Jak připravit akvárium na dovolenou?

 K tomuto článku mě inspirovaly hrůzné zážitky lidí, kteří svěřili po dobu dovolené svoje akvárium nějakému známému a hodně toho litovali. Proč taky ne vždyť to jenom nakrmí. A to je právě ten problém. V drtivé většině případů, onen dobrák, který akvaristice vůbec nerozumí, nasype rybám až moc krmení. A to bude opakovat každý den. Do 14 ti dnů bude z akvária zelená žumpa.  Nebo se na to vyprdne, přijede za týden a rybám nasype krmení na dva měsíce dopředu, aby už je nemusel krmit.

Přitom se tomu dá snadno předejít.

Fungující akvárium je téměř samostatný ekosystém. Pokud odjíždíte na dovolenou, dejme tomu na 14 dní. Bohatě stačí, když akvárium připravíte na dočasnou dobu bez péče. A v klidu odjedete na dovolenou. Dospělé ryby vydrží ve fungujícím akváriu bez krmení 14 dní úplně v pořádku. Menší hladovka neuškodí a ryby si vždy něco na zub najdou.

To mluvím o běžném akváriu. Pokud přidáváte do akvária CO2, hnojiva a máte silné osvětlení. Je potřeba před odjezdem provést trošku víc úprav, ale taky to jde.

Jak připravit běžné (low-tech) akvárium na maximálně 14 ti denní dovolenou?

  • Provést lehké odkalení dna, výměnu cca 1/3 vody
  • Zastřihnout přerostlé rostlinky
  • Nastavit dobu osvětlení na spínacích hodinách (pokud je nepoužíváte běžně), není na škodu dobu osvětlení před odjezdem o 1-2hodiny zkrátit (zpomalí se tím růst rostlin, které neutečou během dovolené z akvária)
  • Nakrmit ryby tak jako obvykle

Jak připravit Hi-tech akvárium na maximálně 14 ti denní dovolenou?

  • Vyměnit vodu, lehce odkalit
  • Zastřihnout přerostlé rostliny
  • Zkrátit dobu osvětlení (klidně i o 4hodiny)
  • Vypnout přívod CO2
  • Přestat hnojit
  • Nakrmit ryby tak jako obvykle

Pokud budete chtít odjet na delší dobu, doporučuji pořídit automatické krmítko a nastavit dávkování na krmení obden v závislosti na dávce/množství krmení.

To samé platí, pokud v akváriu máte potěr, který by bez pravidelného krmení zemřel.

 

 Pozor na takzvaná holiday krmení atd. Jsou to většinou tablety, které se nalepí na sklo. Výrobce tvrdí že jsou upravené tak aby se hned nerozpadly a postupně (asi 14 dní) uvolňovaly krmení rybičkám. Bohužel v případě těch co jsem vyzkoušel (Sera a JBL) tomu tak nebylo, krmení se po třech dnech rozpadlo a v akváriu se hodně rychle začala kazit voda.

Pokud se přece jen rozhodnete takové krmivo koupit, doporučuji ho nejdříve pod dozorem vyzkoušet a ne ho jen hodit do akvária a s klidným svědomím odjet.

 

 Vyhněte se překrmování ryb před dovolenou „aby si vytvořily tukovou zásobu“ To co do ryb nacpete před dovolenou. Rybky během vaší dovolené vykadí. Více bobků=více odpadu=rychlejší zkažení vody.
3 nejprodávanější produkty na hnojení CO2 v ČR níže:

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: