Voda

Je potřeba upravovat vodu pro akvárium?

 Spousta lidí se nechá oblbnout prodavači v akvaristikách a zooshopech k tomu aby vyhodily peníze za chlorstop vodičku, nebo aquasafe nebo podobné vodičky. Které údajně během chvilky zbaví vodu všech neduhů. Ve většině případů je to naprostá zbytečnost, která má jediný účel. Vytáhnout z důvěřivců další peníze za zbytečnost.

 Jak je to teda s tou vodou?

Pokud máte vodu z městského vodovodního řádu, bude upravená tak aby byla pitná. (Jak je na tom vaše voda z kohoutku najdete na stránkách svého dodavatele.)
Bude obsahovat spoustu různých minerálů, solí a stopových prvků. A mimo jiné taky chlor. Chlor vodárny dávají do vody kvůli její „desinfekci“, protože chlor likviduje bakteriální znečištění. Ale pokud jste tak úplně nespaly při hodinách chemie na ZŠ, tak jistě víte, že chlor je plyn a z kapalin velmi rychle vyprchává v podobě malých bublinek.

To platí pouze pro studenou vodu. Do teplé vody je ještě přidávána chemie, která zabraňuje rezivění a zarůstání trubek. Teplá voda je pro trubky agresivnější než studená a je potřeba tam chemii přidávat. Tyto látky se z vody taky rychle odpaří, ale už ne rozhodně tak rychle a snadno jako chlor.

Takže při výměně vody v akváriu je zbytečné ji nechat odstát a kapat do ní nějaké vodičky, které stejně nemají žádný efekt. Vodu doporučuji napustit do kýble přes sprchovou hlavici, nastavenou na co nejjemnější pramínky vody. Při takovém napouštění vody vám bude voda v kýblu vytvářet pěnu, která velmi rychle mizí. To je právě onen unikající chlor, promícháváním vody (napouštěním sprchovou hlavicí) z vody chlor v podstatě ihned uniká a ve vodě ho zůstává jen tak malé množství, že je pro ryby neškodný a během následujících několika hodin zmizí úplně. Vodu je tedy třeba z městského řádu napouštět studenou a před nalitím do akvária je vhodné ji ohřát na teplotu blízkou té v akváriu. Třeba záložním topítkem pro akvárium.

Ale také to není úplně nutnost. Vím o spoustě lidí, co mají akvária 300l a víc a vodu napouští pomocí hadice z koupelny rovnou do akvária a studenou. A ryby jsou naprosto v pořádku, zdravé a vitální. Topítko totiž teplotu velmi rychle srovná a v letních dnech naopak rybičky ocení chladnější vodu. Já osobně napouštím vodu do 20l kýble, který hned postavím na polici nad akváriem a hadicí do akvária vodu samospádem napouštím při zapnutém filtru, tak aby vodu promíchával.

 Něco jiného je to s vodou ze studny! V případě že studnu máte, nechte si udělat rozbor vody. V každé lepší akvaristice vám rozbor udělají za pár korun. Dokud nevíte jak na tom voda ve studni je, rozhodně ji do akvária nedávejte. Často se stává, že voda ze studny je sice velmi čistá (vizuálně), dokonce i pitná ale pro akvaristiku dost nevhodná. Obsahuje totiž moc NO3. NO3 sice spotřebují rostliny, ale bohužel ne to množství které dodáte s takto „špatnou“ vodou. Po výměně vody by mělo NO3 klesnout na minimum, až neměřitelné. Jinak je výměna vody zbytečná. NO3 se vytváří z už částečně rozložených odpadů (výkaly, umírající listy rostlin, umírající řasy atd.), které právě zpracovaly nitrifikační bakterie ve filtru a dně a rostliny „filtrují“ ten zbytek (NO3).

 

Jak je to tedy s těmi přípravky které upravují vodu na „tropickou“ „vhodnou pro akvarijní rybičky“ a spousta dalších superlativ?

Je to jen a jen byznys. Ony úžasné vodičky vodu v podstatě nijak neupraví. Většinou obsahují nějaký dost slabý minerální roztok, trošku huminových kyselin (výluh z olšových šišek, dubového listí, rašeliny a podobně) a nepatrné množství nějakého desinfekčního přípravku pro akvária (preventin). Spousta těchto přípravků tedy mírně změní barvu vody, buď do hněda nebo do modra, podle toho kterých látek je tam větší množství.
Některé dokonce obsahují velmi jemné částice aktivního uhlí. U těch už nějaký ten účinek je i reálný ale jen minimálně. Aktivní uhlí do sebe velmi rychle naváže všechny možné škodlivé látky, které se ve vodě nachází (ale i v akváriu, hned po promíchání) a pak přestane účinkovat.

Tyhle roztoky nebo jak to nazvat, sice akváriu neuškodí, ale ani výrazně nepřispějí k jeho lepšímu fungování. Škodí tak akorát vaší peněžence.

Pokud už tedy cítíte potřebu vodu nějak upravovat. Kupte preventin a torben a přidávejte při výměnách vody o něco menší množství než je doporučené dávkování.
Preventin je levná modrá vodička, která částečně a velmi slabě vydesinfikuje vodu, zabije různé parazity (ale ne všechny) a zvýší tvorbu ochranného slizu na kůži ryb.
Torben je hnědá vodička (taky za pakatel), v podstatě koncentrát výluhu z rašeliny a dřeva. Větší dávka vám zajistí jantarovou vodu v akváriu. Výluh podporuje vybarvení a aktivitu ryb a pomáhá chránit před vznikem plísňových onemocnění.

uprava-vody

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..