Michael Šíp: Jak jsem zakládal studenovodní akvárium

Pan Michael Šíp, vášnivý rybář a akvarista, byl tak hodný a podělil se s námi o svůj příběh spojený se s vým „Studenodovním akváriem“.

Aneb sumec a ryby našich vod v obýváku

Asi jako každého vášnivého rybáře mě napadlo mít vlastní akvárium s našimi sladkovodními rybami doma.

Tato myšlenka mě napadla tenkrát před dvěma lety, když jsem seděl u vody s plavačkou a chytal si nástražní rybky na dravce. Akvárium jsem měl doma 30l a tak jsem si řekl proč to tedy nezkusit. Opatřil jsem si tedy potřebné věci (filtr se vzduchovánim a nějaké kořeny a písek s kamínky) bohužel, bylo to málo a karásek mi bohužel umřel. Bylo mi ho dost lito, byl jsem naštvaný a stále jsem hledal chyby které jsem udělal. Akvárium jsem opět odložil a chodil radši na ryby. Po dvou letech mě myšlenka napadla znovu, ale rozjed to trochu více ve velkém. A tak jsem začal surfovat po internetu. Mám rád dravé ryby, libí se mi jejich způsob života a své hlídání teritoria. Na youtube bylo video od Jakuba Vágnera, které se týkalo konkrétně Sumce velkého, kde byly různe zajímavosti o jeho životě. Od vykulení až po dospívání. Náhle byla myšlenka na světě. Napadlo mě mít sumce v akváriu u sebe doma. Začal jsem tak studovat život těchto malých sumečků (potrava,prostředí). Nebýt pak různých serverů  a videí asi bych to ani neuzkutečnil. Ihned začala sháňka po akváriu min.210-300l aby sumec měl větší prostor pro plavaní a více úkrytů. Od kamaráda souseda jsem dostal z důvodu stěhování akvarium 200cm dlouhé a objem 750l. Teď už jen poptávka a  sháňka malých sumečků. Mezi tím jsem sehnal novou filtraci, vnější tzn. „škopek“, rostlinky a z lesa různé samorosty, kořeny a větve. Pro opravdové prostředí jsem si sehnal 125mm průměr husí krk pro úkryt který jsem zasypal pískem.

12705178_10204531318203535_7391902439006685328_n

Pak už vše šlo jako po másle, sumečci byli objednáni ze sádek a já se jen zabýval akváriem. Kvůli nedostatku času v práci jsem si vzal i dovolenou abych se nějak nebrzdil. Po dvou dnech bylo akvárium napuštěné a osazené kytkami druhu kryptokoryna a ještě imitací jakoby rákosu ve vodě. Uběhl měsíc od založení, a akvárium bylo čisté. A aby nebylo prázdné a já se ujistil, že jsem neudělal chyby, tak pro zkoušku jsem koupil pár neonek. Vše bylo ok a mě spadl kámen ze srdce,,Ještě aby rybář udělal chybu jsem si říkal“

Nyní mi v akváriu plave: 4 ks karase zlatého a 2 ks koi kapra. Po návštěvě na sádkách jsem si přivezl 4 ks Sumců albína a jednoho sumce černého ,15 ks střevliček potočních, 2 krásný zlatí jelci jeseni, 10 ostroretek stěhovavých, 4 okouni a 4 líni které mám v porodničce kvůli jejich velikosti, poněvadž je to ještě půlroční plůdek  a má 4 cm velikost.A okouni mají v jejich osobním jídelníčku rádi tyto plůdky rybek.

Je opravdu radost pozorovat dravou rybu z gauče v obýváku mezi hejnem kaprů a ostatním osazenstvem mého akvária, jak proplouvají mezi nimi nebo kde se sumci ukrývají a jak si chrání své teritorium. Díky tomuto nápadu a chovu sumců jsem si zajistil rybník o výměře 1ha kde sumci budou při určité délce vypuštěni. V pozdější době potom chci rozjet větší byznys co se týče celkového vodohospodářství a chov ušlechtilých druhů ryb.

 

Vít Šanda

Internetový nadšenec se zálibou v akvaristice. Vizionář a poměrně velký lhář.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: