RostlinyRybyTechnika

Vliv druhu osvětlení a jeho intenzity na akvarijní rostliny

Poslední dobou z trhu již zcela vymizely zářivkové světla, která se nad akvárii používala ve velkém minimálně celé poslední desetiletí. Nahradila jej LED akvarijní světla, která se dnes již nabízí dokonce i v jiných barvách než jen bílé. Dokáží se ale LED světla vyrovnat spektrem světla zářivkám? Jaký vliv mají na růst rostlin a jak se pod nimi vybarvují akvarijní ryby? Na všechny otázky se pokusím odpovědět tímto článkem.

Spektrum a vliv na růst rostlin

Posledních cca 5 let růst rostlin pod LED světly intenzivně testují desetitisíce akvaristů po celém světě. Průkopníci LED akvarijního osvětlenízpočátku hlásili rozporuplné reakce, kdy někteří měli s růstem rostlin pod LED světly problémy. Nicméně postupem času našla LED světla místo pod akvárky všech známých aquascaperů, kteří si na dokonalé kondici rostlin zakládají. Prvotní neúspěchy pramenily z příliš slabých použitých LED čipů. Jednoduše řečeno rostliny neměly dostatek světla a proto chřadly. Časem se však LED technologie vylepšily natolik, že jsou již dnes daleko účinnější než zářivky a intenzita z nich je tedy vyšší. 

A jak je to s vlivem spektra na růst rostlin? Dnes existují různá LED světla do akvária a to dokonce i RGB, kdy neobsahují jen bílé LED, ale jsou kombinované i se zelenými a červenými LED. Nicméně nedá se říci, že by pod RGB světly rostly akvarijní rostliny výrazně lépe než pod obyčejnými bílými LED. U některých druhů je však možné pozorovat lehké zlepšené vybarvení. Hlavní důvod, proč si případně vybrat RGB LED osvětlení je ten, že pod ním nejen rostliny, ale i ryby vypadají barevněji. Neonky více svítí a červené rostliny vypadají červeněji, protože na ně prostě svítí červené LED. RGB světla ale mají tu nevýhodu, že je nutné použít o něco silnější světlo, jelikož nevydávají tolik viditelného světla.

Rostliny Vám však porostou bezpečně pod bílými i RGB LED.

Jak silné LED světlo zvolit?

Záleží na tom, zda chcete světlo použít jen nad akvárium s rybami bez rostlin nebo na akvárium s rostlinami. Při předpokladu použití nejmodernějších akvarijních světel bych použil na 100l akvárium s nenáročnými akvarijními rostlinamisvětlo o příkonu okolo 10-20W. Mechy, Microsoria a Kryptokoryny vyžadují světla opravdu málo. Pokud byste měli v plánu pěstovat i kobercové rostliny nebo nějaké červené, stonkové, pořiďte si osvětlení o příkonu alespoň 25-50W podle toho, jak rychle chcete aby rostliny rostly a jak intenzivní vybarvení vyžadujete. Nezapomeňte, že silné světlo vyžaduje i dávkování CO2 a pořádné hnojení, jinak si můžete brzy očekávat řasu.

Eleocharis parvulus (www.rostlinna-akvaria.cz)

Vyplatí se tedy v dnešní době zářivky nebo LED světlo?

Akvarijním rostlinám je v podstatě úplně jedno, zda jim svítíte zářivkami nebo LED světlem, jde jim především o intenzitu, kterou na ně svítíte. RGB světla mohou pomoci s vybarvením některých druhů, ale nejsou klíčovou věcí, na kterou se zaměřit – tou je totiž intenzita. Vzhledem k tomu, že LED světla jsou dnes nejen úspornější, ale u těch čínských dokonce někdy i levnější, nemá dnes již asi smysl kupovat ta zářivková.

Diskuze