Ryby

Vhodné zařízení akvária pro Bojovnici Pestrou

Bojovnice Pestrá, úžasná, nenáročná rybka. Má také svoje potřeby. Tak to jednoduše shrnu tak aby každý věděl jak jí zařídit vhodné ubytování. To co není vhodné se dočtete už ve spoustě jiných článků, jejichž jsem autorem.

1.)Vhodné akvárium. Podle zdrojů na internetu jste jistě zmatení. Podle mě nejmenší vhodné akvárium pro betu má 20l které udává výrobce. Takže reálný objem tak 15-17l. Ovšem je to akvárium pouze pro jednoho samce a nějaké ty šneky nebo krevetky, pro žádné další ryby!
Ideálně také maximálně 30-35cm vysoké, opět proto že beta není zdatný plavec a potřebuje se snadno dostat k hladině pro kyslík.

A krycí sklo nebo kryt. To je životně důležité pro betu!

2.)Filtrace, to že vám v obchodě nakecají, že není potřeba už víme. Také víme, že je to lež. Do takto malého akvária je vhodný závěsný filtr, neubere vám totiž skoro žádný objem vody v akváriu. Nebo další velmi vhodný a často využívaný pro betu je bublifuk. Hlavní je aby filtr nevytvářel příliš silný proud vody, který by rybu zbytečně vysiloval.

3.)Dno, do malého akvária ideálně hodně porézní dno, například stavební materiál liapor. Či nějaký aktivní substrát od dennerle (černý). Jde o to, že porézní dno=ubytování bakterií=vyšší stabilita ekosystému.

4.)Rostliny. Beta bude ráda za každou živou rostlinu, která přispěje ekosystému akvária. Já k betě doporučuji rostliny přirozené jejímu biotopu (Asie). Takže rostliny rodu hygrophilla(mokřanky), limnophila (bahnatky) a rostliny rodu cryptocoryne (hnědovky). Při výběru vhodných rostlin, především těch zelených jsou všechny nenáročné na světlo a rostou jako z vody. Vše jsou to rychlerostoucí rostliny, které jsou v malém akváriu potřeba. Rychlý růst=rychlé odčerpávání živin (odpdadu) z vodního sloupce a dna=stabilní a zdravé akvárium. Nezapomeňte na plovoucí rostliny, které beta a zejména beťák potřebuje jako prostor a stavební prvek pro vytvoření a upevnění pěnového hnízda. A také stíní akvárium, beta v přírodě nemá moc silné světlo ve vodě. A tak je vhodné jí dopřát něco podobného.

5.)Světlo. Stačí úplně obyčejná stolní zářivková lampička. Či modernější LED lampička, která se upevní na okraj akvária.

6.)Drobnosti.  Do akvária je vhodné přihodit olšové šištičky, uvolňují třísloviny (barví vodu) ale také ji desinfikují a předchází plísním! Také například listy mandlovníku mořského, účinek stejný jako šištičky, jen si je v čechách nenasbíráte ve volné přírodě a zadarmo.

7.)Topítko. Beta potřebuje 25°C. Takže topítko je potřeba.

No a to je asi vše, nezbytný základ pro vytvoření vhodného životního prostoru pro betu.

Jedno takové správně zařízené akvárium pro betu najdete tady. http://rybicky.net/nadrze/21754  Vím, smrdí to samochválou, taky je moje. Ale v popisu nádrže najdete použité rostliny, dno osvětlení atd.

h.polysperma

Moje oblíbená rostlina, kterou dávám snad do každého akvária. Hygrophila polysperma/mokřanka mnohosemená. Roste velmi rychle, dobře vypadá. A při silnějším osvětlení jsou listy do oranžova a rostlina má tendenci se plazit a tvořit keř.

3 nejprodávanější druhy filtrů do Vašeho akvária v ČR

31 komentářů: „Vhodné zařízení akvária pro Bojovnici Pestrou

  • Dobrý den chtěl bych se zeptat kolika litrové akvárium bude vhodné pro 3 Betty 1 samečka a 2 samičky?

    Reagovat
    • Ahoj,
      jo použitelné to je. Jen bude asi na filtr potřeba větší molitan, ten co tam dávají je dost malinký. Ale když se dobře akva zařídí vhodným aktivním dnem, šlo by to i bez úpravy filtru.

      Reagovat
      • Zdravím! Tento set jsem pro jednoho Beťáka pořídila a ten filtr má nastavitelný průtok/vzduchovani, ale jen trochu…když jsem tam rybku zkusila dat(jen na chvilku, abych viděla), tak se mi proud zdál dost silný i na nejslabším průtoku. Musela porad plavat a přišlo mi, ze by se časem vysílala. Je to tak, nebo plasim zbytečně? Děkuji za odpověď. Lucka

        Reagovat
  • Zdravíčko 🙂 Předem chci strašně pochválit web, kromě úžasných rad tak je i skvěle napsaný s hlavou na správném místě 🙂 Jdu s menším dotazem, dostala jsem dvě rybky a včera tedy byla nucena naběhnout do hornbachu a koupit potřebnou výbavu… mám 54l akvárium s vrchním krytem… zatím taková rychlokvaška ale rybky to mají lepší než v malé láhvi kde byly 2 dny… další dokupovat nebudu ale zabydlím jim ho a poté bych ráda pořídila bettu (tedy dělat ho budu hlavně v tom stylu co vyžaduje ona).. je pro bettu vhodný na dno říční štěrk? Bohužel pán v obchodě byl neskutečně otrávený že po něm chci radu tak jsem vzala to co mi přišlo takové asi nejlepší ale teď nevim nevim zda jsem vzala dobře.

    Reagovat
    • Zdravím Jano.
      Za celý tým autorů článků zde na webu děkuji.
      Říční písek nebo štěrk je pro bettu vhodný. Hlavní je jeho zrnitost aby se v něm dařilo rostlinám, ideální je 1-4 mm. Větší zrnitost bývá problém protože v mezerách mezi kamínky zahnívá odpad. Doporučuji ještě vyzkoušet jestli je dostatečně jemný a není ostrý. Stačí do něj zabořit ruku. Ostrý by byl problém. Betta má tendenci se různě povalovat po akváriu i po dně. Tak aby si o něj nepoškodila ploutve.

      Reagovat
      • Melo by se jednat o sterk 1-4mm, spis ale jemnejsi takze jsem rada ze jsem neudelala chybu 🙂 je na omak pomerne prijemny takze by si ublizit nemela 🙂 dekuji za rychlou odpoved 🙂

        Reagovat
  • Dobrý den,
    chci se zeptat jestli závěsný filtr je moc hlučný. Akvárium chci mít v pokoji kde se bude spát.
    Děkuji za odpověď.

    Reagovat
    • Zdravím,
      To záleží jak tvrdý máte spánek.
      Když je filtr na hraně akva podložený molitanem nebo kouskem gumy tak je hlučný minimálně. A jen lehce vibruje.
      Mám závěsný filtr ve dvou akváriích. Obě v místnosti kde spím a nijak mi to nevadí. Akvária teda jsou na opačné straně místnosti než postel. K hlavě bych si akvárium nedal.

      Reagovat
  • Dobrý den
    Prosím moc o radu.Mam bojovníci Betu rok a dnes me vyskočila z akvária na zem dala jsem i po 10 min zpet do akvaria než jsem na to přišla ale nějak se me bohužel nezdá Máme už několikátou ale tohle se nám stalo poprvé. Jaka byla asi příčina? Moc děkuji za odpověď Lucie

    Reagovat
    • Dobrý den,
      Možností je mnoho.
      Jako první mě napadá absence krycího skla nebo krytu. Beta má v genech velice dobré skokanské schopnosti.

      Další možnost může být šok, silné vibrace, záblesk světla atp. Ryby to dost mate a dezorientovaně „létají“ po akváriu až mohou vyskočit.

