Technika

Filtrace, proč a jak nekoupit zajíce v pytli

Filtrace – k čemu a jakou pořídit?

Nedílnou součástí akvária je filtrace. Ano jde realizovat i akvárium bez ní, ale o tom až jindy. Filtrace je základ fungujícího akvária. Zajišťuje pohyb vody a tím její okysličování a další výměnu plynů. Dále ve filtračním materiálu žijí prospěšné (nitrifikační) bakterie. Bohužel většina filtrů, které jsou v obchodech, je pro akvária nedostatečná, nebo lépe řečeno. Objem akvária, ve kterém může, filtrace být vyhovující rozhodně neodpovídá nápisu na obalu.

 

V obchodech je k dostání několik druhů filtrů pro akvária.

  1. Vnitřní molitanový „bublifuk“
  2. Vnitřní filtr s čerpadlem
  3. Vnější filtr
  4. Vnější závěsný filtr

Každý typ se hodí pro něco jiného. Bohužel ne každý prodavač umí poradit a je tak spíše podavač. Protože přečíst si informace na obalu zvládneme všichni bez speciálního zaškolení že?

Molitanový bublifukový filtr.
 
To byla jedna z prvních filtrací do akvária. Sám o sobě nefunguje, je potřeba ho ještě připojit na vzduchovací motorek. Filtr jako takový je konstrukčně velmi jednoduchý, uprostřed biomolitanové kostky je díra a v ní je trubka ve které je zavedená hadička na onen vzduchovací motorek. Filtr svůj účel plní perfektně, velká filtrační plocha pro osídlení bakteriemi. Jediná jeho nevýhoda je hlučnost, ta závisí z většiny na hlučnosti vzduchovacího motorku a také dělají hluk vzduchové bubliny vycházející z trubky společně s vodou. Je vhodný spíše pro menší akvária.

bublifuk

Filtr s čerpadlem
 Velmi oblíbený u začátečníků. Malá černá nebo zelená plastová krabička, ve které je vše, jen zapojit. Ve filtru je zabudované čerpadélko, které honí vodu a pod ním je umístěná filtrační hmota. Bohužel většinou hrubě nedostačující předepsanému objemu akvária na obalu. Tato filtrace je téměř bezhlučná a relativně pohodlná na obsluhu, ale je potřeba častěji ji čistit. Vyrábí se skoro pro všechny velikosti akvárií.

filtr hailea
filtr se siporaxem

 

Vnější filtr
 Asi to nejlepší co akváriu a jeho obyvatelům můžete dopřát. Většinou se jedná o válcovitou nebo čtvercovitou nádobu, za které vedou dvě hadice jedna na sání, druhá na výtlak. Nádoba je uzavřená a utěsněná a voda tak cirkuluje mezi akváriem a „kyblíkem“ filtru. Má spoustu výhod, je naprosto tichá, má obrovský filtrační objem a nutnost čištění je nejdříve po půl roce. Na vnější filtr se dá také pořídit speciální topítko přímo na hadici, takže vám nezavází v akváriu. Vyplatí se u akvária 100l a víc, ale lze ji použít i na menší objemy.

filtr věnjší 1

filtr vnější 2

Závěsný vnější filtr
 Jsou většinou malé filtry zavěšené na hranu akvária. Do akvária vede pouze sací trubka a přepadová plocha, přes kterou se voda do akvária vrací. Je to perfektní řešení pro malá akvária (do 50l). Neubere žádný vnitřní prostor, obsahuje docela velký prostor pro filtrační náplně, které lze libovolně měnit. Většinou je v „základním vybavení“ pouze několik druhů biomolitanu. Ale když je vyhodíte a necháte jen jeden jako první mechanickou filtraci, můžete do volného prostoru dát porézní materiál a několikanásobně tak zvýšit funkčnost filtrace a stabilitu akvarijního ekosystému.

filtr závěsný

 

Tak, to byly základy filtrů, které lze běžně sehnat v obchodech. Jaký tedy ale vybrat? Co vlastně potřebuji, aby takový filtr zvládnul?

Filtr slouží především jako „vila“ pro kolonie bakterií, které zpracovávají čpavek vzniklý vyprazdňováním ryb a tlejícími listy rostlin na méně škodlivé látky, které spotřebují rostliny. Tedy jako biologická filtrace. Dále filtr slouží jako mechanická filtrace, zachytává částice větší, než jsou póry na filtrační hmotě. Pak jsou také dostupné různé filtrační náplně fungující jako absorpční (chemická) filtrace. Je to například aktivní uhlí, zeolit atp. Jsou to speciálně upravené většinou přírodní materiály tak aby pohlcovaly specifické látky. Aktivní uhlí pohlcuje zbytky léčiv, používá se tedy po ukončení léčby na závěrečné „vyčištění“ akvária. Zeolit pomáhá snižovat NO3 atd.

Nejčastěji tedy ve filtrech nalezneme biomolitan. Je to pórovitá houba, která funguje jako mechanická a částečně jako biologická filtrace. Většinou to pro běžného „začátečníka“ stačí.

Stále častěji vnitřní filtry obsahují i keramiku, sintrované sklo a další podobné vynálezy. Jedná se o materiál, který má obrovskou poréznost, 1 litr takového materiálu dokáže nahradit více než 3litry biomolitanu. Je to čistě biologická filtrace, velké množství pórů slouží jako ubytovací prostor pro nitrifikační bakterie, které se v něm mohou uchytit a dále se množit. Kdyby se do tohoto materiálu dostaly hrubé nečistoty z akvária, tak se póry zanesou a bakterie nebudou mít přístup k čerstvé vodě a jednoduše se udusí.

Při nákupu vnitřního filtru.

 Nevěřte tomu, co výrobce píše na obalu! Výrobce je schopný napsat na obal filtru o rozměrech 5x5x8cm že je vhodný pro 50-100l akvárium. Bohužel, není. Není vhodný ani pro to 50l akvárium. Koneckonců, papír toho snese hodně.

Hned vysvětlím proč.

Vezmeme v potaz, že čerpadélko filtru má v kompletním filtru rozměry cca 5x5x4cm. Kolik nám tedy zbude na filtraci? Sotva 5x5x4cm, ani to ne, houba je tam většinou o dost menší. To je sotva houbička na nádobí. Takže věřte, že výrobce kecá! A je mu to úplně jedno, je to byznys. Při nákupu takového standartního filtru pro akvárium tedy hledejte filtr dle výrobce vhodný pro akvárium třikrát tak větší než máte doma. Máte-li tedy 50l akvárium, hledejte filtr pro 120-160l akvárium. Téměř každý filtr se dá regulovat, takže rybičky nebudou mít z akvária pračku. Nebojte se v obchodě filtr vybalit z krabičky a podívat se co tam jak pasuje a jak velká je filtrační houba ve skutečnosti. Výrobce se totiž pouze řídí jednoduchou poučkou, čerpadlo by mělo za hodinu minimálně třikrát přečerpat objem celého akvária.

Pokud v obchodě najdete vnitřní filtr, který obsahuje už keramiku nebo sintrované sklo, jásejte (většinou filtry hailea, které mají dvě komory na filtrační hmoty vedle sebe, nebo eheim do kterých lze přikoupit koše na náplně skládané na sebe). U těchto filtrů výrobci tolik nelžou o objemu pro jaké akvárium je vhodný. Dobře, taky lžou. Když bude na obalu napsáno 50-100l, výrobce kecá. Filtr sice bude super pro 50l akvárium, ale pro 100l už to bude hodně na hraně. Takže filtr bude vhodný pro 50-80l akvárium.

Filtrační hmota (biomolitan) by měla odpovídat 1-5% objemu akvária. Jak ale zjistit jestli mi stačí to 1% nebo potřebuji těch 5%? Je to jednoduché.

Máte akvárium, kde prioritou jsou rostliny a ryba je tam jedna nebo jeden pár? Tak vám stačí 1%. Máte jako každý začátečník plány do akvária udělat pořádný rybí guláš, ve kterém budou živorodky (které pořád jen kadí)? Potřebujete 5% a možná i to bude málo.

A mějte na paměti, větší znamená lepší! (Ano mluvíme stále o filtraci).

Dejte si také pozor na novou vlnu filtrů s vestavěným UV. Ano UV-C se dá v akváriu resp. filtru využít. Ale něco málo teorie, UV-C záření je škodlivé pro všechny živé organismy, narušuje buněčnou membránu a způsobuje její rozpad a pro člověka je vysoce škodlivé (my jsme ale chráněni ozonovou vrstvou). UV-C světlo je tedy do akvária vhodné, ale jen pro občasné a přesně cílené použití!
Například pokud se nemůžete zbavit nálevníka, nějakého zákalu či jiného parazita mikroskopické úrovně.
 Dlouhodobé používání UV-C záření na výtoku filtru způsobí téměř sterilní vodu, bez škodlivých bakterií, bez nemocí atd. A rybí imunitní systém tak pozbývá významu a snižuje svou funkci. Pak stačí jen jedna drobná hloupost a celé akvárium vám vymře. Je to stejné jako byste žili v izolaci, pravidelně desinfikované, naprosto bez škodlivin. Na jednu stranu je to pěkné, na druhou imunitní systém slábne a pak stačí jediný bacil cizího člověka, který by normálně fungující imunitní systém zvládl levou zadní, a vy balancujete na hranici smrti.

Takže pokud filtr s UV, tak jedině takový, kde se dá zářivka nebo LEDka vyzařující škodlivé záření vypnout a spustit pouze podle potřeby.

 

Při nákupu vnějšího filtru

Zde už toho není moc co napsat. Snad jen to že u vnějších filtrů výrobce až tak nelže u vhodné litráže akvária ale spíš u průtoku samotného filtru. Výrobce na obal napíše, že čerpadlo má výkon třeba 440l/h. Bohužel už ale nikam nepíše že, průtok měřil u filtru, který byl bez náplní. A voda tedy neměla žádný odpor. Takže po naplnění filtru náplněmi spadne průtok z 440l/h na 300-350l/h v závislosti na použitých náplních.

Snad jen nezapomeňte změřit rozměr celého filtru i s hadicemi a vašeho prostoru ve skříňce pod akváriem. Výrobce s oblibou píše do technické specifikace například výšku filtru 42cm. Ano ta výška je reálná, ale bez připojených hadic. Například taková hadice pro filtr má 12/16mm průměr (vnitřní/vnější) a takovou hadici nemůžete zlomit do 90° protože by neprotekla žádná voda. Takže taková připojená hadice na vrchu filtru vám jeho rozměr zvýší cca o 8cm, právě o prostor který je potřeba pro pozvolné ohnutí hadice bez jejího sploštění.

 

Filtrační hmoty a další náplně

Filtr bychom měly, teď čím ho naplnit aby fungoval tak jak je potřeba?

Na trhu je toho dnes spousta, vezmeme to postupně od běžných materiálů, po ty méně běžné a určené pro specifické použití.

Biomolitan – Běžná filtrační houba která je v každém filtru. Prodává se v několika hrubostech 10, 15, 20, 30PPI (PPI-Pores Per Inch-Póry na palec tj.2,54cm). Je to základní filtrační materiál sloužící jako mechanická filtrace (zachytává hrubé nečistoty) a částečně jako biologická filtrace (má dostatek pórů pro osídlení bakteriemi). Prodává se také v různých barvách, nejčastěji modrá, zelená, černá, občas je k vidění i žlutá. Barva nemá na funkci žádný vliv, snad jen estetický. Po nějaké době (letech) se začne biomolitan drolit a je potřeba ho vyměnit.

Biomolitan

Keramika – Keramické nejčastěji kuličky. Výborný filtrační materiál pro biologickou filtraci. Keramika má vysokou pórovitost a umožňuje tak osídlení větším počtem bakterií. Je celkem snadno sehnatelná a cenově přijatelná. Lze nahradit například keramzitem. Musí se ve filtru používat až jako další filtrační materiál, zanesl by se hrubými nečistotami a nefungoval by jako biologická filtrace. Jak jsem psal výše, bakterie už usazené v pórech, by se udusily a nové by se neměly kam uchytit, protože se materiál povrchově zanese. Keramika má omezenou životnost, doba záleží na značce resp. výrobci.

Keramika

Sintrované sklo – „Skleněné“ kuličky, válečky. Výborný filtrační materiál pro biologickou filtraci. Mnohem lepší než keramika díky většímu množství pórů. Jedná se o speciálně upravené sklo, nebo spíš skleněný písek. Platí to samé co u keramiky. Na trhu je k dostání spousta „verzí“ tohoto materiálu. Většinou se liší cenou, ale i ta cena vypovídá o kvalitě. Obecně funguje, čím dražší tím bude větší pórovitost (a pro filtraci tak užitná hodnota). Tento materiál je téměř nesmrtelný, v podstatě i po rozdrcení na menší části stále funguje stejně. Známé a velmi kvalitní značky tohoto materiálu jsou Sera a jejich výrobek Siporax na český trh se ve větší míře dostává i Seachem a výrobek Purigen (který siporax strčí do kapsy při ceně ne zase o tolik vyšší). BTW: Seachem se chlubí, že udávaná pórovitost je reálná pórovitost, kterou bakterie osídlí a ne celková kterou píšou ostatní.

siporax

Filtrační vata – Vláknitý materiál, používá se do vnějších filtrů jako poslední filtrační médium. Zachytí i velmi jemné nečistoty. Má téměř nulovou pórovitost, takže slouží jen k zachycení jemných nečistot, bakterie se v něm nemají kde „chytit“.

Vata

Aktivní uhlí – Většinou molitan nebo vata naplněná zrníčky uhlí. Ne jen tak ledajakého uhlí. Je to uměle vyrobené uhlí tak aby pohlcovalo látky, kterými bylo aktivováno. Pro akvaristiku je to především čpavek, různá léčiva (malachytová zeleň atd.) Je to absorpční filtrace. Díky úpravě při výrobě do sebe absorbuje různé škodlivé látky. Po absorbování už je ale nedostanete ven, zůstanou v něm uzavřené. Samo aktivní uhlí funguje v akváriu jen v řádech hodin, dokud se nenasytí. Po léčbě kdy uhlí do sebe absorbuje zbytky léčiva, jsou to pouze hodiny kdy, je uhlí aktivní. Při použití v zabíhajícím se akváriu trochu urychlí jeho zaběhnutí a nasycení trvá několik dní. Aktivní uhlí by se do filtrace mělo přidávat jen účelově např. pro odstranění léčiv. A ne jak píše výrobce každý měsíc až dva dávat nové. Ale pokud vám nevadí utrácet za zbytečnou věc tak je to v podstatě jedno.

aktivní uhlí

Zeolit – V podstatě kamínky, chemicky upravené tak aby na sebe vázaly amoniak a organický odpad. Vhodné pokud vám tato hodnota v akváriu stále přebývá. Také funguje jen po určitou dobu, dokud se nezanese. Doba použití opět závisí na výrobci a na ceně (většinou několik měsíců). Dá se ale párkrát vyprat v 10% roztoku vody se solí(čistou NaCl, na kuchyňskou zapomeňte) a znovu použít. Počet opakovaných použití zase závisí na výrobci a ceně. Není nutné, aby byl přímo ve filtru, může být i volně zavěšený v akváriu poblíž filtru aby přes něj cirkulovala všechna voda.

zeolit

 

Jak se o filtraci starat

Základ zdravého akvária je příliš nezasahovat. Akvárium je živý ekosystém, který se z každého zásahu člověka nějakou dobu vzpamatovává. To samé platí o filtraci.

Dokud filtrací protéká voda, není potřeba ji nijak čistit. Až teprve když klesne průtok na polovinu z nastaveného průtoku je potřeba ji lehce vyčistit. Vnitřní filtr vytáhnete z akvária do kýble s vodou, kterou odsajete z akvária! V žádném případě nedávat do čisté vody nebo pod kohoutek! Filtr otevřete, vytáhnete filtrační houbu a lehce ale opravdu lehce ji v kýblu s vodou pomačkáte a povrch přejedete prsty, abyste stáhly „sliz“ na povrchu. To bohatě stačí, filtr zase složíte a vrátíte do akvária. U vnějšího filtru je to podobné, jen je potřeba filtr odpojit od akvária a před připojením naplnit vodou z akvária a pak až teprve zapnout aby v něm bylo co nejméně vzduchu.

 Nenechávejte filtr dlouho vypnutý nebo mimo akvárium! Bakterie, potřebují přísun čerstvé vody (kyslíku) jinak, umírají. Je to postupné, v cyklech trvajících cca 3 hodiny. První tři hodiny kdy filtr nefunguje, se bakterie přestávají množit. Po dalších třech (dohromady po šesti) hodinách bakterie umírají. A v dalších třech (dohromady po devíti) hodinách se bakterie začínají rozkládat a vytvářet škodlivý čpavek. Pokud filtr zapnete, všechny bakterie vyplavíte do akvária a s největší pravděpodobností ho otrávíte.

V případě plánované odstávky elektřiny delší než 9 hodin tedy filtry rovnou vytáhněte ze zásuvky a připravte si necelou polovinu nové vody na výměnu. Po tomto časovém „limitu“ nebo lépe po dealine už můžete filtr vyprat normálně pod kohoutkem, stejně už v něm nic nežije. Po výměně větší části vody tedy filtr znovu zapojte do akvária a k akváriu se chovejte jako k nově založenému. Kratší doba svícení, velmi málo krmit a minimálně jednou za týden vyměnit 20-30% vody. Důležité je se řídit hodnotami vody a rybami, pokud budou u hladiny lapat po dechu je něco špatně a okamžitě měnit část vody.

Pokud nemáte testy na vodu, nezoufejte. Stačí k akváriu každý den přičichnout. Fungující akvárium resp. voda nijak nesmrdí. Jakmile voda zapáchá je potřeba část vyměnit, něčeho je tam moc.

V ČR jsou momentálně tyto 3 nejprodávanější akvarijní filtrace:

 

8 komentářů: „Filtrace, proč a jak nekoupit zajíce v pytli

  • Dobrý den, mám akvárium 50 litrů a nemohu pro něj najít vhodný filtr. Náš první filtr se neosvědčil (z trubičky, která je určená k přívodu vzduchu vytekla voda, téměř celé akvárium na dřevěnou podlahu, proto bych o filtr s hadičkou znovu nestála).. Náš druhý filtr byl bohužel nedostačující. Nyní budeme kupovat třetí a nejsem si jistá, který zvolit. Mohl byste prosím poradit? Našimi požadavky jsou pouze: aby byl minimálně hlučný a byl bez hadičky. Mockrát děkuji za vaše rady a skvělé stránky.

    Reagovat
  • Purigen těžko strčí do kapsy Siporax. Siporax je pórovitý materiál, který osídlují bakterie. Purigen je sorbent, který je určený pro něco úplně jiného. Seachem má v nabídce podobný výrobek – Matrix. Má větší plochu pro osídlení, ale jsou to takové laboratorní povídačky. V reálném provozu pro zajetí filtru bude jedno, zda je tam Siporax, Matrix nebo Substrat Pro. Póry se zanesou biomasou a k substrátu bude mít přístup plak na povrchu média. Tady platí, kup co je levnější. No a Siporax se prodává vážený na kila… Pokud má být filtr dobře filtrovat, tak musí mít hlavně objem.

    Reagovat
    • Ano jedná se o překlep. Mělo tam být seachem matrix. Který se dá hodně lacino koupit jako drcená pemza a filtrační výsledky jsou srovnatelné se siporaxem. Výhoda těchto hodně porézních médií je právě to že není úplně nutnost obrovského filtru. Když se média do filtru poskládají správně, siporax a podobné materiály se zanáší minimálně. Ale je potřeba před ně dát mechanickou filtraci aby pochytala co nejvíc bordelu nasátého z akvária.

      Reagovat
  • Dobrý den, prosím o radu. Zakládám akva 400 l. Chci vyvážené, žádného holanďana, společenské, přeplácané. Dost mě odrazují od vnitřních filtrů a přepážkové si asi lepit nebudu. Jaký filtr byste doporučil? Děkuji M. Rajský

    Reagovat
  • Ahoj, chtěla bych se zeptat kolik by měl vnitřní filtr přečerpat litrů za hodinu (akvarium bude mít cca 95l), rozhoduji se mezi 600l/h – píšou pro 90-150l nebo 400l/h pro 50-110l. Ale nevím kolik by tak mohl být čistý průtok, protože jsem někde četla, že když má průtok např. 400l/h, tak se při provozu a přidání filtračních hmot, sníží asi tak na 200l/h, to by snad mohlo stačit. A že když je filtr pro např. 50-100l je to pro 60l na hraně. Proto mě spíš zajmá jaký potřebuje min. průtok 😉

    Reagovat
    • Sám mám na 84l akvárium filtr s průtokem udaným výrobcem 440l/h. Ten pro 50-110l akva by ti mohl stačit, ale už je to takové na hraně. Záleží na akváriu, pokud je to rostlinné akva bude stačit. Pokud je to společenské akva kde je ryb víc volil bych ten silnější. Vždy se dá filtr přiškrtit aby nebyla z akvária pračka. Minimální průtok, reálný průtok hledej tak 300l/h, takže ten udaný výrobcem 400 a více.

      Reagovat

Diskuze