie závěrem parádní a trefná. Ale bohužel holá a neútulná miniakvárečka jsou tak TRENDY…..

    Reagovat
  • zrovna v sobotu jsem v akvaristice viděl beťáky v kelímkách s 1dcl vody.když jsem prodavači řekl,že když to vidím ,bolí mě srdce,tak jsem vyslechl výše uvedené nesmysly.raději jsem potichu odešel.děkuji za článek.

    Reagovat
  • Opravdu výborný článek..ale měla bych pro Vás otázku k zamyšlení..bylo by fajn připsat, které rybky se k bojovnici hodí, sama bych potřebovala poradit. Mám 100 l akva, vydatně jsem ho osázela kytkami, koupila i plovoucí kytky, kořen a kameny, ráda bych samečka a 2 samičky, ale co dál..kniha doporučuje vrčivku trpasličí, parmičky (jakékoli) a razbory..internetové články zase tvrdí, že parmičky bettě okousají ploutve a doporučují čichavce (O.K., čichavec i vrčivka jsou také labyritnky, je to tedy asi jedno), razbory a platy nebo dania..neonky či paví očka odsuzují všichni, neb je betty okusují (tomu věřím). Jediné, v čem se shodne kniha s internetem, jsou razbory..a dál babo raď. Jasně, určitě nebudou vadit pancéřníči či ancistrus, ale dále netuším.. Betta je obecně ne úplně snášenlivá ryba, ale mít jenom betty mi zas přijde trochu chudé. Díky za radu! J.

    Reagovat
    • Myslím, že je to dobrý nápad na článek 🙂 Musím o tom také něco nastudovat. Parmičky jí rozhodně ploutve okoušou. Záleží hodně na skladbě akvária, pokud ho máte tak hustě zasázené, neměl by to být velký problém.

      Reagovat
  • Nejlepší článek týkající se akvaristiky, který jsem za poslední dobu četl…. Asi 80% textu jsem už znal, protože Bettu mám (72l), ale to jen protože jsem o ní dost googlil. A s gramatikou si nedělejte hlavu :-D, z obsahu článku je vidět, že to v hlavě máte v pořádku.

    Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..