Krmení – základní informace o krmení pro akvarijní ryby

Akvarijní rybičky jsou tvorečci jako každý jiný. A to samozřejmě značí, že jejich nedílnou součástí je denní, pravidelné krmení. Obecně platí pravidlo ,,často, ale málo.‘‘ Důležité je hlavně rybičky nepřekrmovat, neboť to pak může vést k nestabilním akvarijním podmínkám a přemnožení řas. Proto je dobré své mazlíčky nerozmazlovat, ušetří to čas i Vám. Krmení pro rybičky se volí dle jejich velikosti a druhu. Pokud chováte rybičky, které holdují rostlinám, je lepší jim přilepšit trochu zeleně. Naopak masožravé rybičky nepohrdnou nějakou mraženou masitou pochoutkou. Jak již bylo řečeno, množství krmení se přizpůsobuje jejich velikosti a náročnosti.

Krmení se dělí do základních skupin jako:

 • Podle druhu zpracování
 • Podle tvaru krmiva
 • Může být i dle požadavků obyvatelstva

Podle druhu zpracování

Zpracování zahrnuje krmiva jako suchá, živá potrava, rostlinná a ostatní krmiva, která nespadají do žádné z předchozích skupin. Vědecky je dokázáno, že většina ryb, které jsou odchovány kvalitně, můžou na suchém krmivu vydržet poměrně dlouhou dobu a to bez jakýchkoliv následků a zdravotním potížím. Musí se počítat ale i s tím, že některé rybičky potřebují svou stravu obohacovat i rostlinnou složkou, kdežto jiné zase masitou složkou.

Živá strava čítá různé druhy živočichů, komáří larvy, dafnie, nitěnky a artemie. Akvaristika má tu výhodu, že si krmení může pořídit přímo v přírodě. Je však nutné vzít v úvahu možné nežádoucí bakterie, viry, atd. Vybrané krmení se dá koupit v suché, nebo i mražené formě. Hlavně je nutné si pohlídat pokojovou teplotu krmení a to zvláště u mražených výrobků.

Rostlinné krmivo zvolíme tehdy, vyžadují-li to rybičky, které chováme. Hodně ryb preferujících býložravou stravu se uspokojí řasami, ovšem není-li jich dostatek, zařídíme to nějakou pěknou kytičkou, nebo formou suchých krmiv na rostlinné bázi. Některé rybičky ale nepohrdnou ani salátem či špenátem, samozřejmě v přiměřeném množství.

Do skupiny ostatní řadíme krmiva, která jsou nezbytná pro doplnění stravy náročnějších rybek. A to třeba korýše, vnitřnosti, larvy, ale i ryby. I když jsou ryby krmeny vydatnou stravou, jistě upřednostní kousek masa, nebo i vaječný žloutek.

Podle tvaru krmiva

 • Vločky (Pro ryby žijící ve středu a v horní části akvária.)
 • Granule (Nasytí rybu až 8x více, než vločky. Pomalu klesají a nekalí vodu.)
 • Tablety (Nalepovací na sklo, pro ryby žijící na dně.)
 • Pudrová krmiva (Pro plůdek ryb, obsahují vysoké množství minerálů a vitaminů.)

 

Při výběru krmení pro rybičky je důležitých několik aspektů. A to hlavně tyto:

 • Velikost ryb (Rozměry krmení musí odpovídat velikosti ryby. Rybičky do 6 cm je vhodné krmit granulemi, nebo vločkami.)
 • Ve které části akvária ryba pobývá (Ryby, které se drží dna hledají krmivo v dolní části akvária. Pro ně budou nejlepší tablety, nebo granulát, neboť jim spadnou pohodlně dolů. Pro rybičky ve středu bych doporučila tablety, které se dají nalepit na sklo. A pro rybky držící se hladiny cokoliv, co plave na hladině, či pomalinku klesá. Jako je například suché krmivo, tabletu do vrchní části akvária, vločky.)
 • Kdo se stará o akvárium (Pokud jedete na dovolenou, nebo se o akvárium starají vaše děti, preferovala bych tabletu, kterou jen pohodlně nalepíte, nebo granulky. Vyhneme se tomu, že by ryby byly překrmené a snadněji se určí dávka krmení. Lépe se představuje, že máme dát rybkám 10 granulek denně, než špetku suchého krmiva.)

Nutné je také vzít v potaz, že krmení může kazit vodu v akváriu. Nadbytek, který rybky nesní, klesne ke dnu a zůstane nevyužitý. Posléze může dojí k hnilobným procesům, které by rozhodně nebyly kladné pro Vaše rybičky. Dno začne na nejvíce zanesených místech černat, některé zbytky začnou plesnivět, a díky znečištění se může vyskytnout zákal. Na toto si dávejte ZVLÁŠŤ pozor v letních dnech, kdy je veliké teplo.

Nejlepší online obchod s krmením považuji za tento:  http://www.eoshop.cz/akvaristika

Vždy jsem tam našla, co jsem potřebovala, mají široké spektrum krmení a různých doplňků pro Vaše rybičky, mají online centrum, kde se v případě nerozhodnosti můžete poradit s odborníky. Vřele doporučuji.

3 komentáře: „Krmení – základní informace o krmení pro akvarijní ryby

 • 26.2.2017 (9:32)
  Permalink

  Proč je článek napsán v ženském rodě když je jako autor uveden muž? 🙂

  Reagovat
   • 28.2.2017 (10:36)
    Permalink

    V pohodě, jen mi to udřelo do očí 🙂
    Nicméně rád bych požádal o radu. Mám asi tři týdny nové akvárium 60L, od soboty mám 8 rybiček (Tetry růžové) a k tomu krmení Hikary mikrogranule. Nejsem si jist kolik jich tam toho mám nasypat – teď to dělám tak, že vemu trochu krmení mezi prsty a nasypu do akvária tak 2-3x naráz. Většina z toho ale spadne na dno, jen část z toho sežerou. Nedávám příliš mnoho? Už teď mám na dně více krmiva a začíná hnít. Na druhou stranu ale zase nechci aby hladověly. Děkuji

    Reagovat

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vstoupit do poradny

Logo rybičky

%d blogerům se to líbí:
Přejít k navigační liště