Voda

Akvárium se kazí. Co dělat ?

Rozhodl jsem se, že krátce popíšu, co se může dít s Vaším akváriem, pokud nevypadá zdravě a tzv. se kazí. Voda zapáchá, rostliny mají nezdravou barvu a rozpadají se jim listy. Rybičky nevypadají dobře a vymírají.

Jak poznám, že akvárium má problém nefunguje jak má

  1. Otevřete kryt akvária a přičichněte k vodě. Ano vždycky bude nějakým způsobem zapáchat, ale když je voda stará a v akváriu nefunguje přirozená biologická rovnováha věřte mi že to po čichu poznáte.
  2. To samé udělejte u filtru. Ve filtru žijí takzvané dobré bakterie, které požírají odpad z akvária. Pokud jsou u vás mrtvé, odpad ve filtru zahnívá a je to cítit.
  3. Nemáte přerybněné akvárium ? Níže najdete informaci o přerybnění.
  4. Nemáte špatné dno ? Ano i to má vliv
  5. Podívejte se také na rostliny, pokud mají nezdravou barvu, díry v listech a tak podobně, rozhodně pokračujte směrem dolů v tomto příspěvku.

Pravidelná výměna vody, skoro nejdůležitějšívýměna vody v akvarium

Je více než žádoucí vyměňovat v akváriu pravidelně vodu za čerstvou. Ano sice máte filtr, ale ten rozhodně nezaručí čistou vodu, kterou ryby potřebují. Jak často měnit vodu v akváriu? Platí zde pravidlo, že čím menší akvárium, tím častěji musíte část vody měnit (u malého akvária 1x za týden, u větších například 1x za 14 dní). Dalším pravidlem je, že nikdy neměníme všechnu vodu v akváriu. Stejně jako ve filtru, tak i v akváriu žijí ve vodě bakterie, které ryby potřebují a voda je takzvaně zaběhnutá. Proto vždy měníme cca 1/3 vody akvária, za čerstvou. Pozor, pokud máme městskou vodu, je potřeba vodu nechat odstát, aby z ní vyprchal všechen chlór. Popřípadě do vody přidávat přípravky na úpravu vody.

Pravidelné čištění filtru

filtr je nutné pravidelně čistit. Ptáte se jak pravidelně ?  Zase to nelze přesně říci, protože se vše odvíjí od druhu a velikosti akvária. Obecně se ale dá říci, že filtr by se měl pročistit alespoň jednou za týden až 14 dní.

Jak čistit a vyčistit filtr v akváriu ?

Filtr nikdy nečistíme v čerstvé vodě z vodovodního kohoutku. To zabíjí užitečné bakterie ve filtru, které jak jsem už psal výše potřebujeme, aby papali náš akvarijní odpad. Je tedy potřeba odpustit potřebou vodu z akvária, ve kterém filtr běží a vše vymáchat a vyčistit.

Špatné dno v akváriu ?špatné dno v akva

Je potřeba si uvědomit, že rostliny, potřebují ke svému bytí a žití dobré dno. Ne žádnou hrubou dvoubarevnou drť. V té Vám půjdou akorát hodně odolné rostliny a ještě blbě. Článek o akvarijním dnu plánuji vydat později, ale bude.

Rostliny v akváriu nevypadají dobře ? Mají děravé listy ? tady je pomůcka

Tento obrázek vám přesně řekne, co se s Vaší rostlinou děje a které látky je jí potřeba doplnit. Stačí porovnat vaše listy. Poté už stačí jen googlovat jak který prvek doplnit.

rostlina co jí chybí

 

Na závěr chci dodat, že všechny informace v článku jsou z mojí hlavy a rozhodně nejsem profesionální akvarista.  Samozřejmě je také důležité, aby vaše akvárium splňovalo všechny body vypsané výše najednou. Jinak to fungovat nebude. Rozhodně né na přijatelné úrovni.

Čekám na Vaše reakce v komentářích 🙂 zatím ahoj
3 nejprodávanější produkty v ČR na úpravu vody najdete zde:

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..