      Další možnost může být zhoršení parametrů vody. V toxickém prostředí by jste také nechtěla být.

      Reagovat
  • Dobrý den, potřebovala bych poradit, kde dělám chybu. Voda je zelená, na dně plavou bobky od betty. Mám 12l akvárko 20x20x30. Filtr Aquael fan micro plus, dno hrubý černobílý štěrk, 4 kytky nevím název, dřevěná dekorace (pařez), osvětlení LED 4w. Fltr funguje téměř na minimum, protože jinak je v akvárku velký proud. Krmení dávám kupovanou sušenou směs pro Bettu. Nic víc do akvárka nedávám, žádný zásah do filtrace. Ve filtraci je černá hodně hrubá houbička. Pokud vyměním 1/2 vody, tak ty bobky mi zůstanou na dně, pokud vyměním celou vodu, tak druhý den je opět dozelena. Jsem naštvaná, nejde mi to. Mám koupit větší 20l akvárko nebo změnit filtraci? Nerozumín Vašemu popisu: sací trubička, vyústění trubičky. Nevím pořádně kam který filtr dáváte a jak to má vypadat. Liapor bych třeba taky dala místo štěrku, ale je to ten liapor keramzit 1-4mm, který koupím ve stavebninách? Mám dát zeminu pod ten liapor pro kytky? Můžu k bettě přidat např.krevetky? Bojujeme s tím už přes měsíc, nedaří se… Děkuji. Hana fandacerniak@gmail.com

    Reagovat
  • Dobrý den,
    jsem úplný začátečník chtěla jsem se poradit jak vybavit 15l akvárium,a kolik to bude tak přibližně stát,
    A co s tou ,,zázračnou vodičkou“ co všude nabízejí :/

    Reagovat
    • Dobrý den,
      jako první musím upozornit že takhle malé akvárium je pro začátečníka silně nevhodné. A 15l akvárium má po doplnění dna, techniky atd objem sotva 10litrů. To není pro betu úplně ideální.

      Kolik to bude přibližně stát?
      No to záleží podle toho co a kde nakoupíte. Počítejte kolem 1000,- minimálně. Záleží co koupíte za světlo, filtr a topítko. To asi nejvíce ovlivní cenu. Pak taky záleží kde seženete kytky. Pokud ze zverimexu nebo podobného krámu, bude to minimálně za 500,- jen kytky. Pokud z přebytků od akvaristů, tak vám bude stačit jen čokoláda, cigára nebo nějaká lahvinka vína (něco kolem stovky no).

      Na zázračnou vodičku se vyprdněte, škoda peněz. Nechte akvárium řádně zaběhnout s nějakými šnečky. Ideálně do něj ještě vymáchat fungující filtr z jiného akvária. Nebo sehnat nějakého akvaristu s fungujícím akváriem, který vám ten bordel z filtru vyždíme.

      Reagovat
  • Dobrý den, koupili jsme si před pár dny bojovnici pestrou. Nějak jsme se při neplánované návštěvě zverimexu nechali unést a naše malá dcera má své první zvířátko, ale samozřejmě jsme se nechali jako naprostí laikové nachytat (máme 4l akvárko, s umělou květinou….) ale jelikož chci, aby se tomu našemu bojovníkovi u nás líbilo, chci mu pořídit akvárium 10-15l. Chci tam mít jen toho našeho bojovníka, žádnou další rybku, ani šnečky… .

    Poraďte mi prosím (jsem naprostý laik) nějaký konkrétní závěsný filtr (a jaké tabletky – jak dávkovat). A pak jste někomu doporučovat dát před filtr Sera Siporax mini – je nutné dávat ještě něco před filtr a kvůli čemu? Mám kontrolovat nějakými testy vodu?
    Doporučíte mi prosím i nějaké topítko. Zbytek mám tak nějak načtený. 😉

    Moc Vám děkuji 😉

    Reagovat
    • Dobrý den,
      omlouvám se za opožděnou reakci, nějak nestíhám.

      Závěsný filtr mohu z vlastní zkušenosti doporučit třeba Blau FM-60. nebo Aquatic Super LB-301. Do filtru doplnit ten sera siporax mini nebo seachem matrix. Je to filtrační materiál s obrovskou porézností, který poskytuje prostor pro množení a usídlení hodných bakterií. Které vám zaručí čisté a fungující akvárium. Bohužel u těchto závěsných filtrů bývá jen jeden kousek molitanu který zabere ani ne polovinu filtru. Většinou ho ještě seříznu jen na 0,5cm slabý proužek který umístím na úplný konec (vyústění filtru). A zbytek prostoru vyplní ten siporax. Ještě je vhodné na nasávací trubku ve filtru dát kousek biomolitanu. Většina bordelu se zachytí právě už na té sací trubce a bude třeba čistit jen tu kostku molitanu na sací trubce. Do filtru nebude třeba hodně dlouho (cca rok) vůbec zasahovat kvůli čištění.
      Topítek je na trhu spousta. Já si většinou raději připlatím za značkové topítko (Eheim, Tetra, Blau). Máte jistotu že topítko bude opravdu kvalitní. Moje zkušenost s levnými topítky jako například Resun je hodně špatná. Topítko sice topí a vypíná na nastavené teplotě. Ale po nějaké době se do něj dostane vlhkost a probíjí. Poznáte to když sáhnete do akvária a brní vás ruka. Dražší topítka mají taky navíc ochranu proti běhu na sucho. Pokud tam ochrana není je to opravdu problém. Když například měníte vodu a necháte topítko zapnuté, ono začně po nějaké době bez vody topit. A protože ze se skla neodvádí teplo, tak se sklo rozpaluje a po napuštění vody je velké riziko že topítko praskne a je úplně v háji. Výkon topítka je ideální 0,5 – 1W na litr vody.

      Reagovat
  • Zdravím, chtěla bych si pořídit 20 l akvárium pro chov samečka Bojovnice a chtěla jsem se zeptat na nějaké tipy na filtr do akvária.

    Dále potom jsem nikde nevyčetla pomocí čeho zjistit jestli je voda ideální, jaké má mít ph apod. U nás doma máme tvrdší vodu, bydlíme ve větším městě.
    A nakonec kde koupit kryt na akvárium.Všude jsou kryty na akvárium kolem 1200,- kč a víc s osvětlením, nebo jestli je lepší u skláře na míru pořídit skleněný kryt a k tomu koupit led osvětlění.
    Předpokládám že na noc mám osvětlení vypínat.
    Chtěla bych si pořídit nejdříve akvárium které nechám cca měsíc fungovat bez rybky.
    Děkuji za odpověď.

    Reagovat
    • Zdravím, omlouvám se že reaguji takhle pozdě.

      Filtr doporučuji nejlépe závěsný. Je v podstatě jedno jaké bude značky, vše je to funkčně stejné. Jen když výrobce udává že je na 30l, tak bývá většinou ideální tak na 15-20l. Je potřeba si zjistit výkon filtru v litrech za hodinu a vydělit třemi. Pokud se to bude blížit vašemu akváriu, je filtr ideální. Z těch vnitřních je celkem šikovný Dennerle Corner Filter. Filtr ideálně čím větší tím lepší, bude v sobě mít víc filtračního materiálu.

      Já mám tento:https://www.akvarista.cz/web/shop/item-blau-zavesny-filtr-fm-60
      A v něm jednu placku biomolitanu, na výstupu a před ním Sera Siporax mini: https://www.akvarista.cz/web/shop/item-sera-siporax-serafil-60-120?EXTREF=selfpromo1.
      A na sání filtru mám nasazenou menší kostičku biomolitanu jako předfiltr. A můžu si dovolit přesázet celé akvárium, odkalit dno a akvárium to snese bez problémů.

      Na vodu existují testy. Nejsou však úplně podstatné, ale pro začátečníka doporučuji aspoň testy na NO2, NO3, Amoniak a pH. Když to chcete jen pro samečka tak mu přihazujte do vody olšové šištičky, dubové listí nebo listy mandlovníku mořského, nebo kupte torben či jiný rašelinový výluh a pravidelně přidávejte do vody. Trochu barví vodu, přirozeně posilují imunitu ryby a mimo jiné, dokážou srazit ph. Nejlepší bude když rybu seženete od nějakého chovatele z okolí, bude mít pravděpodobně stejnou vodu a ryba na ni bude zvyklá.

      Kryty jsou obecně problém. Ty drahé plastové mívají dost chabé osvětlení. Já jsem si kryt na akvárium vyráběl z laminátových desek, do kterého jsem vestavěl 4 zářivky a nad druhým akváriem mám krycí sklo a ne něm položené světlo. Obojí má něco do sebe, akorát krycí sklo je třeba častěji čistit. Kryty se dají vyrobit z různých materiálů, plast, dřevo, kov. Záleží jaký materiál si vyberete. Jsou také firmy které kryty vyrábí, ale nebývají zrovna levné.

      Osvětlení se nejlépe reguluje spínacími hodinami. Jednou nastavíte v kolik rozsvítit a v kolik zhasnout a už to funguje samo. Svítí se 8-12 hodin, je to individuální pro každé akvárium. V prvním měsíci svítím i jen 6hodin a pomalu po dvou týdnech hodinu přidávám hodinu. Já mám raději digitální. Mechanické jsou taky dobré, ale při výpadku elektřiny jim „zamrzne čas“. A ty levnější cvakají nebo spíš tak zvláštně chrčí mechanismus uvnitř.

      Ideální zaběhnutí je kolem toho měsíce. Doporučuji do akvárka někde splašit nějaké drobné šneky. Ze začátku pomohou zajet akvárium, budou likvidovat řasu a hnijící listy rostlin. A když nebudete překrmovat rybu, tak se nepřemnoží. Také rostlinám trvá asi měsíc než pořádně zakoření a tak nějak začnou hezky růst.

      A musím vás upozornit. První tak 2-3 měsíce nebude akvárium zrovna potěchou oka. Dlouho se stabilizuje a bude plné různých řas. Doporučuji z většiny osadit rostlinami které rostou rychle. A prvních několik týdů měnit tak 1/4 vody obden, Ideálně ještě vymačkat od někoho bordel z filtru.

      Reagovat
  • Ahoj Ondra, prosím tě mam mám doma samečka betty spolu se dvěmi samičkami.

    Včera se začala jedna samička tříd, tak jsem samečka spolu se samičkou odlovil u 60l do 6l. Sameček postavil hnízdo a samička se opět začala třít. Po vytření jsem samičku odlovil zpět do 60l a myslel jsem že se sameček bude o hnízdo starat do vylihnuti plůdku, bohužel jsem musel na rychlo odjet do práce na hodku a půl a nemohl jsem ho hlídat. Po návratu z hnízda nezbylo nic a sameček je kulatý (asi přejedený) ? Je to běžný dej u prvorodiček? Nebo co jsem udělal špatně? Děkuji Pavel

    Reagovat
    • Sameček se o hnízdo stará sotva dva dny, většinou jen jeden. Pak je lepší ho taky separovat. Ale je pravděpodobné že je sežral protože mu nedošlo jak se má starat.
      Může to být i dalšími vlivy, podle něj nevhodné podmínky pro rozvoj plůdku(kvalita vody), stres a spousta dalších věcí. Už jen odlovení samičky od něj ho může vystresovat natolik že mladé sežere, kor v 6l akvárku. Tak za 10 dní to můžete zkusit znovu a raději společně se samičkou odlovit i samce a nebo pro tření používat větší nádrž, kolem 25l. A hlavně před třením samce i samičku řádně nacpat živým krmivem.

