Ryby

Šneci v akváriu. Katastrofa nebo pomoc?

Typický problém snad 99% akvaristů. Nakoupil jsem rostliny, založil akvárium a po pár dnech se mi tam začali objevovat šneci. A začal mi žrát rostliny a už jich je tam strašně moc.

Šneky do akvária si snadno zatáhnete s novými rostlinkami a je jedno jestli od akvaristy nebo z obchodu. Existuje prevence, nové rostliny vykoupat pár hodin ve slabě růžovém roztoku hyprmanganu s vodou, ale není to na 100%.

1.) Tak hlavně, šneci v akváriu nejsou škodná. Fungují jako žrouti odpadu a likvidátoři mrtvol. Pokud se v akváriu prudce změní hodnoty vody k horšímu, šneci okamžitě utíkají k hladině. Takže vás velmi rychle upozorní, že něco v akváriu není v pořádku, hlavně s vodou. Koluje mýtus, že šneci v akváriu žerou rostliny. To je bohužel blbost vzniklá pozorováním. Šnek jakožto vodní živočich a v podstatě mrchožrout, pozná hnilobu ve vodě velmi rychle, mnohem dřív než na rostlinách začne být viditelná. Šneci okamžitě zahajují likvidaci odumírajícího listu rostliny nebo čerstvě zemřelé rybky nebo krevetky.

2.) V akváriu se šneci přemnoží. Ano tohle riziko tu je. Ale je to chyba jen a jen vaše! Kdyby v akváriu nebylo tolik odpadu, tak se nebudou šneci množit geometrickou řadou. To znamená, že moc krmíte nebo zanedbáváte údržbu. Pak se šneci přemnoží, protože na jejich aktuální počet je moc potravy, tak zvýší počty, aby to vyrovnali.

3.) Je spousta druhů šneků a každý přispívá akváriu trošku jinak.

Tohle je výběr jen těch nejčastějších, rozhodně ne všech.

Velice často zatažený šnek je Piskořka věžovitá. Celkem malý nenápadný šneček, který celý den tráví zahrabaný ve dně a baští do něj napadané zbytky. Je to celkem užitečný šnek, zajišťuje kypření kamínků, takže nehrozí uhnívání kořenů rostlin. Bohužel vám z krásného spádu v akváriu za nějakou dobu udělá rovinu. Dorůstá 5-6cm.

Piskořka věžovitá

Další často zavlečený šnek je Levatka ostrá. Úžasný malý a velmi rychlý šnek. Ukazuje se i během dne na skle, technice, kořenech a vůbec všude. Žerou převážně řasy, ale hnijící mrtvolou nepohrdne. Dorůstá sotva 2-3cm.

Levatka

Další často zatažený šnek je Okružák Ploský a Okružák Kanadský, ten je velmi častý. Je i spousta lidí, kteří je chovají záměrně, existují totiž i s modrou, žlutou a červenou ulitou, kromě té klasické hnědé. Převážně řasožravý, ale mrtvolkou nepohrdne. Dorůstá asi 4 cm.

Okružák

Pak je tu ještě Kružník Čínský. Platí pro něj to samé co pro okružáky, ale jsou o dost menší a nejsou tak barevně zajímavý. Dorůstají 1-2cm

kružník

To jsou takoví typicky „invazivní“ šneci, přinesete jednoho a za pár dní je jich víc.

 

 Pak jsou tady ještě šneci pro nás vzácní, hlavně kvůli složitému odchovu.

Například Clithon, zajímavý žluto černý šnek, žere řasy a zbytky rostlin, občas i krmení pro ryby (když je nouze). Dorůstá asi 3cm.

clithon

Tylomelania, baští řasy a zbytky rostlin, údajně i některé druhy rostlin. Dorůstá 8cm.

tylomelania

Ampularie, velký, většinou žlutý šnek, řasožravý, ale baští i některé druhy rostlin. Do 50l akvária patří maximálně jeden. Jsou to čuňata a strašně kadí (zatěžují vodu odpadem). Ty už je problém sehnat, je to invazivní druh a je zakázáno je v evropě prodávat. Dorůstá 8cm.

ampularie_01

A pak je tu jeden „zázračný šnek“. A to Surmovka vražedná (Anentome helena) nebo taky clea helena. Je to šnek který žere ostatní šneky. Troufne si i na oběť dvakrát větší než je on sám. Zůstávají po nich jen prázdné ulity, šneky doslova vycucne. Na 50l akvárium stačí dvě, do pár měsíců tam jiní šneci nebudou. Žere i krmení pro ryby, mrtvé ryby a mrtvé krevetky. Ničemu neškodí (kromě šneků). Většinu života tráví zahrabaná ve dně, kde čeká na svou kořist. Dorůstá asi 3cm.

clea helena

 

7 komentářů: „Šneci v akváriu. Katastrofa nebo pomoc?

  • Od té doby, co mám 3 mřenky, sháním šneky jen jako krmivo pro ně. Nemilosrdně zlikvidují každého šneka, který se v akváriu objeví.

    Reagovat
  • zdravím … můj komentář smažte, berte ho jen jako dobrou radu …
    článek ok, ale ty hrubky !!!
    objevili se šneci, ne objevily ….. začali …. ne začaly …
    čárky v souvětích neřeším …. je to škoda

    Reagovat
    • Ahoj,
      web nemá žádného profesionálního copywritera nebo dokonce korektora. Máme rádi akvaristiku a tak se chceme podělit o svoje zkušenosti, názory a znalosti. Nadšení je silnější než forma, kterou články podáváme. Chyby samozřejmě odstraním, ale dobudoucna je opět vyloučit nemohu. Omlouvám se.

      Reagovat
    • Články zde píše každý autor zcela dobrovolně a ze své vlastní vůle podělit se o zkušenosti, informace atd. s dalšími lidmi.
      Nikdo nejsme profesionální redaktor.
      Já osobně píšu články ve Wordu aby vychytal co nejvíce chyb. Bohužel mám práci kde hlavní jazyk firmy je angličtina a dost tím trpí i moje čeština. Klidně nám napište konkrétní chyby, nebo článek zkopírujte do wordu a chyby opravte a pak nám ho zašlete. Chyby velice rádi opravíme.
      Díky

      Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..