Proč nekupovat akvaristické zářivky?

Tak už to bývá, neznalý, začínající akvarista pořídí domů nějaké to setové akvárium kde je vše hezky připravené a o nic víc se nemusí starat, jen koupit kamínky, Sera_Plant_Color_53cd07409c797zalít to vodou a ideálně tam hned vypustit rybičky(SARKASMUS). Největší problém bývá filtr, který je hrubě nedostačující objemem filtračních hmot. Hned po něm následuje světlo, které je většinou výkonově příliš slabé, rostou pod ním jen velmi nenáročné rostlinky.

 

Po nějaké době zářivka co byla v setu přestane svítit. A tak se neznalý akvarista vypraví do zooshopu/zverimexu atp., kde mu prodají zářivku například značky Sera, která se jeví jako úplně dokonalá. Má nádherný obal na kterém, je napsáno jestli je speciálně pro rostliny nebo pro vybarvení rybiček. Tak tedy zářivku koupí a odchází spokojený domů a také lehčí minimálně o 400,- za jednu.

Když si obal zářivky pořádně prohlédnu, nenajdu na něm žádné užitečné informace o výkonu, kromě výkonu (spotřeby) ve Wattech. Ovšem tato nic neříkající jednotka mi neřekne jakou barvu má světlo (830,840,865) ani jaký světelný výkon v Lumenech (lm) podává. Už to je jaksi zarážející. Proč mě výrobce nechce obeznámit s barvou osvětlení ani jeho reálným světelným výkonem? Je to tím že zkrátka žádné měření na tyto velmi podstatné hodnoty neprovádí? A nebo, mi je výrobce nechce oznámit? Protože i jako laik bych velmi rychle poznal že se jedná o šmejd?

 

Když vyrazím do nejbližší elektry nebo prodejny světelných zdrojů. Tak mohu nad akvárium koupit zářivku, která bude svítit lépe než ta akvarijní, bude podstatně levnější než ta akvarijní. A dokonce mě výrobce hned na obalu i na zářivce oznámí jakou barvu světla a výkon daná trubice má.

Jednoduchý příklad:
Zářivka akvarijní SERA 15W T8 – cena 388,-
Zářivka běžná Osram Lumilux 15W T8 865, 1220lm – cena 105,-

Je vám to málo? Tak další příklad
Zářivka Juwel 24W T5(for plants) – cena 460,-
Zářivka Osram Lumilux 24W T5 865, 2100lm – cena 56,-

Základy pro nákup nové zářivky nad akvárium:
Než jdete koupit zářivku, zjistěte si, o jakou patici se jedná, nejpoužívanější jsou dva typy:

T8 – Starší, součástí bývá startér, tlumivka a kondenzátor. Jedná se o zastaralý typ, který toho moc nenasvítí a díky tlumivce a startéru při zapnutí bliká, více se zahřívá a rychleji se poškozuje. Průměr trubice T8 je 28mm.

T5 – Moderní, součástí je pouze elektronický předřadník. Jedná se o novější typ zářivek, které při stejné délce podávají a také spotřebují větší výkon. Při rozsvícení zářivky nijak neblikají, ale během vteřiny svítí. Zářivky hodně hřejí (40°C za 5hodin svícení není problém) oproti tomu předřadník, je naprosto chladný. Průměr trubice T5 je 16mm.

Dále si zjistěte, jaký výkon budete kupovat, ten je na každé zářivce označen někde u patice potiskem. Pokud nenajdete nápis nebo je moc poškozený na přečtení, dohledejte na internetu podle typu trubice a její délky až po nožičky příslušný výkon ve Wattech.

Také si zjistěte, jakou barvu světla chcete nad své akvárium koupit. Velice časté jsou 830,840,865. Tohle trojčíslí označuje teplotu barvy, první číslo 8 znamená index podání barev přes 80% a další dvě čísla teplotu v Kelvinech.
Takže 830 je 3000K (teplá bílá) žluté světlo s nádechem do červena.
840 je 4000K (studená bílá) bílé světlo s nádechem do modra.
865 je 6500K (studená denní bílá) čistě bílé světlo. Nejblíže přirozenému polednímu světlu.

Samozřejmě je k dostání spousta dalších barev světla. Aquascapeři s oblibou používají barvu 890 tedy 9000K, výrobci označována jako Skywhite blue, něco jako modrobílá obloha. (Neberte překlad doslovně).

Rostlinám i rybičkám, je v podstatě jedno jakou barvu světla si vyberete. Důležité je, aby zářivka byla takzvaně širokospektrální. To znamená, že podává plné spektrum barev, stejně tak jako sluníčko. Výrobci zářivky označují příhodným názvem, Osram používá Lumilux, Narva Spectralux atp. Zářivky lze libovolně nakombinovat. Když máte kryt na dvě zářivky můžete koupit jednu 830 a druhou 840, nebo obě 840, nebo 865. To už záleží na vašich preferencích. Osobně mám nejoblíbenější 865, barva světla je příjemná a ryby jsou pod tím tak nějak barevnější.

Technické poznámky:
 Zářivky nad akváriem je třeba nejdéle po 8 měsících vyměnit. Už mají období svého nejlepšího světla dávno za sebou. Takže se vám v akváriu rozhodí rovnováha mezi světlem, co2 a živinami, což se velice líbí řasám.

Zářivky podávají plný světelný výkon až po dosažení efektivní teploty (u většiny výrobců 35°C). To může hodinku až dvě trvat. Takže se vám opravdu nezdá, že při rozsvícení akvária je světlo tak nějak slabší než v poledne.

Zářivky T8 nejenže jsou neefektivní, efektivitu mají pod 40%, takže přes 60% spotřebované elektřiny jde do odpadního tepla. U zářivek T5 už je to o něco lepší tam je efektivita kolem 65%. Ale navíc pokud nemají předřadník, problikávají v rytmu 50Hz které máme v zásuvce (střídavý proud). To odpovídá 50 probliknutím během vteřiny.

Není to až tak podstatné, ale zkuste si pod takovým světlem pracovat během 12h směny, už po třech hodinách jsou oči unavené daleko víc než při práci bez světla. Rybičky mi své pocity z toho nesdělily, ale taky to pro ně nebude nic příjemného.

V případě že máte zářivky T8 nebo T5 s elektronickým předřadníkem, tak neblikají v rytmu 50Hz ale většinou v řádech KHz, což už je pro nás i zvířata nepostřehnutelné. Předřadník má také výhodu v tom, že světlo se rozsvítí ihned bez jediného bliknutí, které je pro ryby asi tak stresující jako bouřka. Zářivky se díky němu daleko pomaleji opotřebovávají. Lze to zpozorovat na koncích skla u nožiček, s věkem zářivky je „zakouřené“, z předřadníku je to vždy podstatně méně.

Pokud najdete v textu jakoukoliv chybu ať už gramatickou nebo technickou, dejte mi to prosím vědět,  abych ji co nejdříve opravil.  Autor: Ondřej Kozárik

Nejprodávanější a nejoblíbenější akvarijní osvětlení najdete níže:

Vít Šanda

Internetový nadšenec se zálibou v akvaristice. Vizionář a poměrně velký lhář.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: