Stěhování akvária – Jak na to ?
Zrovna nedávno se mi díky, tomu, že jsme doma dělali nějaké úpravy (malování, stropy, atd … ) poštěstilo vyzkoušet si znovu přestěhovat akvárium. Rozhodl jsem se, že sem o tom něco napíšu a podělím se tak o mé zkušenosti.
- Rozmyšlení a výběr přechodného místa
- Příprava věcí
- Kontrola pomůcek
- Ruce navíc
- Rady na závěr
Rozmyšlení a výběr přechodného místa
Předtím, než začneme cokoliv stěhovat, je poměrně důležité vybrat přechodné, nebo do budoucna i stálé místo kde budeme akvárium mít. Zde je dobré držet základních rad.
- Akvárium nepatří na okno
- Přímý slunečný svit podporuje růst nežádoucích řas
- Akvárium necháváme na svém podstavci
- Akvárium něco váží a rozhodně tedy nedoporučuji hodit akvárium na týden na skříň z dřevotřísky.
- Akvárium umístíme do místnosti se stejnou teplotou, nebo velice podobnou teplotou, jako byla původní.
- To z toho důvodu, že změny teplot narušují přirozenou rovnováhu v akváriu. To by mohlo mít nežádoucí vliv na rostliny a živočichy.
- Vždy počítáme s tím, že akvárium znamená spoustu vlhkosti.
- Nedoporučuji umisťovat akvárium k venkovním stěnám starých domů. Tvorba plísní je tady skoro zaručená a nežádoucí.
Příprava věcí
Jelikož akvárium rozhodně nepřenášíme plné vody. Budeme muset vodu odpustit. Na to se skvěle hodí jednoduchý odkalovací zvon, který sežene už za pár desetikorun například zde (a se zajímavou slevou):
Dále budeme potřebovat odsátou vodu, někde uskladnit. K tomu perfektně poslouží v mém případě obyčejné kýble. Protože osátou vodu rozhodně nevyléváme, ale necháváme si ji. Kdybychom při stěhování kompletně vyměnili vodu v akváriu, čeká nás druhý den akorát tak pohled na akvarijní hřbitov.
Dále si připravíme nějaké hadry a ručníky. Přecijenom pracujeme s vodou.
Kontrola pomůcek
Vodu musíme bezpodmínečně uskladnit v nádobách, které jí nijak nekontaminují. Je dobré tedy kyblíky vymýt vařící vodou.
Ruce navíc
Akvárium bude i s podstavcem něco vážit. Nebudeme ho určitě vypouštět celé a dekoraci taky ponecháme. Sežeňte si tedy silného dobrovolníka, který to čapne z druhé strany.
Rady na závěr
Určitě nezapomeňte vypnout a vytáhnout z elektřiny veškeré filtrační zařízení, osvětlení a topení. Topení obzvlášť by nemělo běžet, pokud není ponořeno ve vodě. Od vypnutí filtrace, máte cca hodiny, než začnou bakterie ve filtru umírat a akvárium se začne kazit. Postupujte tedy systematicky, ale rychle. Určitě filtr nečistit. Je potřeba aby filtr co nejdříve znovu začal prohánět vodu a nastolil tak opět pořádek. V akváriu ponecháme cca 1/4 vody i s rybami a dekorací a rostlinami.
Při přenášení, dáváme pozor, aby se voda v akváriu moc nemlela a nehoupala. Mohlo by se stát, že některou z dekorací chodíme a tím ublížíme rybám. Některé „narafičené“ dekorace, tedy proto raději vyjmeme. Co se týče napouštění akvária tak použijeme předtím vypuštěnou vodu, kterou naléváme, tak aby jsme netvořili zbytečné víry pod vodou. Výborně toho lze docílit, tak, že vodu lijeme přes naší ruku a tím proud rozbijeme.
V případě komplikací, je dobré použít některý z těchto oblíbených přípravků na úpravu vody v akváriu.