Ryby

Krmení – základní informace o krmení pro akvarijní ryby

Akvarijní rybičky jsou tvorečci jako každý jiný. A to samozřejmě značí, že jejich nedílnou součástí je denní, pravidelné krmení. Obecně platí pravidlo ,,často, ale málo.‘‘ Důležité je hlavně rybičky nepřekrmovat, neboť to pak může vést k nestabilním akvarijním podmínkám a přemnožení řas. Proto je dobré své mazlíčky nerozmazlovat, ušetří to čas i Vám. Krmení pro rybičky se volí dle jejich velikosti a druhu. Pokud chováte rybičky, které holdují rostlinám, je lepší jim přilepšit trochu zeleně. Naopak masožravé rybičky nepohrdnou nějakou mraženou masitou pochoutkou. Jak již bylo řečeno, množství krmení se přizpůsobuje jejich velikosti a náročnosti.

Krmení se dělí do základních skupin jako:

  • Podle druhu zpracování
  • Podle tvaru krmiva
  • Může být i dle požadavků obyvatelstva

Podle druhu zpracování

Zpracování zahrnuje krmiva jako suchá, živá potrava, rostlinná a ostatní krmiva, která nespadají do žádné z předchozích skupin. Vědecky je dokázáno, že většina ryb, které jsou odchovány kvalitně, můžou na suchém krmivu vydržet poměrně dlouhou dobu a to bez jakýchkoliv následků a zdravotním potížím. Musí se počítat ale i s tím, že některé rybičky potřebují svou stravu obohacovat i rostlinnou složkou, kdežto jiné zase masitou složkou.

Živá strava čítá různé druhy živočichů, komáří larvy, dafnie, nitěnky a artemie. Akvaristika má tu výhodu, že si krmení může pořídit přímo v přírodě. Je však nutné vzít v úvahu možné nežádoucí bakterie, viry, atd. Vybrané krmení se dá koupit v suché, nebo i mražené formě. Hlavně je nutné si pohlídat pokojovou teplotu krmení a to zvláště u mražených výrobků.

Rostlinné krmivo zvolíme tehdy, vyžadují-li to rybičky, které chováme. Hodně ryb preferujících býložravou stravu se uspokojí řasami, ovšem není-li jich dostatek, zařídíme to nějakou pěknou kytičkou, nebo formou suchých krmiv na rostlinné bázi. Některé rybičky ale nepohrdnou ani salátem či špenátem, samozřejmě v přiměřeném množství.

Do skupiny ostatní řadíme krmiva, která jsou nezbytná pro doplnění stravy náročnějších rybek. A to třeba korýše, vnitřnosti, larvy, ale i ryby. I když jsou ryby krmeny vydatnou stravou, jistě upřednostní kousek masa, nebo i vaječný žloutek.

Podle tvaru krmiva

  • Vločky (Pro ryby žijící ve středu a v horní části akvária.)
  • Granule (Nasytí rybu až 8x více, než vločky. Pomalu klesají a nekalí vodu.)
  • Tablety (Nalepovací na sklo, pro ryby žijící na dně.)
  • Pudrová krmiva (Pro plůdek ryb, obsahují vysoké množství minerálů a vitaminů.)

 

Při výběru krmení pro rybičky je důležitých několik aspektů. A to hlavně tyto:

  • Velikost ryb (Rozměry krmení musí odpovídat velikosti ryby. Rybičky do 6 cm je vhodné krmit granulemi, nebo vločkami.)
  • Ve které části akvária ryba pobývá (Ryby, které se drží dna hledají krmivo v dolní části akvária. Pro ně budou nejlepší tablety, nebo granulát, neboť jim spadnou pohodlně dolů. Pro rybičky ve středu bych doporučila tablety, které se dají nalepit na sklo. A pro rybky držící se hladiny cokoliv, co plave na hladině, či pomalinku klesá. Jako je například suché krmivo, tabletu do vrchní části akvária, vločky.)
  • Kdo se stará o akvárium (Pokud jedete na dovolenou, nebo se o akvárium starají vaše děti, preferovala bych tabletu, kterou jen pohodlně nalepíte, nebo granulky. Vyhneme se tomu, že by ryby byly překrmené a snadněji se určí dávka krmení. Lépe se představuje, že máme dát rybkám 10 granulek denně, než špetku suchého krmiva.)

Nutné je také vzít v potaz, že krmení může kazit vodu v akváriu. Nadbytek, který rybky nesní, klesne ke dnu a zůstane nevyužitý. Posléze může dojí k hnilobným procesům, které by rozhodně nebyly kladné pro Vaše rybičky. Dno začne na nejvíce zanesených místech černat, některé zbytky začnou plesnivět, a díky znečištění se může vyskytnout zákal. Na toto si dávejte ZVLÁŠŤ pozor v letních dnech, kdy je veliké teplo.

Nejlepší online obchod s krmením považuji za tento:  http://www.eoshop.cz/akvaristika

Vždy jsem tam našla, co jsem potřebovala, mají široké spektrum krmení a různých doplňků pro Vaše rybičky, mají online centrum, kde se v případě nerozhodnosti můžete poradit s odborníky. Vřele doporučuji.

3 komentáře: „Krmení – základní informace o krmení pro akvarijní ryby

  • Proč je článek napsán v ženském rodě když je jako autor uveden muž? 🙂

    Reagovat
      • V pohodě, jen mi to udřelo do očí 🙂
        Nicméně rád bych požádal o radu. Mám asi tři týdny nové akvárium 60L, od soboty mám 8 rybiček (Tetry růžové) a k tomu krmení Hikary mikrogranule. Nejsem si jist kolik jich tam toho mám nasypat – teď to dělám tak, že vemu trochu krmení mezi prsty a nasypu do akvária tak 2-3x naráz. Většina z toho ale spadne na dno, jen část z toho sežerou. Nedávám příliš mnoho? Už teď mám na dně více krmiva a začíná hnít. Na druhou stranu ale zase nechci aby hladověly. Děkuji

        Reagovat

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..