      Reagovat
      • Už za 10 dní bude samička schopná? Děkuji za radu

        Reagovat
        • Samička bude schopná i za týden ale těch 10dní je jistější. Ale je potřeba jí dopřát oddych od samečka a pořádně ji nakrmit. Na tření je vždy nejlepší živá potrava, patentky, nítěnky. Dají se běžně koupit ve zverimexu. Doporučuji i samečkovi dopřát živé krmení. Před třením je prostě třeba dopřát rybám živou stravu.
          Že je samička znovu schopná se třít poznáte snadno. Po tření je vždy taková, no unavená. Už za necelý týden bývá zase plně aktivní, hlavní je správná strava, v tuhle chvíli je možnost rybu i trochu víc nakrmit, oba, samec i samička potřebují doplnit živiny. Tření je pro ně fyzicky náročné.

          Reagovat
  • Ahoj, mam vo svojom betarku hygrophiliu siamensis no velmi sa jej nedari vyzera ako by jej nieco chybalo(zltnu listky a obcas dorbna dierka – mozno draslik)…. chem sa spytat ci si niecim hnojil pripadne pridaval CO2, Dik

    Reagovat
    • Slabé světlo, taky jsem to tak měl. Stačí je občas místo zastřižení vytrhnout, zastřihnout a zasadit znovu. A hlavně nesázet tak na husto, nech mezi stonky mezeru na dva prsty. Mám tam jen hnojivo ve dně osmocote.

      Reagovat
  • Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu ohledně chování Bojovnice pestré, kterou bych si chtěl koupit (začátečník). Četl jsem různé články a jsem už z toho zmatený. Velikost min. 20l, rostliny, a podobný základ chápu.
    – je potřeba krycí sklo/ úkryt – znamená víko? Jinak by vyskočila?
    – když je na akvárku víko, jak probíhá výměna plynů?
    – co pomáhá udržet přirozeně čisté akvárko (šnek, rostliny)
    – doporučení, kde bych v Praze koupit zdravou BP, šneky, rostliny?
    – nasávací a přepadová komora se musí vyplnit biomolitanem? Není součástí balení filtru?
    – je možné použít set například: http://www.levnaakvaristika.cz/p/akvarium-set-tetra-aquaart-35-x-25-x-35-cm-30-l nebo je nějaké, který byste mi doporučili?

    Děkuji za odpověď

    Reagovat
    • Dobrý den, vezmu to postupně.
      1.) Krycí sklo nebo víko je v podstatě to samé. Nejde jen o to že by vyskočila, i když šance tu je. Jde hlavně o teplotu vzduchu který bojovnice dýchá. Když nebude akvárium kryté, nastydne a umře.
      2.) Kryty i krycí skla mají různé průduchy, nikdy nejsou utěsněné. Takže výměna plynů probíhá bez problémů.
      3.) Přirozeně čisté akvárko udržují hlavně rostliny a filtr. Když bude dost rostlin a filtr s dostatečnou porézností akvárium bude stabilní a čisté.
      4.) Zkusil bych sehnat vše od chovatele. Na FB je spousta skupin pro akvaristy jak prodej tak výměna. Hoďte tam dotaz a určitě se někdo ozve.
      5.) U většiny filtrů je součástí biomolitan, problém je že ho bývá málo a nebo má příliš velkou poréznost, takže nezachytí jemné nečistoty.
      6.) Set v žádném případě nekupovat. U takhle malého akvária se to nevyplácí. Za ty peníze koupíte krásné 30L akvárium standartních rozměrů, kryt se světlem, kvalitní filtr a topítko. Nic z toho v setu adekvátní nebude, hlavně kvalitou.

      Reagovat
  • Dobrý den chtěla bych se zeptat jaký filtr by byl vhodny do 10l akvária?

    Reagovat
  • Dobrý den, píšete, že v přírodě nemá moc silné světlo ve vodě. Tak proč světlo. Andy

    Reagovat
    • Je to hlavně kvůli rostlinám, pokud vám na akvárko bude dostatečně svítit sluníčko tak není světlo potřeba. Ale je možnost že se bude ryba a rostliny naklánět za sluncem. A hůř se kouká do akvárka.

      Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..