Bojovnice pestrá, aneb mýty a kecy z obchodů

  Známe to všichni, bojovnice pestrá velice pěkná ryba dostupná ve všemožných barvách a variacích ploutví. Nejeden akvarista měl bojovnici jako svou první ID-10065965rybu. Proč taky ne, když  obchodníci tvrdí, že jí k životu stačí jen trocha vody, krmení a super zázračné vodičky.

Přejděme ale k tomu co vám nakecají ve zverimexu aby vám tuhle nádhernou rybku prodali a ještě z vás vymámily další tisícovku za zbytečnosti.

Mýtus 1.) Bojovnice nepotřebuje vzduchování. Ano to je fakt Bojovnice pestrá nepotřebuje vzduchování, je to totiž labyrintka a tak se v intervalech 2-30minut  plave nadechnout vzduchu na hladinu.

Mýtus 2.) Název ryby je betta bojovnice. To je slátanina blbých prodejců a ještě blbějších kupců, kteří jim věří každé slovo. Název ryby je Betta Splendens, tedy Bojovnice Pestrá je to překlad z latiny.

Mýtus 3.) Žije ve velmi malém množství vody, často tvrdí šlápota člověka. To je nesmysl, bojovnice pestré žijí v Asii v rýžových polích a slepých ramenech řek. Nevím jak vám ale mě rýžové pole které má rozlohu přes 100 hektarů jako šlápota nepřipadá. Ano je tam nízký vodní sloupec (do 30cm), ale to je tak vše.

Mýtus 4.) Bojovnice nepotřebuje filtr. To je samozřejmě nesmysl. Bojovnice potřebuje filtr jako každá akvarijní ryba. Filtr vám v akváriu zajišťuje fungující ekosystém, rozkládání jedovatých látek na ty méně jedovaté atd. Samozřejmě bojovnice není zrovna dobrý plavec, takže potřebuje filtr, který nebude v akváriu vytvářet silný proud. Ideální je bublifukový filtr, nebo závěsný filtr u kterého se dá průtok přiškrtit, aby se ryba zbytečně nevysilovala pohybem po akváriu. Bojovnice pestrá není od přírody dobrý plavec. K čemu by jí to taky bylo, když žije ve stojaté vodě mezi rýží která je navíc kaskádově uspořádaná. Z toho vyplývá, že bojovnice je velmi dobrý skokan.

Mýtus 5.) Bojovnice pestrá nepotřebuje krycí sklo. To je nesmysl, plave se nadechnout kyslíku, pokud je vzduch nad hladinou příliš studený ryba onemocní. Přesněji nastydne jí labyrint. A taky vám může z toho akvária vyskočit.

Mýtus 6.) Bojovnice pestrá nepotřebuje velké akvárium, protože není dobrý plavec. Opět další nesmysl, každý živočich má nějaké nároky na prostor. Ale podle prodejců je bettárium o obsahu vody ani ne dva litry plně dostačující.

Mýtus 7.) K tomu bettáriu potřebujete ještě tuhle a tamhlentu vodičku na úpravu vody. Stačí to tam nakapat a rybku můžete hned dát do akvária. Opět nesmysl a důmyslný způsob jak z lidí dostat další bakšiš. Tyhle vodičky nefungují. Některé z nich obsahují aktivní uhlí a živnou půdu pro nitrifikační bakterie. To je sice hezké, ale aktivní uhlí funguje jen pár hodin, dokud se nenasytí chemickými sloučeninami. Ale když bakterie nemají v bettáriu dno ani filtr tak se jaksi bakterie nemají kde usídlit.

Mýtus 8.) Betta nepotřebuje topení. To je nesmysl, ryba je z Asie, kde je docela vedro a dusno. Teplota vody pro betu je ideálně 25°C. I když budete mít doma stabilně 25°C v akváriu to bude kolem 23°C. Takže topítko je potřeba!

Mýtus 9.) Beta nepotřebuje rostliny. No to je ovšem hámotina. Rostliny pomáhají udržet fungující ekosystém akvária. Navíc Bojovnice zbožňuje houští rostlin. Dost často odpočívá položená na listech rostlin. Ono jí to dá celkem zabrat, tahat za sebou ty závoje, kvůli kterým jste si ji koupily.

Mýtus 10.) Dva samci v jednom akváriu nemohou být ale dvě samice ano. Ani ty dvě samice nemohou být samy v akváriu. Vždy bude jedna dominantnější a tu druhou dříve nebo později uštve. Když už se dávají dvě samice tak do minimálně 50l velkého akvária s jedním samcem. V takovém akváriu už mají dostatek prostoru na to, aby se před silnějším jedincem schovali a nezabily se.

Mýtus 11.) Rybičku krmte každý den takovým množstvím, které sní. To je taky blbost. Bojovnice jsou schopné se neskutečně přežrat. Krmit můžete třeba každý den, ale střídmě. Jakmile se ryba zakulacuje, je přežraná a půst 3-5 dní ji vůbec neuškodí.

Mýtus 12.) To je samička. Chyba! 9z10ti samic ze zverimexu jsou samci. Je to tím že oni podavači ve zverimexech mají naučeno, že jakmile bojovnice má krátké ploutve je to samice. Ve většině případů je to samec. Konkrétně vyšlechtěný plakat (krátkoploutvý samec). Šlechtí je hlavně v thajsku pro zápasy kde se sází na to která ryba přežije souboj v nádobě odpovídající většímu bettáriu. Při výběru samičky se podívejte mezi prsní ploutve, měla by tam být malá bílá perlička. Samice mají také jiný tvar hlavy a zbarvení, ale to laik není schopen rozlišit.

Mýtus 13.) Beta může být v kulatém akváriu. To sice ano do kulatého akvária můžete dát jakoukoliv rybu. Ale objem onoho kulatého akvária musí být minimálně dvojnásobný oproti hranatému. Protože kulaté akvárium má velmi malou plochu dna a stejně tak malou plochu vodní hladiny, přes kterou probíhá výměna plynů. A taky je tu několik dalších problémů. Jak uchytit filtr, topítko, jak tam osázet rostliny, jak tam nalepit pozadí (tapetu).

Teorie na závěr

 Když to vezmu kolem a kolem, prodejce na takovém neznalém zákazníkovi, který si od něj nechá poradit, něco vydělá. Ale sečteme si to. Ryba 120, bettárium 400, „dno“ do bettária 80,-, vodičky bez kterých to nejde 200-300, krmení 100,-. To znamená, že prodejce na neznalém zákazníkovi vydělá 900-1000,-. Samozřejmě zákazník za pár měsíců přijde pro novou rybičku, protože ta předešlá pojde.

Moje otázka je proč to sakra dělají? Když se na to podívám z hlediska obchodu, je to velmi malý zisk.

Když vám na rybu rovnou prodá 30 – 40l akva, to je dejme tomu 400,-, k tomu nějaký ten filtr to jsou další 400,-, dno 100-200,-, rostliny 200 – 300,-, a nějaké odpovídající světlo 700 – 2000,-. To je pro obchodníka potencionální zisk 1800-3300,-. No a když už budete mít větší akvárium tak za měsíc určitě nepřijdete jako začátečník jen pro jednu rybu.

A pak si mi může někdo stěžovat jak obchod s akvaristikou má problém vydělat peníze aby vůbec pokryl zaměstnancům výplaty, daně a nákup zboží.

Pokud najdete v textu jakoukoliv chybu ať už gramatickou nebo technickou, dejte mi to prosím vědět,  abych ji co nejdříve opravil.

Autor: Ondřej Kozárik

Pokud hledáte akvárium, zde máte výběr aktuálně nejprodávanějších akvárií v ČR:

Internetový nadšenec se zálibou v akvaristice. Vizionář a poměrně velký lhář.

Vít Šanda

Internetový nadšenec se zálibou v akvaristice. Vizionář a poměrně velký lhář.

1 komentář: „ID-10065965

  • 11.7.2018 (19:06)
    Permalink

    Supr xlánek,díky ti za něj.Pořídila jsem už druhou bojovnici a do roka mi každá z nich umřela.Ve zvěrimexu to opravdu tak chodí.Budu se při dalším nákupu řídit tvou radou 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vstoupit do poradny

Logo rybičky

Přejít k navigační liště