Dekorace

Jak poznat, který kámen se hodí do akvária? – Octový test

Samozřejmě, že strohé akvárium doma mít nechceme. Jako každému našemu mazlíčkovi chceme udělat to nejlepší prostředí a zázemí v jeho ,,pelíšku,“ v našem případě tedy akváriu. Aby dno nebylo osazené pouze pískem, či štěrkem a podobnými věcmi, v dnešním článku se zaměříme především na dekoraci v podobě kamenů. Seznámíme se s octovým testem, případnými následky špatného kamene, jestli je lepší kámen koupit nebo někde najít. A jak se kámen připravuje před vložením do akvária?

428346

Začneme body octového testu a s tím souvisí i další bod, a to jak kámen připravit před vložením do akvária. V podstatě octový test spočívá jen v tom, že vezmete Vámi zvolený kámen a dáte ho do octa. Pokud šumí, špatně. Pokud daný kámen touto zkouškou projde, je ještě dobré ho ještě vyvařit ve vodě. Ocet by rybkám určitě neprospěl. Po dostatečném vyvaření máme kámen hotový a připravený k vložení do nádrže.

Já osobně bych teda kameny nekupovala, podle mě je lepší si nějaký vylovit v řece a důkladně ho pročistit, vyjde vás to nastejno a hlavně levněji. Nebo třeba můžete použít kameny, ke kterým máte citovou vazbu z dovolené. To už záleží na Vás, důležité je se držet všech opatření pro předejití možné nákazy zvenčí.

Následky špatného kamene v akváriu jsou hodně rozmanité. Záleží velmi, co daný kámen způsobí. Začneme-li u toho, že jsem třeba nedobře vyvařili ocet, může dojít k nesouladu octa s rybkami a pak záleží, jak to daný druh unese. Také je potřeba, aby kameny byly dostatečně obroušené, aby nedošlo k poranění ryb, které žijí například u dna.

Pokud máte větší kameny, počítejte třeba s větším zakalením vody, jelikož pod kamenem neprojde tolik kyslíku, aby se voda rovnoměrně okysličovala a filtrovala.

0029353

 

Tímto bych tento kratičký článek o kamenech uzavřela, doufám, že Vám odpověděl na veškeré otázky ohledně kamenů a jejich údržby. 🙂
3 nejprodávanější druhy dekorace zde:

3 komentáře: „Jak poznat, který kámen se hodí do akvária? – Octový test

 • Kamenů to unese v podstatě kolik jich tam nacpeš. Hlavní je zajistit aby se ty větší kameny nemohly v akva pohnout a ťuknout do skla. Sklo s napuštěnou vodou vydrží hodně velké nárazy z venku, voda část energie přenese a sklo je bez poškození. Ale zevnitř je to problém. Takže ideálně ty větší kameny podložit polystyrenem 3-4cm tlustým, podle toho co seženeš. A zajistit že se nebudou moci pohnout do stran, ideálně aby se do polystyrenu trošku zabořily.

  Reagovat
 • Ahoj, chtěla bych se zeptat kolik kg kamenů unese AQ s 5mm sklem (95l). Vybrala jsem si dva docela těžké kameny, ale myslím, že když je podložím plexisklem nebo molitanem a AQ nebude viset ve vzduchu, bude to v poho, protože jsem na netu viděla videa kde do AQ nakládali kameny jako do náklaďáku 😉

  Reagovat
  • Přesně tak 🙂 Nemá to na to skoro vliv. Kameny na sklo nijak netlačí, když je správně položíte.

   Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..