Dekorace akvária: Umění, které je třeba promyslet.
Můžete si myslet, že poskládat akvárium tak aby vypadalo dobře je jednoduché. Sem nasypu trochu písku, támhle přidám několik ozdob, zapíchám kytky, nějaký ten kámen a dekorace je hotová. Mnohdy tomu tak opravdu je. Někteří lidé ale dekorování akvária posunuli na novou úroveň. Říká se tomu „AquaScaping“.
A cože to ten Aquascaping vlastně je ?
Jedná se o umění zdobení a dekorace akvária rostlinami, kameny a dalšími věcmi co se vám dostanou pod ruku. Defakto se dá říct, že pokud jste alespoň jednou v životě poskládali nějaké akvárium, už nyní je z vás Aquaspacista junior.
Aquascaping je často považován za umění, a právem! Existují různé styly, od Holandských po Japonskou džungli.
Robert Woods
Robert Woods z Fish Keeping WorldRobert Woods říká, že na začátek je dobré si zvolit jeden styl a toho se držet. Nejznáměnší je styl Japonský, který lze vidět v mnoha veřejných akváriích po celém světě. Možná jste jedno z nich viděli v hale nějaké firmy. Vyznačuje se několika velkými barevnými rybami a malým množstvím dekorací. Také se může jednat o napodobení přírodní krajiny, jako jsou hory nebo kaňony. Pokud se jedná ho skály a jejich uspořádání, dívate se s největší pravděpodobností na dekorace ve stylu Iwagumi. Jsou to minimalistická akvária, která ale vypadají úchvatně.
Protějškem Japonského stylu je styl Holandský. Zde převládají rostliny všech velikostí a tvarů. Tyto akvária spíše připomínají vodní lesy. Důležitý je zde přirozený vzhled.
Pokud máte zvolený styl, je také potřeba vybrat ryby, které se k dekoraci vašeho akvária hodí. V této fázi je potřeba mít už nějakou představu o budoucí podobě akvária. Minimálně barevnou. Jedny z nejvýraznějších ryb patří do čeledi Cichlidae. Také se podívejte například na rod Aequidens nebo Cichlasoma z Jižní Ameriky – tyto krásné ryby rozzáří vaše akvárium po celý rok.
Pokud spíše koukáte po menších druzích ryb, určitě se podívejte na Rasbory, Dania nebo Čichavce. Několik těchto hejn bude ve všem akváriu vypadat skvěle.
O nádržích
To nás přivádí k diskuzy o nádržích. Objem zde hraje opravdu obrovskou roli. Je více než důležité vědět co máte v plánu udělat s prostorem který máte k dispozici. Vždycky je lepší mít krásně a elegantně zařízenou 30ti litrovou nádrž, než halabala poskládaných 200litrů.
Zde jsou některé typy a pokyny které je dobré dodržovat:
- Nedávajte všechno do středu – i když máte ty nejlepší úmysly, je velice pravděpodobné, že to bude vypadat blbě. Stejně jako když plníte koláč makem a tvarohem, udělejte všechno rovnoměrně. Pokud máte jen malé akvárium s malým množstvím dekorací, snažte se mezi nimi udržovat stejné rozestupy. Také není dobré zaplnit celou nádrž. Pokud se vám to nezdá, je lepší nechat trochu víc místa neobsazeného než to přeplácat.
- Větší neznamená lepší – toto kromě objemu nádrže platí i pro výzdobu. Někdy je lepší vytvořit jednoduché, krásné, malé akvárium nežli obrovitánskou divně poskládanou nádrž bez smyslu. Při návštěvě kdejakého zverimexu se člověk pozastaví nad nádhernou keramikou, která by ve vašem akváriu určitě vypada úžasně. Zřídkakdy tomu tak doopravdy je. Spíše se takto dominantním kusům pokuste vyhnout. To samé platí i pro ryby. Mít spoustu malých hejn je vždycky lepší než udržovat na živu jednu obrovskou.
- Musíte znát materiály – Dejte si pozor na materiály ze kterých jsou vaše dekorace vytvořeny. Musejí být bezpečné. U keramik si dejte pozor aby byly určené do akvária. U dřev a kořenů zase nelze jen tak sebrat v lese kus dřeva hodit ho do akvária. Takto si zaděláváte na malér. Musíte si být jisti, že to co dáváte do akvária nemůže ublížit rybám.
- Čistota je půl zdraví – a v akváriu to platí dvojnásob. Nic živého vám v akváriu nevydrží bez pravidlené údržby. Pomoct vám může tento můj článek ve kterém se dozvíte jak pečovat o čistotu v akváriu.
Pro začátek je dobré začít s menší nádrží a vyzkoušet si, jestli na to vůbec máte a jestli vás to bude bavit.