Ryby

Jak vybrat akvárium a rybičky do něj

Akvarijní rybičky jsou krásným a zajímavým doplňkem domova. Pokud si chcete pořídit akvárium, je důležité vybrat si vhodné rybičky, které budou spokojené a zdravé v daných podmínkách. Ne všechny rybičky jsou stejně náročné na péči, teplotu, kvalitu vody nebo společnost. V tomto článku vám poradíme, jaké rybičky jsou nejvhodnější pro začátečníky a jaké faktory je třeba zvážit při výběru akvária.

Nejlepší akvarijní rybičky pro začátečníky

Nejvhodnější volbou pro začátečníky jsou obecně odolné a nenáročné rybky, nemusí to však znamenat, že máte velmi omezený výběr. V tomto článku vám představíme 10 nejvhodnějších rybiček pro úplné začátečníky, které budou nejen snadné na péči a dostupnost, ale také pestré a atraktivní1.

•          Neonka červená (Cheirodon axelrodi) – jedna z nejoblíbenějších a nejznámějších akvarijních rybiček, která se vyznačuje jasně červenou a modrou barvou. Neonka je malá (2,5 cm), mírumilovná a hejnová ryba, která potřebuje minimálně 10 kusů ve skupině a akvárium o objemu alespoň 40 litrů. Neonka preferuje mírně kyselou a měkkou vodu s teplotou 22-26 °C2.

•          Gupka (Poecilia reticulata) – živorodá rybka s mnoha barevnými variantami, která je velmi plodná a snadno se rozmnožuje. Gupka je malá (3-6 cm), společenská a nenáročná ryba, která potřebuje minimálně 5 kusů ve skupině a akvárium o objemu alespoň 30 litrů. Gupka preferuje neutrální a tvrdou vodu s teplotou 22-28 °C2.

•          Bojovnice pestrá (Betta splendens) – nádherná rybka s dlouhými ploutvemi a různými barvami, která je známá svou agresivitou k jiným samcům svého druhu. Bojovnice je středně velká (4-8 cm), samotářská a odolná ryba, která potřebuje samostatné akvárium o objemu alespoň 15 litrů. Bojovnice preferuje mírně kyselou a měkkou vodu.

Pokud jste se rozhodli pro chov akvarijních rybiček, jistě vás čeká spousta radosti, ale také nějaké výzvy. Akvaristika je zajímavým a relaxačním koníčkem, který však vyžaduje určité znalosti a dovednosti. Nebojte se, není to nic složitého, stačí se držet několika základních pravidel a postupů. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat a založit akvárium pro začátečníky.

Jak vybrat akvárium

Při výběru akvária je stěžejní jeho objem a tvar, který závisí na prostorových možnostech instalace a účelu využití akvária. Akvária jsou k dostání o objemu 2–200 l. Při výběru je tedy důležité si ujasnit, jaký druh a počet živočichů chcete v akváriu chovat1.

Obecně platí, že čím je akvárium větší, tím lépe se udržuje biologická rovnováha a tím méně je náchylné k výkyvům teploty, pH nebo tvrdosti. Pro začátečníky se doporučuje akvárium o objemu alespoň 30 litrů1. Menší akvária jsou vhodná spíše pro chov nano rybiček nebo krevetek2.

Tvar akvária ovlivňuje estetiku a prostorové uspořádání akvária. Nejčastěji se používají akvária ve tvaru kvádru nebo krychle, které jsou vhodné pro širokou škálu rybiček a rostlin. Existují také speciální tvary, jako jsou kulatá, válcová nebo trojúhelníková akvária, která jsou spíše designovým doplňkem než funkčním prostředím pro živočichy3.

Materiál akvária ovlivňuje průhlednost, pevnost a hmotnost akvária. Nejčastěji se používají skleněná akvária, která jsou dobře průhledná a snadno čistitelná. Sklo může být různé kvality, například Optiwhite sklo je průhlednější a pevnější než běžné sklo. Existují také plastová nebo akrylová akvária, která jsou lehčí a odolnější proti poškrábání, ale méně průhledná a náchylnější k deformaci3.

Rám akvária ovlivňuje stabilitu a vzhled akvária. Rám může být plastový nebo kovový a slouží k posílení konstrukce akvária a zabránění protékání. Některá akvária jsou bez rámu a mají pouze silikonové spoje, což působí elegantněji a moderněji. Rám také může nést kryt s osvětlením nebo filtrací.

O výbavě akvárií (rostliny, filtrace, dekorace) si povíme třeba příště. Do té doby můžete třeba mrknout na web happypet.cz, který nabízí spoustu prověřených krmení a přípravků pro rybičky – aby do té doby nestrádaly.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..