Zelená voda v akváriu (přípravky, rady)

Pokud se vám stalo, že voda ve vašem akváriu zezelenala může být problém hned na několika místech. Zelená voda značí přemnožení řas. Jedná se o otravný a neestetický problém, který je třeba řešit. Tato řasa vzniká v důsledku přítomnosti amoniaku ve vodě popřípadě nedostatku CO2

1. Umístění

S největší pravděpodobností bude problém s umístěním vašeho akvária. Akvárium by nemělo být na přímém slunečním světle. Akvárium rozhodně neumísťujeme nikam na okno, nebo do zimní zahrady. Co se týče správného umístění vašeho akvária, volte spíše místa ve stínu. To znamená volte taková místa v místnosti, kam nesvítí přímý slunečný svit.

řešení: Pomoci by mělo zatemnění akvária po dobu 5-7 dní a jeho okamžité přemístění na vhodnější místo.

zelená voda v akváriu

2. Nedostatečná frekvence výměny vody

V letních měsících se voda v akváriu kazí rychleji v důsledku vyšších teplot. Je proto více než jindy potřeba důsledně dodržovat správnou frekvenci výměny vody a čištění filtru. Vždy měníme maximálně 2/3 obsahu akvária. Děláme to z důvodu zachování správné bio rovnováhy v akváriu. Potřebujeme aby zdravé živé bakterie a “breberky” zůstaly tam kde jsou. Pokud používáte městskou vodu, je dobré takovouto vodu nechat minimálně jeden den ustát, aby vyprchal všechen chlor a ostatní čistící látky, které člověku neublíží, ale v akváriu nadělají brajgl. Pokud vodu nenecháváte ustát, je potřeba dát pozor na teplotu. Ryby nesnášejí teplotní šoky. Snažte se teplotní rozdíl udržet na +- 5ti stupních. V letních měsících je dobré akvárium nechávat otevřené, aby teplý vzuch od osvětlení mohl unikat a akvárium se tolik neohřívalo.

Přípravky na odstranění této přemnožené řasy:

 

Vít Šanda

Internetový nadšenec se zálibou v akvaristice. Vizionář a poměrně velký lhář.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: