Dekorace

Vybíráme pozadí do akvária. Umělé, přírodní nebo jen tapeta?

 Určitě jste to už někde viděli, alespoň na fotkách. Krásné akvárium s pozadím, které vypadalo jako kořeny nebo kameny. A vypadalo to naprosto přirozeně a úžasně.
Ano, pozadí v akváriu hodně ovlivní jeho výsledný vzhled a dojem z něj.

 Ale jaké pozadí do akvária tedy vybrat? Na trhu je toho tolik a všechny vypadají dobře. Někdo dává přednost jednoduchosti, černá barva na zadní stěně akvária. Někdo si pozadí vyrobí nalepením břidlicových kamenů na zadní stěnu. Jiný si ho vyrobí z polystyrenu, písku a epoxidové pryskyřice. A pak je tu spousta lidí, kteří by něco takového chtěli, ale na výrobu nemají, prostor, čas, nebo ono umělecké střevo k tvorbě potřebné. Do některých akvárií, zejména biotopních je nějaké to pozadí potřeba, protože do nich rostliny nepatří anebo v něm nepřežijí „nájezdy“ ryb. (Malawi, Tanganika, Blackwater)

 Tak jsem tedy zabrouzdal po internetu a rozhodl se vytvořit porovnání, veškeré plusy a mínusy různých pozadí atd.

 

 Jako první si tedy srovnáme nejčastěji používanou variantu. A to je Barevná folie/tapeta s potiskem, nejčastěji vodních rostlin, kamenů atp.

A proč ne?
Tapety mají nepřeberný výběr různých potisků. Dají se koupit celkem levně, většinou vám je ustřihnou na „metráž.“ A bývají oboustranné, s tím že na každé straně je jiný „dekor“ nebo občas je na jedné straně jen černé nebo modré.

Problém bývá s jeho připevněním na akvárium. Když ještě v akva není voda, vypadá pozadí přilepené například oboustrannou páskou celkem dobře.
Problém nastane po napuštění vody, ukážou se vzduchové bubliny, fleky a celá tapeta jaksi ztratí barevnost a je tak divně šedivá.

Naštěstí na to firma Juwel prodává lepidlo, kterým potřete zvenčí celou stěnu akvária a následně přilepíte tapetu. Nevýhodou takové tapety bývá až přehnaná barevnost a zkreslení celého dojmu z akvária. Nemluvě o tom že dekorace moře do sladkovodního akvária nepatří.

Pozadí tapeta s potiskem
Pozadí tapeta na prázdném akváriu
Lepidlo na tapety Juwel
Metráž tapety

 

Plusy a mínusy tapety/folie:

+Nepřeberné množství potisků
+Dá se kdykoliv z akvária sundat
+Nestojí to moc peněz
+Nezabere žádné místo v akváriu

-Při špatném přilepení ztrácí barvy a dělá bubliny
-Špatně zvolený potisk je akváriu spíš na škodu a kazí dojem (například moře do sladkovodního akvária)
-Je potřeba speciální lepidlo pro připevnění a většinou se dá sehnat jen v eshopech
-Pro lepší výsledek je dobré lepit na prázdném akváriu (oříznutí, natočení atd.)

 

  

 Druhou variantu tu máme. Jednobarevnou samolepící folii.

Dá se sehnat ještě levněji než tapeta s potiskem. Její výhoda je jen jedna barva. Nejčastěji se používá černá, občas i tmavě modrá v aquascapingu bílá. Osobně mám tuto volbu nejraději, rostliny i ryby oproti ní krásně vyniknou a jsou pro oko barevnější. Už obsahuje samolepící stranu. Její postup pro nalepení jsem už popisoval v článku Založení šestihranného akvária.

Tapeta černá folie
Černé pozadí na šestihranu

Plusy a mínusy jednobarevné samolepící folie:

+Velmi nízká cena
+Dá se kdykoliv z akvária sundat
+Celkem snadná aplikace, když máte know how
+Výsledný efekt v akváriu (lepší kontrast barev a akvárium vypadá hlubší)
+Nezabere žádné místo v akváriu

-Při špatném přilepení jsou vidět bubliny
-Pro lepší výsledek je dobré lepit na prázdném akváriu (oříznutí, natočení atd.)
-Každému se nemusí líbit černá barva

 

 

 Třetí variantu tu máme. Břidlicové nebo jiné ploché kameny přilepené na zadní stěně akvária případně na samostatné skleněné desce vložené do akvária.

Tuhle variantu jsem kdysi v akváriu měl. Vypadá velice přirozeně, když si vyhrajete s rozložením kamenů. Jen je potřeba kameny dostatečně přilepit a vyplnit případné „spáry“ mezi kameny. Problém je v pracnosti a časové náročnosti při výrobě. Také akvarijní silikon svým způsobem smrdí po octu a vyžaduje dost času pro úplné vyschnutí. Mimo jiné kameny dost zvýší váhu akvária. V případě většího akvária je třeba kameny nalepit na samostatné sklo, které pak do akva vložíte, jinak hrozí prasknutí skla. Důvod proč jsem od tohoto pozadí s likvidací akvária upustil je prostý. Nevyplnil jsem všechny spáry mezi kameny a některým rostlinám se zachtělo růst mezi nimi. Následný tlak způsobil poškození silikonu v rohu akvária. Takové pozadí vám také ubere nějaké litry v akváriu, mě z 56 l akvária udělaly kameny 52 l akva.

Lepení břidlice na zadní sklo akvária
Moje provedení kamenného pozadí

Plusy a mínusy pozadí z kamenů:

+Přirozený vzhled
+Možnost vytvořit si „misky“ na rostliny typu anubias a microsorum
+Vlastní, originální styl
+Velmi nízká cena (kameny nasbíráte venku, silikon stojí kolem stovky)

-Zvýší váhu akvária a zatížení skla (prohnutí)
-Je potřeba dost silikonu pro poctivé přilepení všech kamenů
-Při nevyplnění spár mezi kameny jimi mohou prorůstat rostliny a poškodit pozadí, případně i akvárium
-Ubírá litry vody v akváriu

 

 

 Čtvrtou variantu tu máme 3D pozadí, vyráběné doma:

Takové pozadí, když se zvládne jeho provedení. Vypadá velmi dobře a přirozeně. Nejčastěji se jako základ používá extrudovaný polystyren, do kterého nožem či trafo pájkou vytvoříte mezery mezi kameny či kmeny, které chcete v pozadí vytvořit. Někdo po vytvoření základu nanese na pozadí akvarijní silikon a zasype jemným barveným pískem. Někdo zase používá epoxidovou pryskyřici, kterou potom přetře barvou s atestem pro styk s vodními živočichy a následně znovu zatře pryskyřicí. Problém epoxidové pryskyřice je její toxicita a nutnost jí neutralizovat před vložením do akvária roztokem kyseliny citronové s vodou. Také na tvorbu takového pozadí budete potřebovat dost prostoru, ideálně dílnu. Z polystyrenu je všude bordel, epoxidová pryskyřice dost nepříjemně zapáchá. A bude vás to stát spoustu času, nervů a možná i slepených prstů a dalších tělesných údů. Další velký problém je mít potřebný cit pro vytvoření něčeho co bude vypadat přírodně a ne uměle, strojeně. Někdo vytváří pozadí i za pomocí montážní pěny, kterou nastříká na stěnu akvária, nechá vytvrdnout a případně ještě dotvaruje podle vlastní potřeby a opět zakryje pryskyřicí s barvou nebo silikonem s pískem. Výhoda takové tvorby vlastního pozadí je, možnost si ho přizpůsobit přesně vašim potřebám, zakomponování filtrace atd. Bohužel spousta takových domácích výtvorů vypadá příliš strojeně a s přirozeností to nemá nic moc společného, spíš to připomíná fasádní úpravu domu.

Zajímavě zpracované vlastní 3D pozadí
Pozadí ošetřené pouze barvou se zakrytím techniky
Vytvarovaný polystyren na hodně povedené pozadí
Ne moc povedené a příliš strojené pozadí

 Plusy a mínusy vlastního 3D pozadí z polystyrenu/pěny:

+Možnost vytvořit si vše podle sebe
+Možnost zakomponovat sání a výtok filtru, zakrytí techniky
+Nížší cena oproti kupovaným výrobkům
+Nezvyšuje tolik váhu oproti kamenům

-Nutnost dostatku času, prostoru a materiálu
-Nutnost jistého uměleckého „střeva“ nebo chcete-li citu, jinak to dopadne strašně
-Při velkém provedení do prostoru ubere opravdu hodně litrů z akvária, tudíž nevhodné pro malá akvária

 

 

 Pak tu máme pátou variantu. A to 3D pozadí kupované:

Je to jedna z nejpohodlnějších variant. Prostě koupíte „desky“ s dekorem, který daný výrobce vyrábí. Většinou se dají zakoupit v předem daných rozměrech, které si zaříznete podle potřeby do vašeho akvária. Odpadne vám starost a časová náročnost s výrobou.

Většina těchto „fabrikovaných“ pozadí vypadá celkem podařeně a přirozeně. Při brouzdání po internetu jsem narazil na firmu ARSTONE. Která vyrábí opravdu velké množství 3D pozadí do akvárií. V jejich sortimentu naleznete pozadí z řady slim line, které jsou maximálně centimetr tlusté a z akvária vám uberou minimum vody. Pak mají i další řady, například amazonas, které v sobě mají zakomponované kořeny. Takové pozadí se hodí ideálně do biotopu amazonie, skaláry, terčovci a podobně. V kombinaci například s dalšími kořeny. Také v jejich sortimentu naleznete i kousky vhodné do mořských akvárií. Nebo i velmi povedené umělé kameny. Opravdu vypadají velmi reálně, ale přitom mají zlomek váhy přírodních kamenů. Vhodné zejména pro tlamovce a další cichlidy, které mají v oblibě si věci v akváriu přemístit podle vlastního vkusu.

Jistě tyhle hotové pozadí prodává i Juwel a mnoho dalších výrobců, které se dá najít na internetu. Ale už nemají tak pestrý výběr a ceny jsou vyšší.

Juwel černé pozadí
ARstone-Slimline
ARstone-Rocky
ARstone-Amazonas

Plusy a mínusy kupovaného 3D pozadí:

+Jediná starost je výběr „stylu“ pozadí, jeho zaříznutí aby se vešlo do akvária a připevnění v akváriu
+Velké množství vzorů a stylů na výběr ze sortimentu
+Záruka neškodnosti pro vaše akvárium

-Vyšší cena
-Při větším pozadí opět ubírá drahocenné litry vody v akváriu

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..