Jaké topítko do akvária? Správná teplota v akváriu?

Tou nejhlavnější věcí, na kterou se rozhodně nesmí zapomenout, je stálá teplota vody v akvárku, bez které by se rybky neodešly. Potřebují jí mít takovou, jakou má voda odkud pocházejí.  Proto do našeho akvárka umísťujeme i topítka, která tuto potřebu zajišťují.

Co je to topítko?

Topítka samy o sobě mají tvar „kolíku“. Jsou poměrně malá a nenápadná a jejich velkým plusem je výkonnost a bezpečnost. Umisťují se především do zadního rohu akvária. A jak funguje? Jejich ovládání je snadné- v naplněném akváriu vodou si nastavíme na termostatu topítka požadovanou teplotu a asi po 15 min. zapneme do el. sítě. Pro naše usnadnění a kontrolu je dobré si pořídit i akvarijní teploměr. Nikdy ale topítko nevytahujeme zapnuté a proto když ho chceme vyndat, musí být min. 15 minut předem vypnuto. Topítka můžeme vybírat z různých druhů podle výkonnosti a velikosti akvária (viz. Tabulka).

aa aaa

 

 

 
Pro delší nádrže (cca od 150 cm délky) se doporučuje instalovat 2 kusy akvarijních topítek a to na protilehlé strany akvária, aby se rovnoměrně prohřálo celé akvárium.

Správná teplota?

Naším hlavním úkolem je zjistit, jakou teplotu vody má rád náš vybraný druh rybek, který chceme chovat. Nevhodné zvolení teploty by nemuselo vést k dobrému vývoji.
sssZ ideální teplotu vody považujeme okolo 24 °C, ale její rozsah může být od 22 °C do 28 °C (minimum je 20 °C a za maximum se pokládá 33 °C).

Pro zjištění teploty používáme teploměry, které můžeme rozdělit na vnější a vnitřní. Vnější jsou přísavné nebo volně plavou ve vodě a vnitřní jsou s plochým displejem a tekutými krystalky.

Nejprodávanější akvarijní topítka najdete zde:

Vít Šanda

Internetový nadšenec se zálibou v akvaristice. Vizionář a poměrně velký lhář.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: