Přeskočit na obsah

Množení rybiček

Paví očko 

–          Paví očko, snad nejsnadnější a nejméně náročná rybička jak co se týče odchovu tak i chovu. Těžko by jste hledali odolnější rybku. Pokud jste začínající chovatel a nevíte s jakou rybičkou začít, tak je právě Paví očko ta správná volba.

Množení

–          Paví očko vyvádí mladé téměř jednou za měsíc. Stačí mít v akváriu samce a samičku. Zábavné je, že nemusejí být ani stejného druhu, barvy, ba-ani pohlavý.

Samec 

  • Má malé tělíčko a vzhledem k tělu obrovskou zadní ploutvičku, která hraje všemi barvami. Díky létům a létům šlechtení a množení různorodých druhů této rybičky v domácích akváriích vznikají samečci takových neskutečných barev, že je těžké je nějak pojmenovat.

 

 

 

Samička 

  • Pravý opak samečka. Veliké žluto-šedivé tělo se při těhotenství pohupuje po akváriu jako velký baby-box. Zapomeňte na krásné barvy, zapomeňte na velkou zadní ploutvičku. Nic z toho samička nemá. Je to vlastně ošklivá rybička. Ne není 🙂

 

 

 

 

Nezáleží na pohlaví ?

–          Přesně tak, pokud je potřeba a máte například dvě samičky. Jedna z nich to hold odnece a přetransformuje se na samečka. Je to nezávidění hodný moment, alespoň z našeho lidského pohledu. Na druhou stranu buďme rádi, že to takhle funguje. Vezměte si například, kdyby vám v akváriu odešel sameček a zbyli jen dvě holky. Tak problém vyřešen. 🙂

Jak poznám těhotnou rybičku ?  

–          Není to jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnohdy se mi stalo, že jsem odlvil nejtlustčí rybičku do porodničky. Ale ouha … rybička nebyla těhotná jenom začala prdět hov…ko a ráno byla zase hubená jak laňka.

–          Je proto důležité aby jste si všimli více faktorů. Né jen že rybička bude tlustá.

–          Musí mít bříško takové „Nabucané “ někdy má tvar až skoro do hranata, u zadečku si všimněte černých teček (někdy jsou vidět i malá očíčka zárodků), rybička se moc nehýbe a spíše stojí na místě.

 

 

 

 

 

 

 

Jak pracovat s těhotnou rybičkou

–          Jelikož Paví očko necítí ke svým mladým žádný mateřský pud, většinou své mladé považuje hned za potravu a rovnou po narození je požírá. Máte nyní více možností

 

Mít v akváriu hodně porostu

  1. Tady je to hodně o štěstí, když samička mladé vyprdne je to jen na nich jak rychle se dokáží schovat. Je dobré mít v akváriu hodně mechu a jiného porostu. Kam se mladí pomou poschovávat. V takovém případě je ale max 30% úspěšnost, že přežijí všichni.

Mít další malé akvárium (odchovnu)

  1. Toto je jedna z nejlepších voleb co můžete udělat. Vezměte nějaký malé akvárium, musí mít vzduchování a nějaký malý filtr a topení také neuškodí. Teplota vody je zde hodně důležitým faktorem. Udržujte teplotu na o něco vyšší teplotě než máte ve velkeém akváriu.
  2. Je dobré na dno vaší odchovny dát nějaké zahnuté pletivo pod které mladí propadnou a nebude na ně moct matka. (nebo zase řešit nějakým mechem)
  3. Také můžete samičku sledovat a hned po porodu jí odlovit

Mít v akváriu porodničku  

  1. Podle mého nejlepší řešení.
  2. Jedná se o malou (prodává se i ve více velikostech) plastovou profesionální porodničku. Taková porodnička má dvě patra a zavěsí se rovnou do společenského akvária. Do porodničky může po stranách cirkulovat čerstvá voda.
  3. Do porodničky odlovíte jen těhotnou samičku, ta po vyprdnutí mladých může zůstat v porodničce,protože mladí propadnou do spodního patra porodničky.
  4. V porodničce následně můžete mladé i dále chovat, než budou schopni se vydat do velkého akvária.
  5. Vše se bude dít ve stejn vodět jako je hlavní akváriu. To máte (stejná teplota, stejné PH, stejné klima, atd … )
  6. Pokud chcete mladé nechat v porodničce, tak většina porodniček umožňuje odejmout plast, který rozděluje patra a hnedle máte více prostoru pro mladé.

 

 

 

Tak doufám, že jsem tady shrnul tak nějak všechno co jsem chtěl a na co jsem si vspomněl. Pokud Vám zde něco chybí stačí napsat do komentáře a já rád doplním. ;)) Petru zdar 

16 komentářů na “Množení rybiček”

  1. Dobrý den, dnes nám paní prodavačka prodala tři těhotné paví očka. Máme malou porodničku, ale netušíme, jak poznáme, kdy začnou rodit. Bříška mají hodně velká.
    Díky moc za odpověď a každou užitečnou radu 🙂

  2. Dobrý den, mám 60l. nádrž a v ní paví očka 9ks a momentálně cca. 20mláďat různého stáří. K tomu 2x plata, kterým se zdá moc nedaří a 1.krunýřovce. Je to příliš? jedna samice pavího očka má najednou problémy s plaváním, namůže se ponořit a má deformovaný hřbet – něco jí tam „chybí“. Co to může být? Dále jen teoreticky je možńé s těmito rybami chovat přísavku siamskou? Moc děkuji.

  3. Kolik rybek a jakého pohlaví můžu mít v 54 l akvariu?
    ( Paví očka ) . Snesou se s “ čističem“ ?
    A budou se množit? Pokud ano, nesmí se akva přerybnit ale zároveň by jsme si rádi nechali trochu rybiček. Kdyz se narodí, necháme to asi osudu, když bude hodně osazena nádrž. Přežijí? Kolik jich bude? Děkuji

  4. Dobrý večer.
    Už mám dva měsíce v extra akváriu miminka co se narodila. Stále nevím a nemohu nikde dočíst kdy je můžu dát zpátky do akvária k velkým. Kdy je tedy můžu dát zpátky? Děkuji za odpověď

    1. Pokud máte v akváriu dostatek úkrytů a malé rybky už jsou dost mrštné na to, aby mohly uniknout a zároveň se dostaly k potravě, tak potom je ta zprávná chvíle.

  5. Dobrý den, jak spolehlivě poznám těhotnou tetru černou? Zdá se mi, že jedné roste břicho, ale nepozorovala, jestli se třeli.

  6. dobrý den. Mám dotaz-před 5ti dny jsme koupily v obchodě rybičky do akvária s tím,ze paní prodavačka nam prodala údajně těhotnou rybicku. Mužů se zeptat jak dlouho trvá těhotenství rybiček? Dekuji

    1. Dobrý den, moc děkuji za komentář 🙂 „Těhotenství rybiček trvá přibližně u živorodek 4-6 týdnů. Záleží na druhu rybiček.

      1. Dobry den moje zivorodka ma stříbrné kolečko nepravidelného tvaru skoro uprostřed těla a na konci toho je menší černá tečka a ma zakulacené bříško … Může byt těhotná ??

    1. Dobrý den Dušane, tkz. arrhenoidie, což je změna pohlaví probíhající především u živorodek, funguje jak u samečků, tak u samiček. Mnoho zdaru ! 🙂

Diskuze