Rostliny

Jak na rostliny do akvária? Jaké, kolik a jak se starat?

 Priorita: Levné a hezké

 Taková typická otázka začátečníka akvaristy. Potřebuji rostlinky? Ano rostliny jsou potřeba, zajišťují stabilní ekosystém v akváriu. Akvárium má být část přírody a ne sklo plné plastů!

Dobře, ale jaké rostliny pořídit?
 To není nic složitého, stačí vybrat rostliny, které jsou méně náročné na světlo a péči. Takové porostou skoro všude a budou plnit svůj účel. Na internetu je spousta atlasů akvarijních i neakvarijních rostlin.

 Pozor, v akvaristikách dost často prodávají z akvárií rostliny v košíčcích, které ale nejsou akvarijní. Přesněji nejsou to vodní, ale bahenní rostliny a pod vodou vydrží jen krátkou dobu (to je dar evoluce, například pro období dešťů).

Víceméně všechny rostliny, které koupíte v obchodě, jsou emerzní a nějakou dobu jim trvá, než se přizpůsobí na submerzní.
A cizí slova. Co je emerzní a submerzní?
Emerzní=rostlina zvyklá žít ve vyšší vzdušné vlhkosti, nikoliv pod vodou
Submerzní=rostlina zvyklá žít pod vodou.

Skoro všechny akvarijní rostliny mají ten dar přírody žít nad vodou (emerzně) ale i pod vodou (submerzně). Spočívá to v tom, že rostlina se na život pod vodou musí nějakou dobu přizpůsobovat. A to tak že jí uhnijí a opadají listy, které byly určené pro život nad vodou a vyrostou nové lístky pro život pod vodou. Tenhle proces trvá asi měsíc. A pokud rostlina nemá v akváriu vhodné podmínky, aby dokončila „přeměnu“ uhyne.
Nefunguje to tak u všech rostlin, například rostliny rodu anubias jsou tuholisté a listy při přechodu ze sucha pod vodu nezahazují, trvalo by jim příliš dlouho vytvořit nové. Jen změní jejich povrch tak aby byly schopné „dýchat“ pod vodou.

 Proč bych měl kupovat rostliny, které jsou do akvária, ale byly pěstované „na suchu“? To je úplně jednoduché, je to byznys. Pěstování akvarijních rostlin ve speciálních sklenících kde se udržuje vyšší vlhkost vzduchu je mnohem výnosnější než pěstování pod vodou (v akváriu). Doporučuji tedy rostliny koupit od nějakého akvaristy z jeho přebytků po prostříhání akvária. Rostliny jsou už zvyklé na život pod vodou, ve skvělé kondici a za minimální cenu oproti obchodům (často například za tabulku čokolády nebo něco dobrého k pití, to záleží na dohodě).

Kde tedy najít jaké rostliny pořídit?
Například tady je celkem obsáhlý atlas. http://rybicky.net/atlasrostlin/latinsky/  lze využít i pokročilé vyhledávání, do kterého si zadáte například teplotu vody, sílu osvětlení kterou jí můžete dopřát, vzrůst rostliny (stonková, růžice atd.) nebo její původ z přírody (pokud si chcete hrát na konkrétní biotop).

Dám vám svůj typ na vděčné rostliny, které rostou snad všude a nevyžadují skoro nic.

Hygrophila polysperma – Mokřanka mnohosemenná

Hygrophila corymbosa – Mokřanka vzpřímená

Rotala rotundifolia – Kolovka indická

Limnophila sessiliflora – Bahnatka bezstopečná

A všechny druhy rostliny Cryptocoryne – Kryptokoryna, např. červená, walkeri atd.

Kolik takových rostlin koupit?
To závisí na velikosti akvária. Pro akvárium které bude vyžadovat, co nejméně péče je třeba osázet alespoň 75% plochy dna rostlinkami.

Takže pro akvárium kolem 20l to budou 3-4druhy, od každého po jednom košíčku kde bývá 5-10 stonků rostlin.

Pro 50l akvárium už klidně 6-8 druhů, od každého po jednom košíčku, nebo dva-tři druhy ale od každého 3 košíčky. A tak se to dá odhadem počítat dál.

Samozřejmě rostliny není potřeba koupit hned všechny najednou. Ale pro co nejrychlejší „zajetí“ a stabilizaci akvária jich je potřeba co nejvíc.

Jak o rostliny pečovat?
 V podstatě nic nepotřebují, alespoň tedy ty nenáročné. Bohatě stačí, když budete pravidelně měnit vodu, odebírat uhnilé listy a až vám začne rostlina z akvária utíkat tak ji jednoduše zastřihnete.

Stonkové rostliny můžete stříhat dle libosti, hlavní je aby na původním (zkracovaném) stonku byly alespoň 3 páry listů, aby měla šanci dále přežít. Ustřižené vrcholky můžete zasadit hned vedle, hlavní je aby nad pískem byly opět alespoň 3 páry listů.

H, polysperma
Hygrophila polysperma – Typická stonková a naprosto nenáročná rostlina

Rostliny, které rostou růžicově (jako salát) se nezkracují, jen se otrhávají z okolí ty nejstarší listy.

Cryptocoryne-wendtii-brown
Cryptocoryne wendtii – nenáročná růžicová rostlina

Rostliny tvořící trávník je možné stříhat dle libosti, ale už jsou mnohem náročnější na světlo a živiny.

e parvula
Eleocharis parvula – krásná trávníková rostlina, ale už potřebuje dost živin a CO2 aby tvořila trávník

Jak rostliny zasadit?

Hlavní je rostliny před zasazením očistit a připravit. Pokud je koupíte v obchodě odstraňte košíček a tu vatu, ve které rostlina je. Rostlinu pořádně opláchněte, zkraťte kořeny na 1/3 z původní délky a pak teprve sázejte. Velice dobrý pomocník na sázení je pinzeta, ale jde to i ručně.

Stonkové rostliny stačí zapíchnout do dna pod úhlem asi 45°, rostlina snáz zakoření, je menší šance že znovu vyplave a během pár dní se narovná nahoru za světlem.

Rostliny, které tvoří růžici je třeba zasadit tak aby kořenový váček byl nad substrátem (kamínky) a ve dně byly jen kořeny, jinak rostlina uhnije.

jaksaz04
Sázení růžicových rostlin

Trávníkové rostliny se sází po skupinkách o velikosti asi 1x1cm, které jen zapíchnete do kamínků tak aby nevyplavaly.

Pokud chcete zasadit více stonků jedné rostliny k sobě a vytvořit „les“ doporučuji držet se pravidla, sázet rostliny po jedné tak aby kolem sebe každá měla místo na prst. Je to hlavně kvůli tomu aby se světlo dostalo až dolů a rostlina měla prostor pro další růst.

Spousta rostlin, zejména mechy, hnědovka a anubias se mohou na kámen nebo kořen, kam patří třeba přilepit vteřinovým lepidlem, klidně i ve vodě, je neškodné.

 

2 komentáře: „Jak na rostliny do akvária? Jaké, kolik a jak se starat?

 • Dobry den chtela bych se zeptat mam aquarium na 270 litru jak silne osvetleni k tomu potrebuji.

  Predem dekuji za odpoved.

  Reagovat
  • Zdravím,
   to záleží na tom jaké rostliny by jste chtěla pěstovat, jak je akvárium vysoké. A jakou technologii světla chcete použít. Zda zářivky, LED nebo jiný zdroj. Nedá se plošně určit jak silné světlo by bylo potřeba bez dalších informací.

   Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..